ՌԴ-ն հայտնել է Ուկրաինայի Զինուժի կողմից ֆոսֆորային զինամթերք կիրառելու մասին
Ուկրաինական ստորաբաժանումները կիրառում են ֆոսֆորային զինամթերք Կիեւի շրջանում «Հոստոմել» օդանավակայանի մերձակայքում, հայտարարել է Ռուսաստանի ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Նրանք կիրառում են 122 միլիմետր տրամաչափի արկեր Դ-30 հաուբիցների համար եւ ռեակտիվ արկեր դեռեւս խորհրդային արտադրության ԲՄ-21 «Գրադ» համակարգերի դեպքում»,-ասել է նա:
ՊՆ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ այդպիսի զինամթերքի կիրառումն արգելված է ՄԱԿ-ի 1980 թվականին ստորագրված հռչակագրի երրորդ արձանագրությամբ:

Минобороны РФ заявило о применении украинскими войсками фосфорных боеприпасов
Министерство обороны РФ заявило, что украинская армия использует фосфорные боеприпасы в пригородах Киева. Подобные боеприпасы запрещены к применению ООН. Об этом в воскресенье, 27 февраля, заявил официальный представитель Минобороны РФ Игорь Конашенков.
«Подразделения ВСУ, отчаявшись сдержать наступление группировки войск Вооруженных сил России, начали массовое применение боеприпасов, начиненных фосфором, в пригородах Киева, вблизи аэродрома Гостомель», – заявил он.
Конашенков уточнил, что украинскими военными используются 122-мм снаряды к гаубицам Д-30 и реактивные снаряды к установкам БМ-21 «Град». Уточняется, что эти боеприпасы остались у Украины еще со времен СССР.