ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար կլինի Վարդազարյանի և Ջհանգիրյանի ձայնագրության մասնակիցը
ԲԴԽ կասեցված լիազորություններով նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունների՝ էական կարգապահական հիմքով դադարեցումից և ԲԴԽ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանի հրաժարականից հետո այսօր ԲԴԽ-ն նախագահ էր ընտրում:
Թեև որպես հրաժարականի պատճառ՝ ԲԴԽ-ն նշել էր առողջական խնդիրները, սակայն ակնհայտ է, որ Գագիկ Ջհանգիրյանին ստիպեցին հրաժարականի դիմում ներկայացնել Ռուբեն Վարդազարյանի հրապարակած սկանդալային ձայնագրությունից հետո:
Բարձրագույն դատական խորհուրդն այսօր պետք է Խորհրդի նոր նախագահ ընտրեր։ Սակայն քվեարկության արդյունքներից պարզ է դարձել, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանի եղբայրը՝ Դավիթ Խաչատուրյանը չի ստացել բավարար ձայներ:
ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կկատարի տարիքով ավագը՝ Ստեփան Միքայելյանը:
Հիշեցնենք, որ Ստեփան Միքայելյանը ներկա է եղել Ռուբեն Վարդազարյանի ու Գագիկ Ջհանգիրյանի հանդիպմանը, որի ժամանակ էլ արվել է ձայնագրությունը:

Обязанности главы Высшего судебного совета Армении будет исполнять Сергей Чичоян
Поскольку самый старший по возрасту член Высшего судебного совета Степан Микаелян отказался от исполнения обязанностей главы ведомства, то их будет выполнять следующий за ним старший по возрасту член ВСС Сергей Чичоян.
Как сообщили «News.am» в пресс-службе Высшего судебного совета, по закону обязанности председателя Верховного Совета должен исполнять старший по возрасту член ВСС.
Ранее член ВСС Григор Бекмезян сообщил, что глава Высшего судебного совета 4 июля не избран.
По его словам, закон предусматривает, что до выборов председателя ВСС обязанности главы исполняет самый старший член ВСС – это Степан Микаелян. Бекмезян сообщил, что ВСС решил отложить избрание председателя.
Напомним, что после публикации скандальной записи и.о. главы ВСС Гагик Джангирян подал в отставку «по состоянию здоровья».