Դատախազը մերժել է Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի փոփոխության վերաբերյալ երաշխավորությունները
Այս տարվա մայիսի 14-ին կալանավորված Ավետիք Չալաբյանի պաշտպանական խումբը դեռևս մայիսի 25-ին Ա. Չալաբյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի փոփոխության վերաբերյալ՝ ՀՀ Աժ պատգամավորներ Սեյրան Օհանյանի, Իշխան Սաղաթելյանի, Էլինար Վարդանյանի, Հայկ Մամիջանյանի, Տիգրան Աբրահամյանի, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանի և «Արար» հիմնադրամի երաշխավորություններով դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազություն։ Սակայն երաշխավորությունները մերժվել են, ինչի առիթով Ավետիք Չալաբյանի պաշտպանական խումբը հայտարարություն է տարածել։
Հայտարարությունում մասնավորապես նշվում է.
«Դատախազը, ի վերջո, խախտելով միջնորդությունների քննարկման ժամկետը, մեր հրապարակային անդրադարձից հետո ուղարկեց մեզ երաշխավորությունների վերաբերյալ մերժման որոշումը։ Դատախազը, անտեսելով երաշխավորությունների ինստիտուտի օրենսդրական այն չափանիշը, որ իր որոշման հիմքում պետք է դնի երաշխավորություն տրամադրող անձի կամ կազմակերպության վստահություն վայելելու հանգամանքը, պարզապես նշել է, որ «նախաքննության ներկա փուլում չեն վերացել և պահպանվել են մեղադրյալ Ա․ Չալաբյանի կալանքի տակ պահելու հիմքերն ու պայմանը և վարույթն իրականացնող մարմինը գտնում է, որ տվյալ փուլում ևս կալանավորումից բացի որևէ այլ խափանման միջոց չի կարող գործուն երաշխիք հանդիսանալ մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծն ապահովելու համար»։ Մի կողմ դնելով այն, որ մեր պնդմամբ ընդհանրապես առկա չեն կալանավորման հիմքն ու պայմանները, նշենք, որ դատախազի եզրահանգումն ուղիղ հակադրվում է երաշխավորության ինստիտուտի օրենսդրական նշանակությանը։ Երաշխավորության էութունը հենց նրանում է, որ եթե երաշխավորները հանրային բարձր վստահություն վայելող անձինք են, ապա կալանավորման հիմքերի և պայմանների առկայության դեպքում փոխվում է խափանման միջոցը։ Կալանավորման հիմքերի ու պայմանների վերացումն ինքնին վարույթն իրականացնող մարմնի համար պարտականություն է առաջացնում՝ սեփական նախաձեռնությամբ փոխել խափանման միջոցը։ Ուստի, եթե ակնկալվեր, որ կալանավորումը կարող է փոխվել միայն այդ հիմքերի և պայմանների վերացման դեպքում, ապա երաշխավորություն ներկայացնելը կիմաստազրկվեր և կդառնար ինքնանպատակ։ Դատախազությունը, փաստորեն, ավելորդ ջանք չի փորձում գործադրել ապահովելու համար իր որոշումների թեկուզ թվացյալ պատճառաբանվածությունն ու հիմնավորվածությունը։ Փոխարենը՝ համառում է ամեն գնով և առանց հիմքի Ա․ Չալաբյանին որքան հնարավոր է երկար պահել անազատության մեջ։ Բնականաբար, այս որոշումն անմիջապես բողոքարկվելու է դատական կարգով, սակայն անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ այս որոշումը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Հայաստանում գործող իշխանության պայմաններում քաղաքական գործերով քրեական արդարադատության ներպետական մեխանիզմները բացարձակ անարդյունավետ են ու գործում են բացառապես ըստ քաղաքական նպատակահարմարութունների»։
Հիշեցնենք, որ «Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանին անհիմն, առանց որևէ արժանահավատ ապացույցի և քրեադատավարական ընթացակարգերի կոպտագույն խախտումներով մեղսագրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված արարքը։ Արարք, որն արդեն ընդունված և սույն թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող քրեական օրենսգրքով ապաքրեականացված է: Միտումնավոր հետապնդման և քաղաքական պատվերի դրսևորում է նաև այն փաստը, որ հայտնի ակնհայտ մոնտաժված ձայնագրության հրապարակումից երեք օր անց Ավետիք Չալաբյանը շարունակել է իր բնականոն կյանքը, որևէ կերպ չմիջամտելով քննությանը, չթաքնվելով, սակայն, դա անտեսվել է և այնուամենայնիվ Ա․Չալաբյանի նկատմամբ անհասկանալի հիմնավորմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանքը։

Отказ прокурора освободить Аветика Чалабяна под поручительство депутатов будет обжалован в суде
Адвокаты арестованного 14 мая Аветика Чалабяна 25 мая обратились в генеральную прокуратуру, представив поручительство депутатов НС Сейрана Оганяна, Ишхана Сагателяна, Элинара Варданяна, Айка Мамиджаняна, Тиграна Абрамяна, бывшего вице-премьера РА Ваче Габриеляна и Фонда «Арар» с целью изменения меры пресечения. Однако генеральная прокуратура отклонила поручительство, в связи с чем адвокаты выступили с заявлением.
Адвокаты обращают внимание на нарушение прокурором временных сроков, а также игнорирование законодательного критерия института поручительства, согласно которому в основе решения должно быть обстоятельство, пользуется ли поручитель доверием, вместо этого в решении указано, что на данном этапе «сохраняются основания содержания Чалабяна под стражей и иная мера пресечения не может быть применена».
«Отложив в сторону то, что, по нашему убеждению, вообще нет оснований и условий ареста, отметим, что заключение прокурора прямо противопоставляется законодательному значению института поручительства. Суть поручительства в том, что если поручители являются лицами, пользующимися высоким общественным доверием, то при наличии оснований и условий ареста изменяется мера пресечения. Ликвидация оснований и условий ареста сама по себе влечет за собой обязанность органа, осуществляющего производство, изменить меру пресечения по собственной инициативе. Следовательно, если бы ожидалось, что арест может измениться только в случае устранения этих оснований и условий, то представление поручительства было бы лишено смысла и стало бы самоцелью. Прокуратура, фактически, не пытается приложить лишних усилий для обеспечения хотя бы видимости обоснованности решений. Вместо этого упорствует любой ценой и без основания удержать А. Чалабяна в заключении как можно дольше. Естественно, это решение будет немедленно обжаловано в судебном порядке, однако считаем необходимым подчеркнуть, что это решение еще раз доказывает, что в условиях действующей власти в Армении внутригосударственные механизмы уголовного правосудия по политическим делам абсолютно неэффективны и действуют исключительно в соответствии с политической целесообразностью», – говорится в заявлении.
Напомним, что члену движения «Консолидация», общественно-политическому деятелю Аветику Чалабяну без каких-либо достоверных доказательств и с грубейшими нарушениями уголовно-процессуальных процедур вменяется деяние, предусмотренное пунктом 2 части 3 статьи 163 Уголовного кодекса РА. Согласно вступающим в силу с 1 июля сего года поправкам, оно декриминализировано.