Զախարովան պատասխանել է Ուկրաինային օգնելու մասին Բրիտանիայի հայտարարությանը
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով բրիտանական իշխանությունների հայտարարությունն Ուկրաինային ինքնապաշտպանության հարցում օգնելու վերաբերյալ, նշել է, որ նրանք «առանց այդ էլ արդեն օգնել են»։
«Բրիտանիայի ԱԳՆ. Ուկրաինան ՆԱՏՕ անդամ չէ, բայց մենք կօգնենք նրանց ինքնապաշտպանվել։ Դուք արդեն օգնել եք։ Հանգստացե՛ք»,-գրել է Զախարովան իր Telegram-ալիքում։
Ավելի վաղ Բրիտանիայի ԱԳՆ Եվրոպայի եւ Հյուսիսային Ամերիկայի գծով պետնախարար Ջեյմս Քլեւերլին ասել էր, որ Ուկրաինան ՆԱՏՕ անդամ երկիր չէ, բայց նրան օգնություն կցուցաբերվի ինքնապաշտպանության համար։ Նա ավելացրել էր, որ վարչապետը կառավարության արտահերթ նիստ է գումարել, որի ժամանակ պետք է լուծվի այն հարցը, թե ինչ ձեւով է ցուցաբերվելու օգնությունը։ Նրա խոսքով՝ ՆԱՏՕ անդամ երկրին սպառնալիքի դեպքում արձագանքը կլինի անհապաղ, եւ ՆԱՏՕ-ն համերաշխություն կցուցաբերի։

Захарова ответила на заявление Британии о помощи Украине
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление британских властей про помощь Украине в самозащите, отметила, что они и так «уже помогли».
«МИД Британии: Украина не член НАТО, но мы будем помогать им в самозащите. Вы уже помогли. Отдыхайте», – написала Захарова в своем «Telegram»-канале.
Ранее госминистр по Европе и Северной Америке МИД Британии Джеймс Клеверли заявил, что Украина не страна-член НАТО, но ей будет оказываться помощь для самообороны. Он добавил, что премьер-министр проводит экстренное заседание кабинета министров, на котором будет решаться вопрос о том, в какой форме будет оказываться помощь. По его словам, в случае угрозы стране-члену НАТО реакция будет незамедлительной и НАТО проявит солидарность.