Զախարովան մեկնաբանել է Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակի մասին Բայդենի ելույթը
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն Ուկրաինայի իրավիճակի մասին իր ելույթում ոչ մի բառ չի ասել Դոնբասի քաղաքացիական բնակչության իրական վիճակի մասին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ամենահրեշավորն այն է, որ ոչ մի խոսք չկա Դոնբասի քաղաքացիական բնակչության իրական վիճակի մասին։ Չկան մարդիկ, չկան խնդիրնե՞ր»,-շաբաթ օրը գրել է նա իր Telegram-ալիքում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը լրագրողների համար իր յոթրոպեանոց ելույթում ասել էր, որ Կիեւին փորձում են սադրանքի մեջ ներքաշել Դոնբասում։ Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն արդեն որոշում կայացրել է «ներխուժման» մասին, եւ ՌԴ ուժերը առաջիկա օրերին կհարձակվեն Ուկրաինայի վրա։ Արեւմուտքը պատրաստ է նոր պատժամիջոցներ մտցնել ՌԴ-ի դեմ Ուկրաինա «ներխուժման» դեպքում, բայց դուռը դիվանագիտության համար բաց է մնում, ասել էր ԱՄՆ նախագահը։

Захарова прокомментировала выступление Байдена по ситуации вокруг Украины
Официальный представитель МИД России Мария Захарова указала на то, что президент США Джо Байден в своем выступлении по ситуации вокруг Украины не сказал ни слова об истинном положении гражданского населения Донбасса, передает ТАСС.
«Самое чудовищное – ни слова об истинном положении дел гражданского населения в Донбассе. Нет людей, нет проблем?» – написала она в субботу в своем «Telegram»-канале.
Ранее американский лидер в своем 7-минутном выступлении перед журналистами заявил, что Киев пытаются спровоцировать в Донбассе. По его словам, президент России Владимир Путин уже принял решение о «вторжении», и силы РФ в предстоящие дни нападут на Украину. Запад готов к введению новых санкций против РФ в случае «вторжения» на Украину, но дверь для дипломатии остается открытой, сказал американский лидер.