Վերջին ամիսներին մի ավանդույթ էր ձևավորվել, համաձայն որի՝ Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքից մեկ կամ երկու օր առաջ Սերժ Սարգսյանն առիթ էր գտնում և լրագրողների միջոցով հեռակա «երկխոսում» իր «ընդդիմախոսների» հետ, ինչը հնարավորություն էր տալիս Լևոն Տեր–Պետրոսյանին հանրահավաքի ժամանակ հաճույքով մեջբերումներ անել ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի խոսքերից։ Կողմերն ուրախ էին և երջանիկ։
ՀԱԿ առաջնորդը փետրվար–ապրիլ ամիսներին կազմակերպած հանրահավաքներից ազատ ժամանակ նույնիսկ հայտարարեց, թե սա իր երազած պետությունն է, երբ իշխանությունն ու ընդդիմությունը բաց դիալոգի մեջ են միմյանց հետ։
Տեր–Պետրոսյանին, ակնհայտորեն, այդ դիալոգը «նագլի» «դզել» էր, ու նա ցանկանում էր, որ դա շարունակական լինի, ինչի դիմաց 15 կետանոց պահանջը փոխարինվեց 3 «պահանջով», ջրբաժանը փոխարինվեց «երկխոսության» կիսաբաց կամ կիսափակ դռնով։
Այդպիսով՝ «Եղիազար Այնթապցու և էջմիածնական միաբանների» համագործակցության մոդելն սկսեց կյանքի կոչվել։
Տեր–Պետրոսյանն ուզում էր բաց դիալոգի միջոցով սողոսկել իշխանական կիսաբաց դռնից ներս, և այդ նպատակին հասնելու համար առևտրի առարկա դարձրեց հանրահավաքի մասնակիցների գլխաքանակը՝ ակնկալելով «Եղիազարի» դրական գնահատականը և գործարքի շարունակականությունը։
Ինչ մնում է Սերժ Սարգսյանին, ապա նրան պետք էր, որ երկրում հեղափոխական ալիքը մարվի և իր աթոռն էլ պահպանվի։ Դրա դիմաց Սարգսյանը պատրաստակամություն հայտնեց կատարել ՀԱԿ–ի երեք «պահանջներն», ու գործարքը համարեց ավարտված։
Այսինքն՝ կարճաժամկետում Սարգսյանի ու Տեր–Պետրոսյանի շահերը համընկնում էին, և նախագահն արձագանքեց Կոնգրեսին, իսկ այժմ իրավիճակը փոխվել է։
Հիմա, երբ Լևոնն այլևս վերածվել է Սարգսյանի թիկունքն ապահովող և «ռեալպոլիտիկ» խաղացող սուբյեկտի՝ հաճախորդի, Ս. Սարգսյանն անիմաստ է համարում դերասանություն անելն ու «բաց դիալոգ» բեմադրելը։ Պատահական չէ, որ Տեր–Պետրոսյանի առաջարկած պատվիրակությունների ձևաչափով արտահերթ ընտրությունների թեմայով քննարկում կազմակերպելը մերժելուց և ՀԱԿ պատվիրակությանը «դռնեդուռ» թափառելու տարբերակն առաջարկելուց հետո Սարգսյանը փոխեց Կոնգրեսի հանրահավաքներից առաջ ելույթ ունենալու իր «խասիաթը» և հունիսի 30–ի ՀԱԿ հանրահավաքից առաջ «լայաղ» չարեց արտահայտվել, այլ այդ գործը թողեց Արթուր Բաղդասարյանին՝ յուրօրինակ ձևով «փչացնելով» Տեր–Պետրոսյանին։ Դրանով Սարգսյանը Տեր–Պետրոսյանին, թերևս, հասկացրեց, որ, պատկերավոր ասած, «հիմնադիրի» գինը մի զրո ընկել է և եթե նա ուզում է շարունակել իր սիրած զբաղմունքը, այն է՝ ընդդիմադիր կոչված ուժի հանրահավաքում իշխանության ներկայացուցչի ասածներից մեջբերումներ անելը, ապա պետք է բավարարվի Արթուր Բաղդասարյանի՛ խոսքերն իր «փողոցային» լսարանին ներկայացնելով։
Իսկ ի՞նչ ասեց Բաղդասարյանը Հ1–ի եթերով և որո՞նք էին նրա շուրթերով Սերժ Սարգսյանի ՀԱԿ–ին փոխանցված մեսիջները (ոմանք սկսել են վատ ընկալել Սերժի ասածներն ու «թամամ» խոսք են ուզումԵվս մեկ անգամ հայտարարվեց, որ.
Արտահերթ ընտրությունների գաղափարն անընդունելի է,
– Պատվիրակություններով բանակցելն անընդունելի է,
– Տեր–Պետրոսյանի հետ իշխանությունը հրապարակավ (և ոչ միայն) «երկխոսում» է շատ վաղուց և դա է պատճառը, որ երկրում վերացել են նախկին ծայրահեղական կոչերը,
– Իշխանությունն իրեն ինքնավստահ է զգում և Տեր–Պետրոսյանին օգտագործելուց հետո չի պատրաստվում «նայնիմ–նայնիմ» խաղալ «արմատականների» հետ։
Ս.Սարգսյանի մոտեցումները ՀԱԿ–ին փոխանցելուց զատ, Արթուր Բաղդասարյանն առիթն օգտագործեց ու հանրայինի եթերով իր «մուռը» հանեց Տեր–Պետրոսյանից՝ նշելով, թե այսօր իշխանության հետ երկխոսության մեջ են մտել մարդիկ, ովքեր երեք տարի առաջ դատափետում էին իրեն՝ նույն բանն անելու համար։
Տեր–Պետրոսյանին «փչացնելու» ծրագրի շրջանակներում Բաղդասարյանը նաև հայտարարեց, թե ինքը 2008–ին Սերժի հետ «երկխոսության» գնաց, որպեսզի այդ քայլով նվազեցնի մարտի մեկի հնարավոր զոհերի քանակը, իսկ ահա Լևոնը հիմա «երկխոսության» է գնում տասը զոհերի առկայությամբ։ Այլ կերպ ասած՝ Բաղդասարյանը Տեր–Պետրոսյանին «կծեց», թե էդ ու՞մ էիք ԱԽՔ ասում, դե հիմա եկեք տեսնեմ, թե ով է իրականում ԱԽՔ–ը։
Նկատենք, որ Բաղդասարյանը Տեր–Պետրոսյանին «փչացրեց» առանձնակի հաճույքով և քմծիծաղը դեմքին։ Տեսարանն «ունիկալ» էր, և հիշեցնում էր հարեմի կռիվ։ Ահա այդպիսի բաներ։
Այո՛, ծանր է հաճախորդների ճակատագիրը։ Է՛լ ավելի ծանր է «հիմնադիրի» կարգավիճակ ունեցող հաճախորդի ճակատագիրը. կոպիտ դար է, կոպիտ բարքեր...

В последние месяцы сформировалась традиция, согласно которой, за день или два до митинга Армянского национального конгресса Серж Саргсян находил повод и посредством журналистов заочно вел «диалог» со своими «оппонентами», что давало возможность Левону Тер-Петросяну с удовольствием цитировать во время митингов слова «гибкого» председателя РПА. Стороны были рады и счастливы.
В свободное от организованных в феврале-апреле митингов время лидер АНК даже заявил, что государство, в котором власти и оппозиция ведут открытый диалог, является государством его мечты.
Очевидно, Тер-Петросяну очень понравился этот диалог, и он хотел, чтобы это носило продолжительный характер, ради чего он заменил 15 своих требований всего на три «требования», а водораздел заменил полуоткрытой или полузакрытой дверью для «диалога».
Таким образом, модель сотрудничества «Егиазар Айнтапци и эчмиадзинские монахи» начала воплощаться в жизнь.
Тер-Петросян хотел посредством открытого диалога протиснуться через полуоткрытую властями дверь и для достижения этой цели превратил количество участников митинга в предмет торга, ожидая положительной оценки «Егиазара» и продолжительности сделки.
Что касается Сержа Саргсяна, то ему нужно было, чтобы в стране была нейтрализована революционная волна, а он удержался у власти. Взамен Саргсян выразил готовность выполнить три «требования» АНК, посчитав сделку законченной.
То есть, в краткосрочной перспективе интересы Саргсяна и Тер-Петросяна совпадали, и президент отреагировал на предложение Конгресса, но сейчас ситуация изменилась.
Сейчас, когда Левон уже превратился в субъект, обеспечивающий Саргсяну «спину», и в играющего в «реалполитик» клиента, С. Саргсян считает бессмысленным играть роль и делать постановку «открытого диалога».
Неслучайно, что после отвержения предложенного Тер-Петросяном формата обсуждения внеочередных выборов на уровне делегаций и после предложения АНК варианта скитания от дверей к дверям, Саргсян изменил свою «привычку» выступать перед митингом Конгресса и перед назначенным на 30-е июня митингом АНК не соизволил высказаться сам, а поручил это Артуру Багдасаряну, своеобразным образом «прикольнувшись» над Тер-Петросяном.
Этим Саргсян, видимо, дал понять Тер-Петросяну, что, образно говоря, цена «основателя» уменьшилась на один ноль и если он хочет продолжить свое любимое занятие, то есть, цитировать представителя власти на митинге «оппозиционной» силы, то должен удовлетвориться преподнесением своей «уличной» аудитории слов Артура Багдасаряна.
А что сказал Багдасарян в эфире «А1» и какие саргсяновские мессиджи были посланы его устами АНК? (некоторые стали плохо понимать слова Сержа и хотят «веского» слова). Еще раз было заявлено, что:
– идея о внеочередных выборах неприемлема,
– ведение переговоров на уровне делегаций неприемлемо,
– власти ведут публичный (и не только) «диалог» с Тер-Петросяном уже давно и в этом заключается причина того, что в стране исчезли старые радикальные призывы,
– власти уверены в своих силах и после использования Тер-Петросяна больше не собираются подыгрывать «радикалистам».
Помимо донесения до АНК подходов СаргсянаАртур Багдасарян, пользуясь случаем, отомстил Тер-Петросяну в эфире Общественного телевидения, отметив, что сегодня в диалог с властью вступили люди, которые три года назад осуждали его за то же самое.
В рамках программы по «прикалыванию» над Тер-Петросяном Багдасарян также заявил, что в 2008г. он пошел на «диалог» с Сержем, чтобы этим шагом сократить число потенциальных жертв первомартовских событий, а Левон идет на «диалог» после того, как погибло десять человек.
Заметим, что Багдасарян «поприкалывался» над Тер-Петросяном с особым удовольствием и ухмылкой на лице. Зрелище было уникальным и напоминало драку в гареме. Вот такие дела.
Тяжела судьба клиентов. Еще тяжелее судьба клиента со статусом «основателя». Дикие времена, дикие нравы…