Հայաստանի կառավարությունը կրճատում է ինքնամեկուսացման ժամկետները
ՀՀ կառավարությունը հունվարի 31-ին գրավոր ընթացակարգով փոփոխություն է կատարել «Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ (COVID-19) պայմանավորված կարանտին սահմանելու մասին» 2020 թվականի սեպտեմբերի 11-ին ընդունված որոշման հավելվածում, որով առաջարկվում է կրճատել ինքնամեկուսացման ժամկետները:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ առաջարկվում է պատվաստված անձանց ինքնամեկուսացման օր սահմանել ՊՇՌ հետազոտության նմուշառման օրվանից հաշված 7 օրացուցային օրը 14 օրվա փոխարեն, իսկ չպատվաստված անձանց ՊՇՌ հետազոտության նմուշառման օրվանից հաշված 10 օրացուցային օրը, որը կարող է կրճատվել մինչև 7 օրացուցային օր՝ ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքի առկայության դեպքում:
«Ամերիկյան Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի առաջարկի հիման վրա ԱՄՆ-ում ինքնամեկուսացման ժամկետի տևողությունը սահմանվել է 5 օր: Եվրոպական մի շարք երկրներ՝ արդեն իսկ կրճատել են ինքնամեկուսացման ժամկետը՝ օրինակ Մեծ Բրտանիան ինքնամեկուսացման ժամկետ է սահմանել 7 օր, Ֆրանսիան և Շվեցարիան՝ 5 օր: Հայաստանի Հանրապետությունն առաջարկում է ինքնամեկուսացման ժամկետ սահմանել պատվաստված անձանց համար 7 օրացուցային օր, իսկ չպատվաստվածների համար՝ 10 օրացուցային օր, որը կարող է կրճատվել մինչև 7 օրացուցային օր՝ իրենց նախաձեռնությամբ ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքի առկայության դեպքում»,-ասված է նախագծի հիմնավորման մեջ:
Միաժամանակ, ներկայացվող նախագծով առաջարկվում է թույլատրել օդանավակայանում ժամանած անձանց դիմավորողների մուտքը ժամանման սրահ՝ խստորեն պահպանելով հակահամաճարակային կանոնները:
Որոշումն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման հաջորդող օրը: Որոշման գործողությունը տարածվում է նաև որոշման ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ ինքնամեկուսացման մեջ գտնվող անձանց վրա:
ՀՀ կառավարությունը հունվարի 31-ին գրավոր ընթացակարգով փոփոխություն է կատարել «Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ (COVID-19) պայմանավորված կարանտին սահմանելու մասին» 2020 թվականի սեպտեմբերի 11-ին ընդունված որոշման հավելվածում, որով առաջարկվում է կրճատել ինքնամեկուսացման ժամկետները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ առաջարկվում է պատվաստված անձանց ինքնամեկուսացման օր սահմանել ՊՇՌ հետազոտության նմուշառման օրվանից հաշված 7 օրացուցային օրը 14 օրվա փոխարեն, իսկ չպատվաստված անձանց ՊՇՌ հետազոտության նմուշառման օրվանից հաշված 10 օրացուցային օրը, որը կարող է կրճատվել մինչև 7 օրացուցային օր՝ ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքի առկայության դեպքում:

Правительство Армении сокращает сроки самоизоляции по причине COVID-19
31 января правительство Республики Армения внесло изменения в Приложение к решению от 11 сентября 2020 года о самоизоляции по причине COVID-19, которым предлагается ее сокращение. Как сообщает «Арменпресс», для вакцинированных граждан предлагается установить 7 календарных дней самоизоляции со дня взятия пробы ПЦР, вместо 14 дней. И 10 календарных дней со дня взятия пробы ПЦР для не вакцинированных граждан, которые могут быть сокращены до 7 в случае отрицательного результата ПЦР-теста.
«На основании предложения Центров по контролю и профилактике заболеваний США срок самоизоляции в США установлен в 5 дней. Ряд европейских стран также сократили срок самоизоляции, например, Великобритания установила срок самоизоляции в 7 дней, Франция и Швейцария - в 5 дней. Республика Армения предлагает установить период самоизоляции в 7 календарных дней для вакцинированных граждан и 10 календарных дней для не вакцинированных, который может быть сокращен до 7 календарных дней в случае отрицательного результата ПЦР-теста», – говорится в обосновании проекта.
Проект разрешает гражданам, прибывающим в аэропорт, заходить в зал прилета, строго соблюдая противоэпидемические правила.
Решение вступит в силу на следующий день после его официального опубликования. Действие решения распространяется также на лиц, находящихся на самоизоляции на день вступления решения в силу.