ՆԱՏՕ-ի որոշ երկրներ աջակցում են Կիևի կողմից օտարերկրյա վարձկանների հավաքագրմանը․ ՌԴ ԱԳՆ
ՆԱՏՕ-ի որոշ երկրներ աջակցում են Կիևի՝ Դոնբասում ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար օտարերկրյա քաղաքացիների հավաքագրման գործողություններին, սակայն չեն բարձրաձայնում այդ մասին, ՌԻԱ Նովոստիի հետ զրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ-ի նոր մարտահրավերների ու սպառնալիքների վարչության տնօրեն Վլադիմիր Տարաբինը։
«Ռուսաստանի Դաշնությունն ուշադիր հետևում է Ուկրաինայի իշխանությունների կողմից օտարերկրյա քաղաքացիների հավաքագրմանը, որն իրականացվում է ՆԱՏՕ-ի որոշակի երկրների լուռ աջակցությամբ Արևելյան Ուկրաինայում կիևյան ռեժիմի կողմից ռազմական գործողությունների անցկացման համար»,-ասել է դիվանագետը:
Նա նաև ընդգծել է, որ հավաքագրման գործընթացում ներգրավված են ոչ միայն ոչ կառավարական կազմակերպությունները, այլև Ուկրաինայի դիվանագիտական ներկայացուցչություններն արտերկրում, ինչը հակասում է միջազգային պայմանագրերին, մասնավորապես՝ 1961 թվականի Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին վիեննական կոնվենցիային։

Несколько стран НАТО поддерживают вербовку наемников Киевом – МИД РФ
Несколько стран НАТО негласно поддерживают действия Киева по вербовке иностранных граждан для участия в боевых действиях в Донбассе, заявил в интервью РИА «Новости» директор департамента новых вызовов и угроз МИД России Владимир Тарабрин.
«Российская Федерация внимательно отслеживает осуществляемую властями Украины при негласной поддержке отдельных стран НАТО вербовку иностранных граждан для ведения боевых действий на востоке Украины на стороне киевского режима», – отметил дипломат.
Он также подчеркнул, что в процесс вербовки вовлечены не только неправительственные организации, но и украинские дипломатические представительства за рубежом, а это противоречит международным соглашениям, в частности, венской Конвенции о дипломатических сношениях 1961 года.
Как указывал официальный представитель российского Минобороны Игорь Конашенков, прибывших на Украину наемников нельзя считать комбатантами. По его словам, «лучшее, что их ждет, – это долгий срок в тюрьме».