ԱՄՆ-ը դեմ է ԼՂ-ում ցանկացած միակողմանի գործողությունների, հատկապես Ադրբեջանի կողմից, որոնք միայն սրում են իրավիճակը․ ԱՄՆ պետքարտուղար
ԱՄՆ-ը հանդես է գալիս Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտությունը երկարաժամկետ սկզբունքով լուծելու օգտին, ինչպես նաև դեմ է միակողմանի քայլերին այս առումով։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
«Ես շատ ակտիվ և անմիջականորեն շփվել եմ և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ։ Մասնավորապես, վերջերս՝ մեկ շաբաթ առաջ, հեռախոսազրույցներ ունեցա վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի հետ, ինչպես նաև այս երկրների արտաքին գործերի նախարարների հետ՝ փորձելով խթանել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման հեռանկարները»,-ասել է Բլինքենը
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնն այդ կապակցությամբ «մշակում և խթանում է վստահության ամրապնդման տարբեր միջոցառումներ»։
«Մենք դեմ ենք ցանկացած միակողմանի գործողությունների, հատկապես Ադրբեջանի կողմից, որոնք միայն սրում են իրավիճակը»,-ընդգծել է ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը։

США выступают против любых односторонних действий в Арцахе, особенно со стороны Азербайджана – Блинкен
Соединенные Штаты выступают за урегулирование конфликта между Азербайджаном и Арменией в Нагорном Карабахе на долгосрочной основе, а также против односторонних шагов в этой связи. Об этом, как передает ТАСС, сообщил во вторник госсекретарь США Энтони Блинкен.
«Я весьма активно и самым непосредственным образом взаимодействовал с руководством как Армении, так и Азербайджана. В частности, совсем недавно, неделю назад, провел телефонные разговоры с премьер-министром [Армении Николом] Пашиняном и президентом [Азербайджана Ильхамом] Алиевым, а также министрами иностранных дел этих стран, пытаясь помочь стимулировать перспективы долгосрочного политического урегулирования по Нагорному Карабаху», – сказал глава американского внешнеполитического ведомства, выступая на слушаниях в комитете по иностранным делам Сената Конгресса США.
По его словам, Вашингтон «разрабатывает и продвигает различные меры по укреплению доверия» в этой связи.
«Мы выступаем против любых односторонних действий, особенно со стороны Азербайджана, которые только накаляют ситуацию», – подчеркнул шеф американской дипломатии.