Ադրբեջանի քաղաքացին ձերբակալվել է հօգուտ Հայաստանի լրտեսության մեղադրանքով
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը պետական դավաճանության կասկածանքով քրեական գործ է հարուցել Ադրբեջանի քաղաքացի Էմիլ Մամեդովի (ծնվ. 1981թ.) դեմ։
Ինչպես տեղեկացրել են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, հղում կատարելով պետական անվտանգության ծառայությանը, «անցկացված հետաքննությունների ընթացքում պարզվել է, որ նյութական շահի դիմաց Էմիլ Մամեդովը հանդիպել է Հայաստանի անվտանգության ծառայությունների աշխատակիցների հետ երրորդ երկրի տարածքում՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների հանձնարարությունների կատարման հարցում նրանց օգնություն ցուցաբերելու նպատակով։ Հակառակորդի կողմն անցնելով՝ ի վնաս Ադրբեջանի ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության, պետական անվտանգության եւ մարտունակության, հանձնարարություններ է ստացել տեղեկություն հավաքելու մասին, որը կարող էր օգտագործվել ի վնաս Ադրբեջանի պետական անվտանգության։ Հիմնավորված կասկածներ են հայտնվել, որ նա գաղտնի կապեր է ունեցել Հայաստանի հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչների հետ, նրանք հետեւել են կոնսպիրացիայի կանոններին։ Էմիլ Մամեդովը պատասխանատվության կենթարկվի Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 274 հոդվածով (պետական դավաճանություն)։ Նա ձերբակալվել է դատարանի վճռով»։

Гражданин Азербайджана арестован по обвинению в шпионаже в пользу Армении
Службой государственной безопасности Азербайджана по подозрению в государственной измене возбуждено уголовное дело в отношении гражданина АР Мамедова Эмиля, 1981 года рождения.
Как сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на СГБ, «в ходе проведенных расследований было установлено, что в обмен на материальный интерес Эмиль Мамедов встретился с сотрудниками спецслужб Армении на территории третьей страны с целью оказания им помощи в выполнении поручений представителей иностранных спецслужб».
«Перейдя на сторону противника в ущерб суверенитету, территориальной неприкосновенности, государственной безопасности и обороноспособности Азербайджана, получил поручения о сборе информации, которая может быть использована в ущерб государственной безопасности Азербайджана. Были выявлены обоснованные подозрения в тайных связях с представителями спецслужб Армении и соблюдении ими предписанных правил конспирации. Эмиль Мамедов привлечен к ответственности по статье 274 (государственная измена) Уголовного кодекса Азербайджана и арестован по решению суда», – отмечается в сообщении.