Բևեռային Ուրալի ամենամեծ սառցադաշտն արագ հալվում է. նրա վրա նոր ճաքեր են հայտնվել
Բևեռային Ուրալի ամենամեծ սառցադաշտը` Իգանը, շարունակում է արագ հալվել: Նրա վրա նոր ճաքեր են առաջացել, ջրային հոսքերը առաջացրել են խորը փոսեր՝ հորեր։ Միևնույն ժամանակ սառցադաշտի լեզուն՝ դեպի ծովային լիճ իջնող երկար ու շարժվող հատվածը, հինգ մետր նահանջել է, իսկ ջրամբարի մակարդակն իջել է երեք մետրով։ Դրա շնորհիվ ջուրը դուրս հորդելու ավելի քիչ հնարավորություն ունի, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Սառցադաշտն ուսումնասիրել են Արկտիկայի հետազոտության գիտական կենտրոնի և Մոսկվայի պետական համալսարանի գիտնականները։ Նրանք ուսումնասիրել են այն տարածքները, որտեղ կարող են առաջանալ ձնահոսքեր կամ սելավներ։
Սառցադաշտերի հալման պատճառով հյուսիսային շրջաններում կհայտնվեն հսկայական ձորեր։ Հալած ջուրը կմտնի ծով, իսկ էկոհամակարգերը կփոխվեն աղազրկման պատճառով, հայտնում է Yamal Media-ն։
Անցած տասնամյակի ընթացքում Իգանը կորցրել է առնվազն 3,2 միլիոն խորանարդ մետր սառույց, այն իջել է գրեթե 19 մետրով, որոշ հատվածներում՝ 53,5 մետրով, հայտնել են Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի աշխարհագրության ինստիտուտից:

Крупнейший ледник Полярного Урала стремительно тает: на нем появились новые трещины
Иган – самый крупный ледник Полярного Урала, продолжает стремительно таять. На нем появились новые трещины, стоки воды сформировали глубокие отверстия – колодцы. При этом язык ледника – длинная и подвижная часть, спускающаяся к моренному озеру, отступил на 5 метров, а уровень водоема упал на 3 метра. Благодаря этому у воды меньше шансов прорваться, пишет ТАСС.
Ледник исследовали ученые из Научного центра изучения Арктики и МГУ. Они изучали участки, где могут появиться лавины или сели.
«Иган и ледник Обручева продолжают уменьшаться в размерах. Этот год стал для них не самым благоприятным из-за малоснежной зимы и теплого лета. Из-за таяния обнажились ранее скрытые под снежной шапкой камни», – заявили исследователи.
Из-за таяния ледников в северных районах появятся огромные овраги. Талая вода попадет в море, из-за опреснения изменятся экосистемы, сообщает «Ямал Медиа».
За последнее десятилетие Иган потерял минимум 3,2 миллиона кубометров льда, он стал ниже почти на 19 метров, в некоторых участках – на 53,5, заявили в Институте географии РАН.