Միջազգային կենտրոններից մինչև կովի պտուկներ
«Երկխոսական» թոհուբոհի մեջ կարծես մոռացության է մատնվել Տիգրան Սարգսյանի թեման։ Ավելի ճիշտ՝ մեր տնտեսության մեջ տիրող անմխիթար վիճակը և այդ ամենում վարչապետի դերը։
Եթե հիշում եք, ամիսներ առաջ Սերժ Սարգսյանն իր մոտ խորհրդակցություն էր հրավիրել ու հանձնարարել վարչապետին «X» ժամկետում կոնկրետ արդյունքներ տալ, իսկ գների մասով էլ ապահովել մարդկանց աչքին սովոր մակարդակ։
Հիմա այդ «X» ժամկետը ոչ միայն լրացել է, այլ վաղուց անցել է, բայց վարչապետը որևէ նշանակալի քայլով ու դրական արդյունքով աչքի չի ընկել, բացի գյուղացիների համար կովի համապատասխան հատվածը լվալու մասին դասախոսություններ կազմակերպելն ու գյուղամիջում հարցազրույց տալը։
Բա ու՞ր մնաց օլիգարխների ու օլիգոպոլիաների դեմ պայքարը (շաքարը կտրուկ թանկացրած Լֆիկ Սամոյի ականջը կանչի), բա ու՞ր կորան դրսից բերած վարկերը, բա ու՞ր է խոստացված գնանկումը։ Եվ վերջապես, ի՞նչ եղան թմբկահարված միջազգային կենտրոնները։
Մեզ ասում էին, թե Ռուսաստանից բերված վարկով փոքր ու միջին բիզնեսը կզարգացվի, բայց ունեցանք հակառակ պատկերը, իսկ վարկերի օգտագործման ուղղությունների և արդյունավետության մասին կարելի է դատել արդյունքներով, իսկ ավելի ճիշտ՝ դրանց բացակայությամբ։
Եթե կյանքին նայենք միայն վարչապետական խոստումների ու քարոզչական փուչիկների պրիզմայով, ապա ամեն ինչ կարգին է ու օլիգարխների դեմ էլ գիշեր–ցերեկ պայքար է մղվում։ Սակայն իրականությունն այն է, որ մեր երկրի ամենախոշոր օլիգարխներից մեկը հենց Տիգրան Սարգսյանն է, ով իր կորեյկոյական էությունից ելնելով՝ հանդես է գալիս տերտերական իմիջով, որպեսզի յուրօրինակ ալիբի ապահովի և «օլիգարխների դեմ ենք պայքարում» թեմայով դեմագոգիայով զբաղվի. մենք փոքր պետության մեջ ենք ապրում և բոլորը բոլորի մասին գրեթե ամեն ինչ գիտեն, և դժվար է թաքցնել ակնհայտը։
Իրականություն է նաև այն, որ այս երեք տարիների ընթացքում Հայաստանի տնտեսությունը կրճատվեց մոտ 25 տոկոսով, ինչը մեծապես պայմանավորված է իշխանության վարած քաղաքականությամբ, քան արտաքին գործոններով։ Փոխարենը համապատասխան հետևություններ անելու և հասկանալու, որ բյուջեն ինքնանպատակ լցնելը ոչնչացրեց փոքր ու միջին բիզնեսը և տնտեսությունը բերեց այս վիճակին, վարչապետն ու իր թիմը հակառակն են անում։ Տեղեկություններ կան այն մասին, որ հաջորդ տարվա համար նախատեսվում է բյուջեի ծախսային մասն ավելացնել 150 միլիարդ դրամով։ Եթե այս տեղեկությունները հաստատվեն և պարզվի, որ Սերժ Սարգսյանն ու Տիգրան Սարգսյանը գնում են այդպիսի քայլի, ապա դա իսկական սպառնալիք կդառնա ՀՀ ազգային անվտանգությանը, քանի որ տնտեսվարողները վերջնականապես կքամվեն, իսկ երկրի արտաքին պարտքը կհասնի կարմիր գծից այն կողմ։ Այդ սպառնալիքը կրկնակի է դառնում, եթե հաշվի ենք առնում այն, որ մեր երկիրը «սառը» պատերազմի մեջ է գտնվում Ադրբեջանի հետ և, հետևաբար, տնտեսությանն այդպիսի հարվածներ հասցնելը հավասարազոր է պետական դավաճանության։
Թե որքան կտևի այս ամենը՝ կախված է Հայաստանի ժողովրդից։ Քանի դեռ մենք հանդուրժում ենք դիլետանտիզմը, մարտնչող կղերականությունը, ագահությունը և փարիսեցիությունը, այնքան շարունակելու ենք ճաշակել «բարեշրջիչների» վարած կուրսի դառը պտուղները։ Կարծում եմ, որ չարժե այսքան համբերատար լինել։

От международных центров до коровьего вымени
В «диалоговой» суматохе тема Тиграна Саркисяна, а точнее неутешительного состояния нашей экономики и роли премьер-министра во всем этом, будто бы отошла на второй план.
Если помните, месяцами ранее Серж Саргсян созвал у себя совещание и поручил премьер-министру в срок «Х» добиться конкретных результатов, а по части цен – обеспечить привычный для людей уровень.
Сейчас этот срок «Х» не то чтобы настал, а уже давно прошел, но премьер не отличился каким-либо значительным шагом или положительным результатом, кроме организации лекций для крестьян о промывании соответствующей части тела коровы и интервью в селе.
А куда подевалась борьба против олигархов и олигополий? Куда подевались взятые из заграницы кредиты? А где обещанное понижение цен? Наконец, что случилось с разрекламированными международными центрами?
Нам говорили, что взятый у России кредит будет содействовать развитию малого и среднего бизнеса, но получили обратную картину, а о направлениях и эффективности использования кредитов можно судить по результатам, точнее, по их отсутствию.
Если посмотрим на жизнь лишь через призму премьерских обещаний и пропагандистских сказок, то покажется, что всё в порядке и против олигархов денно и нощно ведется борьба. Однако реальность в том, что одним из крупных олигархов нашей страны является сам Тигран Саркисян, который исходя из своей корейковской сущности, выступает в имидже святоши, чтобы обеспечить своеобразное алиби и заниматься демагогией на тему «боремся против олигархии»: мы живем в маленьком государстве, где все друг о друге знают почти всё, а потому трудно скрыть очевидное.
Действительность также и в том, что в течение последних трех лет экономика Армении сократилась примерно на 25%, что в большей мере обусловлено проводимой властями политикой, чем внешними факторами. Вместо того, чтобы сделать соответствующие выводы и понять, что превращение наполнения бюджета в самоцель уничтожило малый и средний бизнес и довело экономику до нынешнего состояния, премьер и его команда делают всё наоборот. Есть информация о том, что запланировано увеличить расходную часть бюджета следующего года на 150 миллиардов драмов.
Если данная информация подтвердится и выяснится, что Серж Саргсян и Тигран Саркисян идут на подобный шаг, то это станет настоящей угрозой для национальной безопасности Армении, поскольку хозяйствующие субъекты будут обобраны до последней нитки, а внешний долг страны перейдет за красную линию.
Эта угроза удвоится, если учтем то, что наша страна находится в состоянии «холодной» войны с Азербайджаном и, следовательно, нанесение таких ударов по экономике равнозначно государственной измене.
Сколько будет всё это длиться – зависит от народа Армении. Сколько мы будем терпеть дилетантизм, воинствующий клерикализм, алчность и фарисейство, столько и будем пожинать горькие плоды проводимого «реформаторами» курса. Думаю, что не стоит быть столь терпеливыми.