Վրաստանը պատրաստ է ցանկացած ձևաչափով բանակցել Աբխազիայի հետ
Այսօր կայացած ճեպազրույցի ժամանակ Վրաստանի փոխարտգործնախարար Նինո Կալանդաձեն ասել է, որ վրացական կողմը ողջունում է հակամարտությունների կարգավորմանը վերաբերող ցանկացած կառուցողական առաջարկություն։
Այս կերպ է նա մեկնաբանել Աբխազիայի նախագահի պաշտոնակատար Ալեքսանդր Անկվաբայի հայտարարությունը, թե Սուխումին պատրաստ է բանակցություններ վարել Թբիլիսիի հետ առանց որևէ նախապայմանի։
Կալանդաձեի խոսքերով՝ Վրաստանը ցանկացած ձևաչափով պատրաստ է բանակցություններ սկսել այն բոլոր անձանց հետ, ովքեր պատասխանատու են այդ հարցում։
–Վրաստանի համար ընդունելի են այն բոլոր կառուցողական առաջարկությունները, որոնք վերաբերում են հակամարտությունների լուծմանն ու երկխոսությանը, փախստականների՝ սեփական տներ արժանապատիվ վերադարձին,–ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ Կալանդաձեն անվստահություն է հայտնել Անկվաբայի անկախությանը՝ կասկածելով, որ վերջինս կկարողանա ինքնուրույն բանակցություններ սկսել Վրաստանի հետ։

Тбилиси приветствует диалог с абхазской стороной – МИД
Грузия приветствует любой диалог о разрешении конфликтов на ее территории и достойном возвращении беженцев. Об этом, как передает «Новости-Грузия», заявила в четверг замминистра иностранных дел Грузии Нино Каландадзе, комментируя высказывания исполняющего обязанности де-факто президента Абхазии Александра Анкваба.
"Грузинская сторона приветствует любое конструктивное предложение, которое касается урегулирования конфликтов на территории Грузии и, в первую очередь,  достойного и незамедлительного возвращения изгнанного населения в свои дома", - заявила Каландадзе.
По ее словам, "приемлем диалог в любой форме с тем, кто может решить вопрос совместно с грузинской стороной".
При этом Каландадзе выразила сомнение по поводу того, что абхазская сторона "располагает возможностями действовать на основе собственных решений».
Отметим, что на этой неделе в эфире телеканала «РБК-ТВ» Александр Анкваб заявил, что власти Абхазии готовы к переговорам с Грузией без каких-либо предварительных условий.