Կիրո Մանոյան. «Մոտ ապագայում ԼՂ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ փաստաթուղթ չի ստորագրվի»
ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը, այսօրվա ասուլիսում անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, նշել է, թե մոտ ապագայում պետք չէ ակնկալել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրում։
Ըստ նրա՝ դա վկայում է կողմերի հակասական դիրքորոշումները. «Հայկական կողմը երբեք չի համաձայնի այնպիսի փաստաթղթի հետ, որում հստակորեն ամրագրված չէ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, Ադրբեջանն էլ երբեք չի համաձայնի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությանը»։
Բանախոսի խոսքերով՝ թեև ցածր է ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը, սակայն այն լիովին բացառել պետք չէ։ «Ադրբեջանն էլ է հասկանում, թե իրեն ինչ վնաս կարող է տալ պատերազմը: Ի վերջո, նավթը խաղաղություն է սիրում»,–ասել է Կ. Մանոյանը։

В ближайшем будущем документа по основополагающим принципам урегулирования Карабахского конфликта не будет подписано - Киро Маноян
В ближайшем будущем документа по основополагающим  принципам урегулирования Карабахского конфликта не будет подписано - Киро Маноян
Коснувшись на сегодняшней встрече с журналистами вопроса урегулирования Карабахского конфликта, глава ереванского офиса Ай Дат и ответственный по политическим вопросам Бюро АРФД Киро Маноян заявил, что в ближайшем будущем не стоит ожидать подписания документа относительно основополагающих принципов урегулирования конфликта.
По словам Манояна, это свидетельствует о противоречащих позициях сторон.
«Армянская сторона никогда не согласится подписать документ, в котором четко не закреплен вопрос о статусе Нагорного Карабаха.  А Азербайджан никогда не согласится с независимостью Нагорного Карабаха», - отметил он.
Как отметил Киро Маноян, хотя вероятность возобновления военных действий не столь велика, тем не менее, нельзя ее полностью исключать.
«Руководство Азербайджана тоже понимает, какой ущерб нанесет война им. В конце концов, нефть любит мир», - добавил Маноян.