Ո՞վ է միավորում Սարգսյանին ու Տեր–Պետրոսյանին
ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ԼՂՀ անկախության քսանամյակի առիթով հարցազրույց էր տվել Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը։ Նա անդրադարձել էր Ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին ու հետպատերզմյան ժամանակաշրջանին, և այդ ամենի վերաբերյալ որոշակի «մեսիջներ» հղել արտաքին ու ներքին լսարաններին։ Մի կողմ թողնելով անցած քսան տարիներին առնչվող նրա հնչեցրած տեսակետներին գնահատական տալը՝ միայն արձանագրենք, որ Քոչարյանն իր խոսքի տողատակում հասկացրեց՝ չի պատրաստվում պասիվ մնալ ներքաղական այս իրավիճակում և ապագայի հետ կապված իր պատկերացումներն ու ծրագրերն ունի։
Այլ կերպ ասած՝ Ռ. Քոչարյանը ևս մեկ անգամ շեշտեց «երիտասարդ թոշակառու» չդառնալու իր մտադրության մասին։ Իսկ սա նշանակում է, որ Սերժ Սարգսյանն ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանը լրացուցիչ մոտիվացիա կունենան Կառավարության ընդունելությունների տանը «երկխոսությունը» շարունակելու, իսկ եթե դա չստացվի, ապա առնվազն այս տարվա փետրվարից սկիզբ առած իրենց կուլիսային  ուղղակի կամ միջնորդավորված շփումներն ինտենսիվացնելու հարցում։ Բանը կարող է նույնիսկ հասնել Սարգսյան–Տեր–Պետրոսյան հրապարակային հանդիպմանը, բայց դա արդեն քաղաքական կլոունադայի վերջին ակտը կլինի, որը կնմանվի Սարգսյան–Գյուլ ձեռքսեղմումներին՝ այդտեղից բխող շատ կանխատեսելի արդյունքով։
Քոչարյանի հետ կապված սերժալևոնական զույգի մոտ նկատվող «ներվը» նշանակում է նաև, որ առաջիկայում ՀԱԿ–ը կրկին փորձելու է կատարել «կայունության երաշխիքի» իր դերը։
Ի վերջո պետք է նկատի ունենալ այն, որ «Եղիազար Այնթապցու» տանիքի տակ «էջմիածնական միաբանություն» անելը ՀՀ 1–ին նախագահի մոտ ոչ միայն կղերապահպանողական մտածողության հետևանք է և մարտավարական բնույթի հարց, այլ նաև սեփական ապագայի հետ կապված վախերից ձերբազատվելու ռազմավարական մոտեցում։
Ըստ այդմ՝ ՀՀ 1–ին և 3–րդ նախագահներին «ֆուտբոլային» մտածողությունից, հայ–թուրքական գործընթացի հետևանքով համատեղ կրած խայտառակ պարտությունը միասնաբար հաղթահարելու ձգտումից և քաղաքական դաշտը սեփականաշնորհելու ցանկությունից զատ միավորում է նաև ընդհանուր հակառակորդը՝ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Տեր–Պետրոսյանն իր հրապարակային խոսքում բազմիցս է նշել ու հասկացրել, որ եթե չկարողանա վերցնել իշխանությունը, ապա ամեն ինչ կանի, որպեսզի Սերժ Սարգսյանը մնա ու վերարտադրվի։ Եթե զուտ անձնական շահն ենք դիտարկում, ապա ՀԱԿ առաջնորդի գործողությունների տրամաբանությունը շատ հասկանալի է դառնում։
«Մենք չպետք է այնպես անենք, որ մի բռնապետիկի դեմ պայքարելով՝ նպաստենք մյուս բռնապետիկի իշխանության գալուն»,– 2008–ի հոկտեմբերից սկիզբ առած պասիվության անհրաժեշտությունն իր շարքերին էր հիմնավորում ՀԱԿ առաջնորդը և, փաստացի, արդարացնում Սարգսյանին ծառայություններ մատուցելու իր քայլերը։
«Ռոբերտ Քոչարյանին հաջողվել է իրեն բնորոշ գործելաոճով որոշակի ապակայունացում մտցնել ներիշխանական դաշտում։ Մենք դա թույլ չենք տա։ ՀԱԿ–ը ներքաղաքական կայունության երաշխիքն է»,– Սերժ Սարգսյանի դիրքերը (թեկուզև ժամանակավորապես) ամրացնող կոալիցիոն նոր հուշագրի ստորագրումից առաջ հայտարարեց Տեր–Պետրոսյանի խնամի, կարկառուն կոնգրեսական Դավիթ Շահնազարյանը՝ բացահայտորեն պաշտպանելով ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարին։
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ կարող ենք պնդել, որ ամառվա ընթացքում տեղի ունեցած «երկխոսական» այդ թամաշայի բուն նպատակը ներքաղաքական այսօրվա «ստատուս քվոն» ապագա ԱԺ–ում պրոյեկտելն էր՝ Սարգսյանի իշխանությամբ և Տեր–Պետրոսյանի հաստիքային ընդդիմությամբ։ Այլ հարց է, որ հակապետական բնույթ ունեցող այդ գյալաջին չդիմացավ շան փորձությանն ու փառահեղորեն տապալվեց՝ «կոնտր–ագենտներին» ստիպելով վերջնականապես տարանջատվել հասարակության ճնշող մեծամասնությունից։
«Շախմատային» գյալաջին տապալվեց, որովհետև հիմնված էր ստի, կեղծիքի ու դեմագոգիայի վրա, ինչպես նաև այն պատճառով, որ հիշեցնում էր «ֆուտբոլային դիվանագիտություն» կոչված ֆարսը։ Ու հիմա այդ պարտված գործիչներն այլ ելք չունեն, քան միմյանց սատարելը։ Դե իսկ Ռոբերտ Քոչարյանի գործոնը համագործակցության ու մերձեցման հավերժական խթան է սերժալևոնական զույգի համար։
Քոչարյանին ընդհանուր թիրախ հայտարարելով՝ Սարգսյանն ու Տեր–Պետրոսյանը փորձում են սեփական ձախորդությունները բարդել երեք տարի առաջ պետական կառավարման ղեկից հեռացած գործչի վրա՝ սեփական դիլետանտիզմն ու ապաշնորհությունը թաքցնելու նպատակով, սակայն նրանք չեն նկատում, որ դրանով իսկ ակամայից զբաղվում են Քոչարյանի դրական PR–ով, քանզի մարդիկ գնալով այնքան են հոգնում «երկխոսական» թատրոնից և տնտեսության մեջ արձանագրվող բացասական զարգացումներից, որ սկսում են լավ աչքով նայել բոլոր այն սուբյեկտներին, ովքեր դուրս են «շախմատիստների» տիրույթից։
Եթե չեք մոռացել՝ մի ժամանակ Արտաշես Գեղամյանն էլ էր ինտեգրվել Սերժ Սարգսյանին։ Դա տեղի ունեցավ «զրոների» պարզ աճպարարության օգնությամբ և ուղղված էր Տեր–Պետրոսյանի դեմ։ Հիմա եկել է (ճակատագրի ինչպիսի՜ հեգնանք) ՀԱԿ առաջնորդի՛ գեղամյանություն անելու ժամանակը, և նա ստիպված է «ջրբաժանային» սեպտեմբերը դարձնել հավերժ կատեգորիա և ցավով արձանագրել, որ աշնան առաջին ամիսը ոչ թե 31, այլ 30 օր ունի։
Շուտով, երևի, Տեր–Պետրոսյանը կհայտարարի, թե սեպտեմբեր ամիսը հին տոմարով մինչև հոկտեմբերի 12–ն է և այդ տիպի հռետորաբանության օգնությամբ կձգտի նոսրացող շարքերով մի կերպ հասնել մինչև 2012–ի մայիս, բայց կհասնի՞ արդյոք...
Անկեղծ ասած՝ ես միայն ուրախ եմ «հիմնադիրի» քաղաքական դեվալվացիայի փաստով։ Միակ խնդիրը, որը պետք է արագ լուծել՝ քաղաքական դիակներից դաշտը մաքրելն է, այլապես գարշահոտությունն անտանելի է դառնում։
Հ.Գ.։ Հարկ է նկատել, որ Ռոբերտ Քոչարյանի ցանկացած հրապարակային խոսք ոչ միայն նպաստում է Սերժ Սարգսյանի ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանի միջև հաստատված կապերի ամրապնդմանը և նրանց քաղաքական ամուսնությանը, այլ նաև բերում է «լևոնականի» փաթեթավորմամբ հանրությանը ներկայացող, բայց վաղուց արդեն Բաղրամյան 26–ի վերահսկողության տակ գտնվող որոշ կայքերի ու թերթերի ֆինանսատնտեսական վիճակի բարելավմանը։
Ինչպես փորձն է ցույց տվել՝ վարվող ներքին ու արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ Քոչարյանի հայտնած քննադատական կամ չեզոք տեսակետներից հետո նախագահական նստավայրից ակնկալվող պատասխանը կամ արձագանքը հնչում է Տեր–Պետրոսյանի շուրթերով կամ «ազատ, բայց սերժատու» լրատվամիջոցների ու վարձկան լրագրողների միջոցով։ Իսկ դա նշանակում է, որ Քոչարյանի ամեն մի ելույթ կամ  հարցազրույց պարզապես տոնական տրամադրություն է ստեղծում նշյալ կարգավիճակն ունեցող ԶԼՄ–ների  մոտ, քանի որ Քոչարյանի ակտիվացման դեպքերում «լևոնական» կայքերի ու թերթերի իրական տերը դառնում է նյարդային, իսկ նյարդայնանալուց հետո էլ՝ առատաձեռն։

Кто объединяет Саргсяна и Тер-Петросяна?
В связи с двадцатилетием независимости Нагорно-Карабахской Республики второй президент РА Роберт Кочарян дал интервью Общественному телевидению Арцаха. Он говорил о годах Карабахской войны и послевоенном периоде, направив относительно всего этого определенные мессиджи внешней и внутренней аудитории. Оставив в стороне оценку высказанных им позиций относительно прошедших двадцати лет, констатируем лишь то, что между строк своего интервью Кочарян дал понять, что не собирается оставаться пассивным в данной внутриполитической ситуации и имеет свои представления и программы на будущее.
Иначе говоря, Роберт Кочарян еще раз подтвердил свое намерение не превращаться в «молодого пенсионера». Это значит, что Серж Саргсян и Левон Тер-Петросян получат дополнительную мотивацию для продолжения «диалога» в Доме приемов Правительства, а если это им не удастся, то, по меньшей мере, в вопросе интенсификации начавшихся в феврале этого года их закулисных прямых или опосредованных контактов. Дело может дойти даже до публичной встречи Саргсяна с Тер-Петросяном, но это уже станет последним актом политической клоунады, который будет похож на рукопожатия между Саргсяном и Гюлем с вытекающим оттуда очень предсказуемым результатом.
Заметный у серже-левоновской пары «невроз» в связи с Кочаряном означает также, что в будущем АНК снова попытается выполнить функцию «гаранта стабильности».
В конце концов, нужно иметь в виду, что занятие под крышей «Егиазара Айнтапци» «эчмиадзинским монашеством» является у первого президента РА не только следствием клерикально-консервативного мышления и вопросом тактического характера, но также и стратегическим подходом, связанным с избавлением от страха за свое будущее.
В соответствии с этим, кроме стремления вместе преодолеть понесенное вследствие «футбольного» мышления и армяно-турецкого процесса позорное поражение и желания монополизировать политическое поле, 1-го и 3-го президентов объединяет также и общий противник – Роберт Кочарян.
В своей публичной речи Тер-Петросян многократно отмечал и давал понять, что если не сможет взять власть, то сделает всё, чтобы Серж Саргсян остался и воспроизвелся на своем посту. Если рассматривать это исключительно с точки зрения личной выгоды, то логика действий лидера АНК становится вполне понятной.
«Мы не должны сделать так, чтобы борясь против одного тирана, мы поспособствовали приходу к власти другого тирана», - аргументировал своим сторонникам необходимость заметной с октября 2008г. пассивности лидер АНК, и, фактически, оправдывал свои шаги по предоставлению услуг Саргсяну.
«Роберту Кочаряну удалось в присущем ему стиле внести во внутривластное поле определенную дестабилизацию. Мы не позволим этого. АНК является гарантом внутриполитической стабильности», - заявил перед подписанием закрепляющего позиции Саргсяна (хотя и временно) нового коалиционного меморандума сват Тер-Петросяна, выдающийся конгрессовец Давид Шахназарян, открыто защищая «гибкого» руководителя РПА.
Учитывая всё это, можем утверждать, что основная цель состоявшегося летом «диалогового» шоу заключалась в перенесении сегодняшнего внутриполитического статус-кво в будущее Национальное собрание – с властью Саргсяна и штатной оппозицией Тер-Петросяна. Другой вопрос, что имеющая антигосударственный характер эта болтовня блестяще провалилась, вынудив «контрагентов» окончательно отделиться от подавляющего большинства общества.
«Шахматная» болтовня провалилась, поскольку основывалась на обмане и демагогии, а также по той причине, что напоминала фарс известный как «футбольная дипломатия». И сейчас у этих понесших поражение деятелей нет другого выхода, как поддерживать друг друга. Ну а фактор Роберта Кочаряна является вечным стимулом для сотрудничества и сближения серже-левоновской пары.
Объявив Кочаряна общей мишенью, Саргсян и Тер-Петросян пытаются возложить свои провалы на ушедшего с поста президента еще три года назад деятеля, чтобы скрыть свой дилетантизм и бездарность, однако они не замечают, что тем самым невольно занимаются PR-ом Кочаряна, поскольку люди уже настолько устают от «диалогового» театра и фиксируемых в экономике негативных процессов, что начинают положительно относиться ко всем тем субъектам, которые находятся за пределами зоны игры в «шахматы».
Если не забыли, в одно время Арташес Гегамян тоже интегрировался с Сержем Саргсяном. Это произошло при помощи простого фокуса с «нулями» и было направлено против Тер-Петросяна. Сейчас время заниматься гегамянством настало для самого лидера АНК (какая ирония судьбы!), и он вынужден превратить «водораздельный» сентябрь в вечную категорию, с болью констатируя, что первый месяц осени имеет не 31, а 30 дней.
Наверное, скоро Тер-Петросян заявит, что по старому календарю сентябрь длился до 12-го октября, и при помощи подобной риторики будет стремиться дойти с редеющими рядами до мая 2012г, но дойдет ли?..
Искренне говоря, я лишь рад  факту политической девальвации «основателя». Единственная проблема, которую нужно быстро решить – очистить поле от политических трупов, а иначе смрад становится невыносимым.
P.S. Следует заметить, что любое публичное выступление Роберта Кочаряна не только способствует укреплению установленных между Сержем Саргсяном и Левоном Тер-Петросяном связей и их политическому браку, но и приводит к улучшению финансово-экономического состояния преподносимых обществу в качестве «левоновских», но уже давно находящихся под контролем «Баграмяна 26» некоторых сайтов и газет.
Как показал опыт, ожидаемая после критики или нейтральной позиции Кочаряна относительно проводимой в стране внутренней и внешней политики реакция из президентского дворца озвучивается устами Тер-Петросяна или «свободных, но подсержевских» СМИ и наемных журналистов. А это значит, что каждое выступление или интервью Кочаряна создает праздничное настроение у СМИ, имеющих указанный статус, поскольку в случае активизации Кочаряна реальный хозяин «левоновских» сайтов и газет становится нервным, а после этого – щедрым.