Փաշինյանն ու Պուտինը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը
Նիկոլ Փաշինյանը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց են ունեցել: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Զրուցակիցները շնորհավորել են միմյանց Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի 25-ամյա հոբելյանի առիթով, որը լրանում է այսօր: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ այսուհետ ևս հայ-ռուսական դաշնակցային փոխշահավետ հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում կշարունակեն արդյունավետ կերպով զարգանալ ու ամրապնդվել:
Նիկոլ Փաշինյանը և Վլադիմիր Պուտինը մտքեր են փոխանակել հայ-ռուսական օրակարգային մի շարք հարցերի շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակին: Մասնավորապես, ընդգծվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացման կարևորությունը:

Путин и Пашинян обсудили ситуацию вокруг Нагорного Карабаха
Состоялся телефонный разговор Никола Пашиняна с президентом РФ Владимиром Путиным, сообщается на сайте правительства Армении.
«Собеседники поздравили друг друга по случаю 25-летия со дня заключения Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской Федерацией и Республикой Армения, которое исполняется сегодня.
Стороны выразили уверенность, что армяно-российские союзнические взаимовыгодные отношения и впредь будут эффективно развиваться и укрепляться в различных сферах.
Никол Пашинян и Владимир Путин обменялись мнениями по ряду вопросов армяно-российской повестки дня.
Была затронута также ситуация вокруг Нагорного Карабаха. В частности, была подчеркнута важность последовательной реализации трехсторонних договоренностей от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года», – говорится в сообщении.