ՌԴ ՊՆ-ը հայտնել է Մարիուպոլից խաղաղ բնակիչներին տարհանելու երկորդ փորձը ձախողելու մասին
Մարիուպոլից խաղաղ բնակիչներին տարհանելու երկրորդ փորձը ձախողվել է այն պատճառով, որ Կիևի ռեժիմն ապատեղեկացրել է մարդկանց լռության ռեժիմը տեղափոխելու մասին: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել են մարտի 2-ին ՌԴ պաշտպանական վարչության ազգային կենտրոնի հիման վրա ստեղծված հումանիտար արձագանքման գծով միջգերատեսչական համակարգման շտաբից, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այսօր հումանիտար գործողության անցկացման շրջանակում ՌԴ-ն հերթական անգամ ձեռնարկել է Մարիուպոլից խաղաղ քաղաքացիներին տարհանելու փորձ, ընդ որում՝ մանրամասն մշակվել և ուկրաինական կողմի հետ հանաձայնեցվել են հումանիտար շարասյան ենթուղիները, ժամանակն ու հանդիպման վայրը: Ռուսաստանը կատարել է հումանիտար միջանցք ստեղծելու վերաբերյալ բոլոր պայմանները»,-ասել են շտաբում:
Հաղորդվում է, որ ուկրաինական կողմը չի կատարել ստանձնած պարտավորությունները: «Ավելին, Ուկրիանայի իշխանությունները ինտերնետային ռեսուրսների ու հեռուստատեսության միջոցով ակտիվորեն ապատեղեկացնում են Մարիուպոլի բնակիչներին տարհանումը հետաձգելու մասին, իբրև, ռուսական կողմից խոստացված լռության ռեժիմը խախտելու պատճառով: Դա բացարձակ սուտ է և սեփական ժողովրդի նկատմամբ դավաճանություն»,-ընդգծել են շտաբում:
Կենտրոնի տվյալներով՝ պարզվել է, որ Մարիուպոլում որևէ հումանիտար շարասյուն չի ձևավորվել:
«Ընդ որում՝ Ուկրաինայի Զինված ուժերի ստորաբաժանումները հումանիտար միջանցքի համար սահմանված ժամանակահատվածում հրետակոծում են ռուսական Զինուժի դիրքերը: Բոլոր այդ սադրանքները հստակ հասկացնում են, որ Կիևի իշխանությունները մտադիր են խուսափել պայմանավորվածությունները կատարելուց և շարունակում են իրենց հանցավոր գործողությունները քաղաքացիական բնակչությանը՝ որպես կենդանի վահան օգտագործելով»,-ընդգծել են շտաբում:

Минобороны РФ сообщило о срыве второй попытки эвакуации мирных жителей из Мариуполя
Вторая попытка эвакуации мирных жителей из Мариуполя не увенчалась успехом из-за того, что киевский режим дезинформировал людей о переносе режима тишины. Об этом сообщили журналистам в Межведомственном координационном штабе по гуманитарному реагированию, созданном на базе Национального центра управления обороной РФ 2 марта, передает ТАСС.
«Сегодня в рамках проведения гуманитарной операции Российская Федерация в очередной раз предприняла попытку эвакуации мирных граждан из Мариуполя, при этом были детально проработаны и согласованы с украинской стороной маршруты, время и место встречи гуманитарной колонны. Россией выполнены все условия по созданию гуманитарного коридора», – сказали в штабе.
По данным структуры, украинская сторона не выполнила взятые на себя обязательства.
«Более того, украинские власти с использованием интернет- ресурсов и телевидения активно дезинформируют жителей Мариуполя о переносе эвакуации по причине якобы (имевшего место) несоблюдения российской стороной обещанных режимов тишины. Это тотальный обман и предательство своего народа», – подчеркнули в штабе.
По данным центра, по результатам объективного контроля, в том числе с использованием беспилотных летательных аппаратов, установлено, что в Мариуполе формирование никаких гуманитарных колонн не осуществлялось.
«При этом подразделения ВСУ в определенное для проведения гуманитарного коридора время обстреливают позиции российских Вооруженных сил. Все эти провокации ясно дают понять, что киевские власти намеренно уклоняются от выполнения достигнутых договоренностей и продолжают свои преступные действия по использованию гражданского населения в качестве живого щита», – подчеркнули в штабе.