Ադրբեջանը ռուս խաղաղապահների միջոցով պահաջել է առաջիկայում ՀՀ-ի հետ կապը կազմակերպել նոր երթուղով․ Արայիկ Հարությունյանն ԱԽ նիստ է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 2-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ` ԱԺ քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ:
Քննարկվել է շփման գծում նախօրեին ստեղծված իրավիճակը: Զեկուցմամբ հանդես է եկել պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանը: Նախարարի խոսքով՝ լարվածությունը շփման գծի մի շարք հատվածներում շարունակվում է պահպանվել, և Պաշտպանության բանակը տիրապետում է իրավիճակին՝ առանց մարդկային ու դիրքային կորուստների:
Օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերում էր Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ կապող միջանցքին: Ադրբեջանական կողմը Արցախում տեղակայված խաղաղապահ զորակազմի միջոցով պահանջ է ներկայացրել առաջիկայում երթևեկությունը նոր երթուղով կազմակերպելու վերաբերյալ:
Անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկվել են ստեղծված իրավիճակում ձեռնարկվելիք քայլերն, այդ թվում՝ նաև ռուսական խաղաղապահ զորակազմի միջոցով անվտանգ երթևեկության ապահովումը:

Азербайджан через миротворцев предъявил требование в ближайшее время организовать передвижение по новому маршруту: Араик Арутюнян созвал заседание Совбеза
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 2 августа созвал расширенное заседание Совета безопасности с участием политических сил Национального собрания.
Как сообщает Главное информационное управление Аппарата президента Республики Арцах, в ходе заседания была обсуждена ситуация, создавшаяся накануне на линии соприкосновения. С докладом выступил министр обороны Камо Варданян.
По словам министра, напряженность продолжает сохраняться на ряде участков линии соприкосновения, и Армия обороны контролирует ситуацию без человеческих и позиционных потерь. Следующий вопрос повестки заседания касался коридора, соединяющего Республику Арцах с Республикой Армения.
Азербайджанская сторона посредством миротворческого контингента, дислоцированного в Арцахе, предъявила требование в ближайшее время организовать передвижение по новому маршруту.
На заседании Совета безопасности обсуждались меры, которые необходимо предпринять в сложившейся ситуации, в том числе и обеспечение безопасного передвижения посредством российских миротворческих сил.