COVID-19-ը կարող է ուղեղի փոքրացում առաջացնել. հետազոտություն
COVID-19-ը կարող է հանգեցնել ուղեղի գորշ նյութի ծավալների փոքրացման։ Այս մասին նշվել է Nature ամսագրում հրապարակված հետազոտությունում։
Ինչպես նշել է Medportal.ru-ն, կորոնավիրուսային վարակը հաճախ առաջացնում է համի և հոտի խախտումներ։ Բրիտանացի մասնագետներն ապացուցել են, որ դա կարող է հանգեցնել գլխուղեղի գորշ նյութի ծավալների փոփոխության հոտառության հետ կապված մասերում։
Գլխուղեղի նախորդ հետազոտությունները՝ մագնիսառեզոնանսային տոմոգրաֆիայի (ՄՌՏ), համակարգչային տոմոգրաֆիայի (ՀՏ) և պոզիտրոնա-էմիսիոն տոմոգրաֆիայի (ՊԷՏ) օգնությամբ, նույնպես վկայել են COVID-19-ով պացիենտների ցերեբրալ անոմալիաների մասին։ Բայց ներկա հետազոտությունը առաջին լոնգիթյուդ հետազոտությունն է երկակի վիզուալացմամբ, որում համեմատվել են ուղեղի պատկերները COVID-19-ից առաջ և հետո։
Հետազոտողները գնահատել են Մեծ Բրիտանիայի 51-81 տարեկան 587 բնակչի ուղեղները, որոնք երեք տարվա մեջ երկու անգամ տոմոգրաֆիա են անցել UK Biobank ուսումնասիրության շրջանակում։ Երկու սքանավորումների միջև 401 մասնակցի մոտ ախտորոշվել է COVID-19։ Կորոնավիրուսով վարակված պացիենտների ուղեղի սքանավորումը համեմատել են հսկիչ խմբի արդյունքների հետ։
Այդ բոլոր պատկերների համեմատությունը ցույց է տվել COVID-19-ի բացասական ազդեցությունը գլխուղեղի վրա. հետևողականորեն փոփոխվել են ուղեղի կեղևի հաստությունն ու միջին դիֆուզիոն կարողությունը։
Գիտնականների խոսքով՝ փոփոխություններն առաջին հերթին նկատվել են լիմբիկ և հոտառական համակարգերում։ Այդ էֆեկտները կարող են կապված լինել գլխուղեղի հոտառական բջիջներում վարակի տարածման հետ։
Գիտնականների խոսքով՝ առայժմ դժվար է ասել՝ արդյոք ուղեղի փոփոխությունները կվերականգնվեն, թե արդեն մշտական կդառնան։ Սա պարզելու համար նոր հետազոտություններ կպահանջվեն։

COVID-19 может вызывать уменьшение мозга – исследование
COVID-19 может приводить к уменьшению объемов серого вещества мозга. Об этом сообщается в исследовании, которое было опубликовано в журнале «Nature».
Как рассказывает «Medportal.ru», коронавирусная инфекция нередко вызывает нарушения вкуса и обоняния. Британские специалисты доказали, что это может привести к изменениям объемов серого вещества головного мозга в областях, связанных с обонянием.
Предыдущие исследования головного мозга с помощью магнитно-резонансной томографии (МРТ), компьютерной томографии (КТ) и позитронно-эмиссионной томографии (ПЭТ) также сообщали о церебральных аномалиях у пациентов с COVID-19. Однако нынешнее исследование является первым лонгитюдным исследованием с повторной визуализацией, в котором сравнивались снимки мозга до и после COVID-19.
Исследователи оценили мозг 587 жителей Великобритании в возрасте от 51 до 81 года, которые дважды за три года прошли томографию в рамках анализа UK Biobank. Между двумя сканированиями у 401 участников был диагностирован COVID-19. Сканирование мозга пациентов, инфицированных коронавирусом, сравнивали с результатами контрольных групп.
Анализ всех этих снимков показал негативное воздействие COVID-19 на головной мозг с последовательными и умеренными микроструктурными изменениями толщины коры и средней диффузионной способности.
Изменения, по словам ученых, прежде всего отмечались в лимбической и мозговой обонятельных системах. Подобные эффекты могут быть связаны с распространением инфекции из обонятельных клеток в головной мозг.
По словам ученых, пока сложно сказать, являются ли изменения мозга обратимыми или постоянными. Чтобы выяснить это, потребуются новые исследования.