Փաշինյանը աղքատությունը վերացնելու փոխարեն առաջարկում է ատել այն․ 2019-ի ելույթներից (տեսանյութ)
2019թ․ ապրիլի 22-ին ԵՊՀ-ում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է․ «Տնտեսական հեղափոխության պարագայում ատելության նոր օբյեկտ ենք առաջարկում, մենք առաջարկում ենք, որ մենք սկսենք ատել մեր աղքատությունը: Մարդկանց առաջարկում ենք ատեն իրենք իրենց աղքատությունը և դա դարձնել թիվ մեկ թիրախ, խեղճությունը ատեն»։
Այդ ժամանակ աղքատությունը Հայաստանում 24 տոկոս էր պաշտոնապես։ Այսօր պաշտոնապես 30 տոկոսից ավելի է։

Вместо преодоления бедности Пашинян предлагает «возненавидеть бедность»: фрагмент выступления в 2019-ом (видео)
22 апреля 2019 года в ходе выступления в ЕГУ Никол Пашинян заявил: «В случае экономической революции мы предлагаем новый объект ненависти, мы предлагаем, чтобы наши граждане начали ненавидеть бедность».
Отметим, что тогда бедность в Армении официально составляла 24%. Сегодня официально составляет более 30%.