ԱՄՆ-ը Պուտինին, Լավրովին և Շոյգուին ավելացրել է ակտիվների վերահսկման ցուցակում
ԱՄՆ ֆիննախը հայտնել է ակտիվների վերահսկման ցուցակում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին, պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուին եւ գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովին ավելացնելու մասին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Այսպիսով, պատժամիջոցները, որոնք նախատեսում են ԱՄՆ իրավասության տակ գտնվող ակտիվների արգելափակում եւ ամերիկացիների համար դրանց հետ գործարքների արգելում, ձեւակերպվել են փաստաթղթի տեսքով։
Ավելի վաղ Եվրամիությունը եւ Կանադան պատժամիջոցներ են սահմանել Պուտինի, Միշուստինի եւ Լավրովի դեմ։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարել է, որ պատժամիջոցներ է սահմանում ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի եւ ՌԴ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովի դեմ։
Պատժամիջոցների ցանկում ավելացվել են նաեւ «ԿամԱԶ», «Ռուսական երկաթուղիներ», «Սովկոմֆլոտ» եւ «Միացյալ նավաշինական կորպորացիան»:
Բացի այդ, Facebook-ը, կապված Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ, արգելում է ռուսական պետական ​​լրատվամիջոցների գովազդը եւ մոնետիզացիան իր հարթակում։

США вводят санкции против Путина и Лаврова
Соединенные Штаты введут санкции против президента России Владимира Путина и министра иностранных дел Сергея Лаврова, передает «Голос Америки».
Пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки заявила, что согласованные действия по введению санкций против Путина являются важным сигналом, добавив, что решение о введении санкций против Путина, Лаврова и других официальных лиц было принято после телефонного разговора президента Джо Байдена с главой Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен.
Ранее Евросоюз и Канада ввели санкции против Путина, Мишустина и Лаврова.
Госдепартамент США заявил, что вводит санкции против министра обороны России Сергея Шойгу и начальника генерального штаба российских Вооруженных сил Валерия Герасимова из-за событий на Украине.
В санкционные списки Евросоюза были добавлены также «КамАЗ», РЖД, Совкомфлот и Объединенная судостроительная корпорация.
Кроме того, «Facebook» в связи с ситуацией вокруг Украины запрещает российским государственным СМИ рекламу и монетизацию на своей платформе.