42,7 մլն դրամ՝ ՍԴ անդամների հավելավճարի համար
ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից Սահմանադրական դատարանին հատկացրեց լրացուցիչ 42.7 մլն դրամ: Որոշումը ընդունվեց այսօրվա՝ օգոստոսի 11-ի Կառավարության նիստում:
Նախագծում նշվում է, որ ըստ 2022 թվականի հուլիսի 10-ից ուժի մեջ մտած «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի Սահմանադրական դատարանի նախագահի, փոխնախագահի և դատավորի համար սահմանվել է հավելավճար՝ պաշտոնային դրույքաչափի 80 տոկոսի չափով:
Ակնկալվում է, որ նախագծի ընդունման արդյունքում 2022 թվականի երկրորդ կիսամյակի ընթացքում կապահովվ Սահմանադրական դատարանի դատավորների՝ օրենքով նախատեսված վարձատրության վճարումը:

Конституционному суду выделили почти 43 млн драмов на надбавки к зарплатам судей
Конституционному суду Армении будет выделено дополнительно около 42,7 млн драмов из резервного фонда правительства. Проект был одобрен на сегодняшнем заседании правительства.
Принятие проекта обусловлено вступившими в силу 10 июля нормами закона «О внесении изменений и дополнений в закон «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы», согласно которым председателю, заместителю председателя и судье Конституционного Суда установлена надбавка в размере 80 процентов должностного оклада.
В результате принятия проекта, согласно обоснованию проекта, можно будет во второй половине года обеспечить выплату предусмотренного законом вознаграждения судей Конституционного суда.