ԵՄ-ն հաջորդ շաբաթ Ուկրաինային 300 մլն եվրո կտրամադրի
Եվրամիությունը շուտով Ուկրաինային կտրամադրի ֆինանսական օգնության առաջին տրանշը` 300 մլն եվրոյի չափով։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է վարչապետ Դենիս Շմիգալը։
«Հաջորդ շաբաթ ակնկալում ենք 300 միլիոն եվրոյի մակրոֆինանսական աջակցության առաջին տրանշը Եվրամիությունից, որը մեզ շտապ տրամադրեց 1,2 միլիարդ եվրո, մեկ շաբաթ անց՝ երկրորդ տրանշը»,-ասել է նա։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ ուկրաինամետ կոալիցիային միանում են ավելի ու ավելի շատ երկրներ։
«Համաշխարհային բանկը հավանություն է տվել Ուկրաինային 700 միլիոն դոլարի օգնության փաթեթին: Այսօր Եվրոպական Վերակառուցման և զարգացման բանկը հայտարարել է 2 միլիարդ եվրոյի «Կայունության փաթեթ» հատկացնելու մասին՝ Ուկրաինային աջակցելու համար»,-ասել է Շմիգալը։
Կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ այս գիշեր Արժույթի միջազգային հիմնադրամը կքննարկի Ուկրաինային 1,4 մլրդ դոլար շտապ օգնություն հատկացնելու հարցը։
Հավելենք, որ լույս մարտի 10-ն ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկել է Ուկրաինային 13,6 միլիարդ դոլարի ֆինանսական օգնություն հատկացնելու օգտին։ Այդ գումարից մոտ 6,5 միլիարդը հատկացվել է Պենտագոնին՝ Ուկրաինային ռազմական օգնության համար, մնացածը՝ մարդասիրական և տնտեսական օգնության այլ գերատեսչություններին։

На следующей неделе ЕС передаст Украине €300 млн
Евросоюз в ближайшее время предоставит Украине первый транш финансовой помощи в размере 300 млн евро. Об этом сообщил премьер-министр страны Денис Шмыгаль во время брифинга в среду, 9 марта.
«На следующей неделе мы ожидаем первый транш в 300 млн евро макрофинансовой поддержки от Европейского Союза, который экстренно выделил нам 1,2 млрд евро. Через неделю – второй транш», – сказал он.
По словам главы украинского правительства, США увеличили с 10 млрд до 12 млрд долларов потенциальный пакет помощи для Украины, который вскоре рассмотрит Конгресс. Всемирный банк утвердил пакет помощи Украине в объеме 700 млн долларов.
«Сегодня Европейский банк реконструкции и развития объявил о выделении «пакета устойчивости» в сумме 2 млрд евро для поддержки Украины», – отметил Шмыгаль.
Глава Кабмина добавил, что уже этой ночью Международный валютный фонд рассмотрит вопрос выделения Украине 1,4 млрд долларов экстренной поддержки.