ԱՄՆ-ը դիտարկում է Ուկրաինային մինչև 1 միլիարդ դոլարի սուվերեն վարկերի երաշխիքներ տրամադրելու հնարավորությունը
ԱՄՆ-ը դիտարկում է Ուկրաինային մինչեւ 1 միլիարդ դոլարի սուվերեն վարկերի երաշխիքներ տրամադրելու հնարավորությունը, որպեսզի օգնի երկրի տնտեսությանը։ Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Բայդենի վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյային։
Սպիտակ տան ներկայացուցիչը հաստատել է, որ այս հարցին ծանոթ աղբյուրն ավելի վաղ Reuters-ին պատմել էր Կոնգրեսի առաջնորդների հետ ազգային անվտանգության խորհրդական Ջեյք Սալիվանի զրույցի մասին:
«Այո, դա այն է, ինչը մենք դիտարկում ենք որպես լրացուցիչ մակրոտնտեսական աջակցության մաս, որը մենք ուսումնասիրում ենք Ռուսաստանի ռազմական հզորացման ճնշման պայմաններում Ուկրաինայի տնտեսությանը օգնելու համար»,-ասել է Բայդենի վարչակազմի ներկայացուցիչը:

США рассматривают возможность предоставления Украине гарантий по суверенным кредитам на сумму до $1 млрд
США рассматривают возможность предоставления Украине гарантий по суверенным кредитам на сумму до 1 миллиарда долларов, чтобы помочь экономике страны. Об этом сообщает «Reuters» со ссылкой на высокопоставленного представителя администрации Байдена.
Представитель Белого дома подтвердил то, что источник, знакомый с этим вопросом, ранее рассказал «Reuters» о разговоре советника по национальной безопасности Джейка Салливана с лидерами Конгресса.
«Да, это то, что мы рассматриваем в рамках дополнительной макроэкономической поддержки, которую мы изучаем, чтобы помочь экономике Украины в условиях давления, вызванного наращиванием военной мощи России», – сказал представитель администрации Байдена.