Թուրքիան վճռականորեն աջակցում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը․ Չավուշօղլու
Թուրքիան վճռականորեն աջակցում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը եւ անհրաժեշտ է համարում աշխատել ոչ միայն նրա, այլ նաեւ Ռուսաստանի հետ։ Այս մասին երեքշաբթի Անկարայում կայացած մամուլի ասուլիսին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն։
«Իհարկե, մենք վճռականորեն աջակցում ենք Ուկրաինայի սահմանին եւ տարածքային ամբողջականությանը, բայց կարծում ենք, որ պետք է աշխատենք երկու կողմերի հետ մարդասիրական նպատակներով։ Մենք դրական ենք համարում այն փաստը, որ նրանց միջեւ բանակցությունները շարունակվում են»,- ընդգծել է նա։
Բացի այդ, Չավուշօղլուն հայտնել է, որ երեքշաբթի կամ չորեքշաբթի սպասվում է Թուրքիայի քաղաքացիների տարհանումը Մարիուպոլից, որտեղ Թուրքիայի մոտ 100-110 քաղաքացի կա։

Турция решительно поддерживает территориальную целостность Украины – Чавушоглу
Турция решительно поддерживает территориальную целостность Украины и считает необходимым работать не только с ней, но и с Россией. Об этом заявил во вторник министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу на пресс-конференции в Анкаре.
«Конечно, мы решительно поддерживаем границу и территориальную целостность Украины. Но мы считаем, что мы должны работать с обеими сторонами в гуманитарных целях. Мы считаем позитивным тот факт, что между ними продолжаются переговоры», – подчеркнул он.
Кроме того, Чавушоглу сообщил, что во вторник или среду ожидается эвакуация турецких граждан из Мариуполя, в котором находятся примерно 100-110 граждан Турции.