Ռուսաստանն այնքան չի թուլանա, որ Հարավային Կովկասի երկրներից որևէ մեկը օգուտներ քաղի դրանից․ Սիլաև (տեսանյութ)
Կարծում եմ, որ Բաքվում վերջին ամիսներին ձեռնարկված շատ քայլեր կապված էին, այդ թվում նաեւ Ուկրաինայում ռազմական հատուկ գործողության ընթացքի ոչ ճիշտ գնահատման հետ։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՌԴ ԱԳՆ ՄՀՄՊԻ (МГИМО) Ժողովրդական հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, քաղաքագետ Նիկոլայ Սիլաեւը։
«Այստեղ, իսկապես, կա այսպիսի, ինչպես ինձ է թվում, ակնհայտ բան։ Նախ՝ իրատեսակա՞ն է արդյոք այնպիսի սցենարը, որի դեպքում Ռուսաստանը այնքան կթուլանա, որ չի կարողանա պահպանել իր խաղաղապահ առաքելությունը Ղարաբաղում։ Կարծում եմ, որ եթե նույնիսկ Ռուսաստանը թուլանա, ինչն ինձ իրատեսական չի թվում, այնքան չի թուլանա, որ չկարողանա կատարել իր պարտավորությունները՝ կապված Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգության խնդիրների հետ։ Եվ նա, իհարկե, այնքան չի թուլանա, որ Հարավային Կովկասի երկրներից որեւէ մեկը կարողանա օգուտներ քաղել Ռուսաստանի հետ առճակատումից: Դե, Վրաստանը առճակատման մեջ է Ռուսաստանի հետ։ Նա շա՞տ օգուտ է քաղել դրանից: Ոչ շատ»,-նշեց ռուս քաղաքագետը։
Փորձագետի կարծիքով՝ Ռուսաստանի դիրքորոշումն այն է, որ Ղարաբաղում եւ Ղարաբաղի շուրջը պահպանվում են ռիսկերը, պահպանվում է լարվածությունը։
«Եվ քանի դեռ այդ ռիսկերը պահպանվում են, եւ պահպանվում է այդ լարվածությունը, իհարկե, այնտեղ խաղաղապահների մնալու անհրաժեշտություն կա։ Ես չէի բացառի, որ խաղաղապահների մանդատի շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն։ Եվ այստեղ էլ, ընդհանուր առմամբ, դիրքորոշումը մոտավորապես պարզ է բոլորին։ Հասկանալի է, որ Ռուսաստանը չէ, որ դեմ է խաղաղապահների որոշակի մանդատ ունենալուն։ Եվ այստեղ նույնպես կարեւոր է ընդգծել՝ խաղաղապահ կոնտինգենտի գտնվելու ժամկետը 5 տարի է՝ 5 տարի ավտոմատ երկարացմամբ։ Այսինքն՝ խոսքը երկարացնելու կամ չերկարացնելու մասին չէ։ Խաղաղապահների գտնվելու ժամկետը ավտոմատ կերպով է երկարացվում, եթե կողմերից մեկը վեց ամիս առաջ չհայտարարի խաղաղապահ առաքելության դադարեցման մասին։ Բայց խաղաղապահ առաքելության դադարեցման մասին հայտարարելը բավականին ուժեղ քայլ է, ով էլ այն նախաձեռնի, եւ քայլ, որն, իհարկե, հետեւանքներ կունենա տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի վրա։ Դարձյալ այսօրվա դրությամբ չեմ սպասում, որ կողմերից որեւէ մեկը եռակողմ հայտարարության այս կետից կօգտվի»,-ընդգծեց նա։

Россия не ослабеет настолько, чтобы какая-либо из стран Южного Кавказа могла извлечь из этого преимущества – Силаев (видео)
Я полагаю, что многие шаги, которые предпринимали в Баку в последние месяцы, были связаны в том числе с неверной оценкой хода специальной военной операции на Украине. Об этом в интервью с корреспондентом «News.am» заявил ведущий научный сотрудник Института народных исследований МГИМО МИД России, политолог Николай Силаев.
«Здесь, правда есть вот такая, как мне кажется, очевидная вещь. Во-первых, реалистичен ли такой сценарий, при котором Россия настолько ослабеет, что не сможет поддерживать свою миротворческую миссию в Карабахе? Я думаю, что даже если Россия и ослабеет, что не кажется мне реалистичным, она ослабеет не настолько, чтобы быть не в состоянии выполнять свои обязательства, связанные с вопросами безопасности в регионе Южного Кавказа. И она определенно не ослабеет настолько, чтобы какая бы то ни было из стран Южного Кавказа могла извлечь преимущества из конфронтации с Россией. Ну вот Грузия находится в конфронтации с Россией. Много она извлекла из этого преимуществ? Немного», – отметил российский политолог.
По мнению эксперта, российская позиция заключается в том, что ситуация в Карабахе и вокруг Карабаха сохраняет риски, сохраняется напряженность.
«И пока сохраняются эти риски и сохраняется эта напряженность, конечно, есть потребность, чтобы там оставались миротворцы. Я бы не исключал, что будут продолжаться переговоры по поводу мандата миротворцев. И здесь тоже, в общем, позиция примерно понятна у всех. Ясно, что это не Россия противится тому, чтобы у миротворцев был определенный мандат. И здесь тоже еще важно подчеркнуть: срок пребывания миротворческого контингента - 5 лет с автоматическим продлением на 5-летний период. То есть речь не идет о том, чтобы продлевать или не продлевать. Срок пребывания миротворцев продлевается автоматически, если одна из сторон за полгода не заявит о прекращении миротворческой миссии. Но заявить о прекращении миротворческой миссии – это довольно сильный шаг, кто бы его ни предпринял, и шаг, который, конечно, повлечет за собой последствия для ситуации в регионе. Опять же из сегодняшнего дня я не ожидаю, что какая-либо из сторон этим пунктом трехстороннего заявления воспользуется», – подчеркнул он.