59,3 հազար զինվորականներ կենտրոնացած են սահմանի մոտ. Շոյգո
Ընդհանուր առմամբ 59,3 հազար զինծառայողներ կենտրոնացած են Ուկրաինայի կողմից Լուգանսկի ու Դոնեցկի մարզերի սահմանների մոտ: Տեղեկությունը հայտնել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն ՌԴ Անվտանգության խորհրդի նիստում։
Փետրվարի 21-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Անվտանգության խորհրդի արտահերթնիստ է անցկացնում Դոնբասի իրադրության շուրջ:
«Ընդհանուր առմամբ իրավիճակը չափազանց լարված է... Պատրաստվում է կա՛մ մեծ լուրջ սադրանք, կա՛մ Դոնբասի հարցի լուծման ուժային տարբերակ»,-կարծում է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարը:
Շոյգուն հայտնել է, որ ուկրաինացի զինվորականները փետրվարի 19-20-ին 107 անգամ գնդակոծել են Դոնեցկը: Ավելի քան 70 դեպքերում ուկրաինացի զինվորականները ծանր սպառազինություն են օգտագործել։
Դոնբասում իրադրությունը սրվել է փետրվարի 17-ին, ինքնահռչակ ԴԺՀ-ն և ԼԺՀ-ն հայտարարում են ուկրաինացի ուժայինների կողմից բազմաթիվ գնդակոծությունների մասին:
ԴԺՀ-ի և ԼԺՀ-ի ղեկավարությունը հայտնել է քաղաքացիներին Ռոստովի մարզ ժամանակավոր տարհանման մասին՝ կապված Ուկրաինայի ներխուժման սպառնալիքի հետ։

59,3 тыс. военных сосредоточены у границ – Шойгу
В общей сложности 59,3 тысячи военнослужащих сосредоточены Украиной у границ Луганской и Донецкой областей. Об этом министр обороны России, генерал армии Сергей Шойгу заявил в понедельник на заседании Совбеза РФ.
21 февраля президент России Владимир Путин провел экстренное заседание Совбеза по ситуации в Донбассе.
Как отметил Шойгу, в результате долгих переговоров по выполнению мер безопасности тяжелую технику должны были отвести от линии соприкосновения. Однако тяжелая техника, в том числе танки, сосредоточены у границы.
«В целом ситуация крайне напряженная… Готовится либо большая серьезная провокация, либо силовой вариант решения вопроса по Донбассу», – считает министр обороны России.
Шойгу сообщил, что украинские военные 19-20 февраля 107 раз обстреляли Донецк. Более чем в 70 случаях украинские военные использовали тяжелое вооружение.
Ситуация в Донбассе обострилась в последние дни, самопровозглашенные ДНР и ЛНР заявляют о множестве обстрелов со стороны украинских силовиков. Руководство ДНР и ЛНР сообщило о временной эвакуации граждан в Ростовскую область в связи с угрозой вторжения Украины. В первую очередь она касается женщин, детей и пожилых людей. В субботу лидеры ДНР и ЛНР подписали указы о всеобщей мобилизации.