Ինչպես հաղորդում է «Մեդիամաքս»–ը՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հարցազրույց է տվել Արցախի Հանրային հեռուստաընկերությանը։ Հարցազրույցը նվիրված է ԼՂՀ անկախության 20 ամյակին։ Ձեզ ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցի հիմնական բովանդակությունը:
1991թ. սեպտեմբերի 2-ինԼՂՀանկախությանհռչակմանմասին
- Ակնհայտ էր, որ Խորհրդային Միությունը փլուզվում է, եւ ճիշտ պահն էր անկախություն հռչակելու համար: Եվ, եթե հիշում եք, շարժումը սկսվեց Հայաստանի հետ վերամիավորման կարգախոսների ներքո: Ինչո՞ւ անկախություն: Դա ավելի լուրջ իրավական հիմքեր էր ստեղծում Արցախի հետագա գոյատեւման համար: Կա երկու հանգամանք: Առաջինը՝ այդ ամենը համահունչ էր այն ժամանակվա գործող օրենսդրությանը, եւ երկրորդ՝ դա ինքնորոշման իրավունքի փաստացի կիրառում էր նշանակում, իսկ ինքնորոշման իրավունքը միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունքներից է: Այդ էր պատճառը՝ ապագա հանրապետության գոյատեւման համար լուրջ իրավական հիմքերի ձեւավորումը:
Դա ճիշտ պահին ճիշտ քայլ էր: Ես միայնակ չէի, հռչակագրի պատրաստման եւ իրավական հիմնավորման վրա բավական մեծ թիմ էր աշխատում՝ Կարեն Բաբուրյանը, մյուսները, երկու մասնագետ կար ՀՀ ԳԱԱ Փիլիսոփայության եւ իրավունքի ինստիտուտից: Իհարկե, դա քաղաքական շատ լուրջ փաստաթուղթ էր:
Սերունդներիառջեւպատասխանատվությանմասին
- Նման դեպքերում պատասխանատվությունը միշտ էլ մեծ է լինում, բայց այն ժամանակ պաթոսով չէինք մտածում սերունդների առջեւ մեր պատասխանատվության մասին, ուղղակի մեր գործն էինք անում, մեր ընտանիքները, մեր հողն էինք պաշտպանում, ապահովում ժողովրդի անվտանգությունը:
Հետադարձ հայացքով երեւի կարելի է որոշ պաթոսային էլեմենտներ այս ամենին հաղորդել, բայց այն ժամանակ մեր առջեւ ուղղակի առարկայական խնդիր էր դրված, եւ ամեն մեկը փորձում էր իրենից կախված ամեն ինչ անել եւ հողը պահելու, եւ ժողովրդին կերակրելու, եւ անվտանգությունն ապահովելու համար: Բայց, իհարկե, մեծ էր պատասխանատվությունը: Եթե այն ժամանակ հաջողության չհասնեինք, պատկերացնո՞ւմ եք, հիմա ինչ պիտակներ կունենայի անձամբ ես (ծիծաղում է): Այդ պահին ուղղակի ստանձնեցինք այդ մեծ պատասխանատվությունը, եւ ոչ միայն ես, այլեւ ուրիշները:
ԼՂՀպաշտպանությանպետականկոմիտեիմասին
- Իշխանության կենտրոնացման մեծ կարիք կար, եւ կար անհրաժեշտություն այն ժամանակվա մարտահրավերներին դիմակայելու համար կենտրոնացնելու բոլոր ռեսուրսները՝ թե մարդկային, թե նյութական: Այդ ժամանակահատվածում Պաշտպանության պետական կոմիտեն Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարման բարձրագույն օղակն էր: Դա իմ հորինած անվանումը չէր, նման կառույցներ կային դեռեւս Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ, սակայն լիազորությունների ամբողջ շրջանակն ես էի կազմել, եւ խորհրդարանի կողմից լիազորություն ստացել որպես այդ կոմիտեի նախագահ: Եվ դա հնարավորություն տվեց Կոմիտեն ստեղծելուց հետո մի քանի ամսվա ընթացքում էապես փոխել իրավիճակը:
ԼՂՀՊաշտպանությանբանակիկայացմանմասին
- Առաջինը բանակի կայացման խնդիրն էր, եւ տարբեր ջոկատների միավորումը մեկ բանակային կառույցի ներքո ժամանակի հրամայականն էր: Այդ պահին չանեինք, ամեն ինչ կկորցնեինք: Չափազանց դժվար էր, մեծ կամք էր պահանջում, այդ ուղղությամբ աշխատում էինք շատ հետեւողական, խիստ, բավականաչափ կտրուկ քայլեր էին արվում, բայց իրավիճակը փոխելու այլ տարբերակ մենք չունեինք:
Իհարկե, դժվարություններ կային, սակայն դրանք թիվ 1 խնդիրը չէին, ի վերջո, Խորհրդային բանակում հայերը սովորաբար ծառայում էին մարտական ստորաբաժանումներում, եւ նրանցից շատերը մեզ հետ էին, նաեւ այն սպաները, որոնք լուրջ ճանապարհ էին անցել Խորհրդային բանակում: Իհարկե, խնդիր կար, սակայն հակառակորդի մոտ այդ խնդիրը շատ ավելի սուր էր: Իսկ ամենամեծ խնդիրը արդյունավետ պետական կառույցների ձեւավորումն էր: Սկսել ենք, ըստ էության, զրոյից: Եվ կար անհրաժեշտություն այդ կառույցների բոլոր կարողություններն ուղղել մեկ կետի՝ անվտանգության ապահովմանը: Սա էր այն ժամանակ օրակարգի թիվ 1 հարցը: Կար նաեւ հոգեբանության, մարդկանց հավատ ներշնչելու հարց: Ճիշտ է, թիկունքում Հայաստանն էր, սակայն կար փոքր Ղարաբաղ, դիմացը մեծ Ադրբեջանն էր, կար զենքի, զինամթերքի պակաս, շրջափակում եւ այլն:
Արցախնայսօր
- Անկասկած, լուրջ առաջխաղացում Ղարաբաղում տարեց տարի գրանցվում է: Բայց մարտահրավերներն այսօր Արցախի առջեւ այնպիսինն են, որ իրավունք չունենք ասելու, թե գոհ ենք իրավիճակից: Ուղղակի վտանգավոր եմ համարում այն պահը, երբ բոլորս նստենք եւ ասենք, որ գոհ ենք իրավիճակից: Պետք է հաշվի նստենք իրականության, բավականին բարդ իրավիճակի հետ եւ հասկանանք, որ մեր ցանկացած նպատակներին հասնելու համար պետք է գիշեր-ցերեկ աշխատենք եւ ցուցաբերենք տոկունություն ու կամք: Կասկած չունեմ, որ ամեն ինչ շատ լավ է ավարտվելու, բայց, կրկնում եմ, իրավունք չունենք այսօրվա վիճակից գոհ լինելու:
Հայաստանտեղափոխվելումասին
- Իհարկե, դժվար էր: Ամենամեծ խնդիրն ընտանիքիս համար էր: Ընտանիքս չէր կարողանում հարմարվել այդ մտքին: Կար պատասխանատվության զգացում: Ընտրվել էի ԼՂՀ նախագահ, եւ ընդամենը մի քանի ամիս անց եղավ այդ առաջարկը, խնդրանքը… Այն ժամանակ Հայաստանում իրավիճակը բավականին ծանր էր՝ թե տնտեսական, թե քաղաքական: Եվ հասկանալի էր, որ Ղարաբաղը միայնակ՝ առանց թիկունքում ուժեղ Հայաստանի, լրջագույն խնդիրներ կունենա: Եվ սա էր հիմնական փաստարկը, որով ինձ փորձում էին համոզել, որ համաձայնեմ գալ Հայաստան: Պետք է նաեւ ընդունենք, որ այդ փաստարկները, իհարկե, լուրջ էին: Համաձայնվեցի, եւ հետո ամեն ինչ զարգացավ այնպես, ինչպես գիտեք: Դժվար էր, անկասկած…
- Առաջին տարիներին իդեալների մասին չէինք մտածում: Օրակարգում այնպիսի հարցեր էին, որ իդեալների մասին մտածելու ոչ ժամանակ կար, ոչ էլ տրամադրություն: Հողերը, ժողովրդին պաշտպանելու առաջնային խնդիր ունեինք, եւ ամեն ինչ կենտրոնացված էր այդ հարցերի կարգավորման վրա: Հետո արդեն՝ տարիներ անց, երբ փորձ էինք հավաքում, երբ միջազգային շփումներում ավելի լավ էինք պատկերացնում նաեւ պետական շինարարության զարգացումները, սկսում էինք ավելի լավ պատկերացնել, թե ինչ կարգի պետություն պետք է կառուցվի եւ որն է այն պետությունը, որը եւ բարեկեցիկ կյանք կապահովի մեր ժողովրդին, եւ հնարավորություն կտա պահպանել մեր ազգային արժեքային համակարգը, եւ այսօրվա մարտահրավերներին դիմակայելու մեր հնարավորությունները չի թուլացնի: Այս չափազանց կարեւոր երեք հանգամանքներն իրար հետ բալանսի բերելու խնդիրներ կար: Եվ այսօր եւս այդ խնդիրը դեռ շարունակում է մնալ: Այդ իսկ պատճառով իդեալական բառն այստեղ մի փոքր տեղին չէ: Շատ պրագմատիկ մոտեցում է պետք, որով մենք կկարողանանք այսօրվա իրավիճակում զարգացման լավագույն մոդելը գտնել Հայաստանի եւ Ղարաբաղի համար, որը, կրկնեմ, հնարավորություն կտա դիմակայել մարտահրավերներին, ինտեգրվել միջազգային հանրությանը եւ պահպանել մեր ազգային արժեքները: Որովհետեւ այս ամենում կորուստ ունենալու վտանգը դեռեւս կա, հատկապես գլոբալացվող աշխարհում:
Հայկականերկուհանրապետություններիապագան 20 տարիանց
- Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե մենք ինչպես կաշխատենք, ինչ կարգի համարձակ լուծումների ենք մենք պատրաստ մեր ազգային շահերն առաջ մղելու համար: Ես մեծ հույսեր ունեմ, որ ամեն ինչ լավ կլինի, բայց հենց այնպես ասել, որ փայլուն ապագա ենք ունենալու, չեմ կարող: Համոզված եմ, որ բարեկեցիկ կյանքը չի նվիրաբերվում, այն նվաճվում է, վաստակվում է՝ աշխատանքով, համարձակ եւ մասշտաբային լուծումներով: Ուրիշ տարբերակ ուղղակի չկա: Նաեւ անկախությունը: Երբ հարցնում եք՝ կճանաչվի, թե չի ճանաչվի… Անկախությունը նվաճվում է, այն չի նվիրաբերվում:
Ռոբերտ Քոչարյան.
1991թ. սեպտեմբերի 2-ին ԼՂՀ անկախության հռչակման մասին
Սերունդների առջեւ պատասխանատվության մասին
ԼՂՀ պաշտպանության պետական կոմիտեի մասին
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի կայացման մասին
Արցախն այսօր
Հայաստան տեղափոխվելու մասին
Իդեալների, 20 տարվա ձեռքբերումների ու ձախողումների մասին
Հայկական երկու հանրապետությունների ապագան 20 տարի անց

В связи с 20-летием независимости НКР второй президент Армении Роберт Кочарян дал интервью Общественному ТВ Арцаха. Представляем вашему вниманию основное содержание интервью, опубликованное агентством «Медиамакс».
О провозглашении независимости НКР 2-го сентября 1991 г.
- Было очевидно, что Советский Союз рушится, и наступает подходящий момент для провозглашения независимости. Если помните, движение началось под лозунгами объединения с Арменией. Почему независимость? Это создавало более серьезные правовые основания для дальнейшего существования Арцаха. Есть два обстоятельства. Первое - это было более созвучно законодательству того времени, и второе - это означало фактическую реализацию права на самоопределение, а право на самоопределение - это один из основополагающих принципов международного права. В этом заключалась причина: формирование серьезных правовых оснований для существования будущей республики.
Это было верным шагом в верный момент. Я не был одинок, над подготовкой и правовым обоснованием декларации работала достаточно большая команда - Карен Бабурян, другие, было два специалиста из Института философии и права НАН Армении. Конечно, это был очень серьезный политический документ.
Об ответственности перед поколениями
- В подобных случаях ответственность всегда бывает большой, но в то время мы не думали о нашей ответственности перед поколениями, просто делали свое дело, защищали наши семьи, нашу землю, обеспечивали безопасность народа.
Бросая ретроспективный взгляд, можно придать всему этому некоторые элементы патетики, но в тот период перед нами прямо стояла предметная задача, и каждый старался сделать все зависящее для удержания земли и для того, чтобы накормить народ и обеспечить безопасность. Но, конечно, ответственность была большой. Если тогда мы не достигли бы успеха, представляете, какие бы сегодня ярлыки были бы лично на мне (смеется). В тот момент мы взяли на себя эту большую ответственность, и не только я, но и другие.
Государственный Комитет обороны НКР
- Существовала большая необходимость в централизации власти, централизации всех человеческих и материальных ресурсов для противостояния вызовам того времени. В тот период Государственный комитет обороны был высшим звеном управления Нагорным Карабахом. Это название не было выдумано мною, подобные структуры были еще во времена Великой Отечественной Войны, однако весь состав полномочий был определен мною, и я получил полномочия от парламента в качестве председателя этого Комитета. Это дало возможность в течение нескольких месяцев после создания Комитета существенно изменить ситуацию.
О формирование Армии обороны НКР
- Первоочередной задачей была задача формирования армии и объединение различных отрядов в одну армейскую систему. Это было требованием времени. Если бы мы не сделали это в тот момент, потеряли бы все. Было очень сложно, требовало большой воли, работали в этом направлении очень последовательно, жестко, делали достаточно резкие шаги, но у нас не было других вариантов для изменения ситуации.
Конечно, были сложности, однако они не были задачей номер один, в конце концов, в Советской армии армяне обычно служили в боевых подразделениях, и многие из них были с нами, также те офицеры, которые прошли серьезный путь в Советской армии. Конечно, была проблема, но у противника она стояла намного острее. А самой большой задачей было формирование эффективных государственных структур. Начали, по сути, с нуля. И была необходимость направить все способности этих структур в одну точку – обеспечение безопасности. Это было в тот период вопросом номер один, стоящим на повестке дня. Был также психологический аспект: вопрос наделения людей верой. Да, за спиной была Армения, однако был маленький Карабах, напротив - большой Азербайджан, была нехватка вооружений, боеприпасов, блокада и так далее.
Арцах сегодня
- Несомненно, в Карабахе из года в год фиксируется серьезный прогресс. Но вызовы, стоящие перед Арцахом сегодня, таковы, что не имеем права говорить о том, что мы довольны ситуацией. Считаю опасным тот момент, когда мы начнем говорить, что довольны ситуацией. Нужно считаться с действительностью, достаточно сложной ситуацией и понять, что для достижения наших целей мы должны работать день и ночь и демонстрировать выносливость и волю. У меня нет сомнений, что все завершится хорошо, но, повторяю, мы не имеем права быть довольными сегодняшней ситуацией.
О переезде в Армению
- Конечно, было сложно. Самые большие сложности были для моей семьи. Моя семья не могла смириться с этой мыслью. Было чувство ответственности. Я был избран президентом НКР, и всего спустя несколько месяцев пришло это предложение, просьба… В то время ситуация в Армении была достаточно сложной как в экономическом, так и политическом плане. И было понятно, что Карабах в одиночестве, - без сильной Армении за спиной, - будет иметь серьезнейшие проблемы. Это было главным доводом, которым меня пытались убедить, чтобы я согласился на переезд в Армению. Следует признать, что эти доводы, конечно, были серьезными. Я согласился, и затем все развивалось так, как мы знаем. Было сложно, несомненно…
Об идеалах, достижениях и неудачах за 20 лет
- В первые годы мы не думали об идеалах. На повестке стояли такие вопросы, что думать об идеалах не было ни времени, ни настроения. Была первоочередная задача защиты земель и народа, и все было сконцентрировано на разрешении этих вопросов. Затем, спустя годы, когда мы набирались опыта, когда в ходе международных контактов лучше представляли развития в государственном строительстве, начинали лучше представлять, какого рода государство должно быть построено и каким должно быть то государство, которое и обеспечит благополучную жизнь нашим гражданам, и даст возможность сохранить нашу национальную систему ценностей, не ослабив при этом наши возможности по противостоянию сегодняшним вызовам. Стояла задача сбалансировать эти три чрезвычайно важные обстоятельства. И сегодня эта задача продолжает оставаться. По этой причине слово «идеальный» несколько не к месту. Нужен очень прагматичный подход, посредством которого мы сможем в сегодняшней ситуации найти лучшую модель для развития Армении и Карабаха, которая, повторю, даст возможность противостоять вызовам, интегрироваться в международное сообщество и сохранить наши национальные ценности. Потому что во всем этом пока что существует угроза потерь, особенно в условиях глобализирующегося мира.
Будущее двух армянских государств 20 лет спустя
- Все зависит от того, как мы будем работать, к какого рода смелым решениям мы готовы для продвижения наших национальных интересов. У меня есть большие надежды, что все будет хорошо, но просто так говорить, что у нас будет блестящее будущее, я не могу. Убежден, что благополучная жизнь не даруется, а достигается работой, решительными и масштабными решениями. Других вариантов попросту нет. И независимость тоже. Когда вы спрашиваете: будет ли признана или нет… Независимость достигается, она не даруется.
Об ответственности перед поколениями- В подобных случаях ответственность всегда бывает большой, но в то время мы не думали о нашей ответственности перед поколениями, просто делали свое дело, защищали наши семьи, нашу землю, обеспечивали безопасность народа.
Бросая ретроспективный взгляд, можно придать всему этому некоторые элементы патетики, но в тот период перед нами прямо стояла предметная задача, и каждый старался сделать все зависящее для удержания земли и для того, чтобы накормить народ и обеспечить безопасность. Но, конечно, ответственность была большой. Если тогда мы не достигли бы успеха, представляете, какие бы сегодня ярлыки были бы лично на мне (смеется). В тот момент мы взяли на себя эту большую ответственность, и не только я, но и другие. Государственный Комитет обороны НКР
Арцах сегодня- Несомненно, в Карабахе из года в год фиксируется серьезный прогресс. Но вызовы, стоящие перед Арцахом сегодня, таковы, что не имеем права говорить о том, что мы довольны ситуацией. Считаю опасным тот момент, когда мы начнем говорить, что довольны ситуацией. Нужно считаться с действительностью, достаточно сложной ситуацией и понять, что для достижения наших целей мы должны работать день и ночь и демонстрировать выносливость и волю. У меня нет сомнений, что все завершится хорошо, но, повторяю, мы не имеем права быть довольными сегодняшней ситуацией. О переезде в Армению
Будущее двух армянских государств 20 лет спустя- Все зависит от того, как мы будем работать, к какого рода смелым решениям мы готовы для продвижения наших национальных интересов. У меня есть большие надежды, что все будет хорошо, но просто так говорить, что у нас будет блестящее будущее, я не могу. Убежден, что благополучная жизнь не даруется, а достигается работой, решительными и масштабными решениями. Других вариантов попросту нет. И независимость тоже. Когда вы спрашиваете: будет ли признана или нет… Независимость достигается, она не даруется.