Լեհաստանի վարչապետը երկրում կիբեռսպառնալիքի ռեժիմ է մտցրել
Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավեցկին երկրի տարածքում առաջին աստիճանի կիբեռսպառնալիքի ռեժիմ է մտցրել, հայտնում է ՆԳՆ-ը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Կիբեռտարածությունում սպառնալիքներին հակազդելու համար վարչապետ Մատեուշ Մորավեցկին ամբողջ երկրում առաջին աստիճանի սպառնալիքի (ALFA-CRP) ներդրման մասին հրաման է ստորագրել: Սպառնալիքի ռեժիմը գործում է այսօրվանից (15.02.2022թ.), ժամը 23։59-ից մինչեւ 2022 թվականի փետրվարի 28-ը, ժամը 23։59-ը»,-ասված է հաղորդագրությունում։
Միաժամանակ ՆԳՆ-ն չի պարզաբանում երկրում կիբեռսպառնալիքի ռեժիմ մտցնելու պատճառները։
Հստակեցվում է, որ վտանգի CRP ռեժիմները վերաբերում են կիբեռտարածությունում սպառնալիքներին։ ALFA-CRP աստիճանը ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին օրենքում սահմանված վտանգի չորս աստիճաններից ամենացածրն է:
«Առաջին հերթին սա ազդանշան է անվտանգության ծառայություններին, որոնք հետեւում են, որ բոլոր պետական վարչակազմները հատուկ զգոնություն ցուցաբերեն։ Այսինքն՝ պետական վարչակազմը պարտավոր է հեռատեղեկատվական համակարգերի անվտանգության վիճակի ուժեղացված մոնիթորինգ իրականացնել»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Премьер Польши ввел в стране режим киберугрозы
Премьер-министр Польши Матеуш Моравецкий ввел на территории страны режим киберугрозы начальной степени, сообщает министерство внутренних дел и администрации, передает РИА «Новости».
«В целях противодействия угрозам в киберпространстве премьер-министр Матеуш Моравецкий подписал распоряжение о введении первой степени угрозы (ALFA-CRP) на всей территории страны. Режим угрозы действует с 15 февраля 2022 года, с 23.59, до 28 февраля 2022 года, до 23.59», – говорится в сообщении.
При этом МВД не поясняет причины, по которой в стране вводится режим киберугрозы.
Уточняется, что режимы опасности CRP относятся к угрозам в киберпространстве. Степень ALFA-CRP является самой низкой из четырех степеней опасности, определенных в законе о борьбе с терроризмом.
«Это прежде всего сигнал службам, заботящимся о безопасности и всей государственной администрации, проявлять особую бдительность. То есть государственная администрация обязана проводить усиленный мониторинг состояния безопасности телеинформационных систем», – говорится в сообщении.