Հայ ազգային կոնգրեսի շուրջօրյա անզուգական (ես կասեի՝ անզուգարան) հանրահավաքներն ավարտվեցին։ Գրանցվեց խայտառակ արդյունք և այդպես էլ պետք է լիներ, քանի որ այս տարվա փետրվար–մարտ ամիսներին Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, օգտագործելով այն օրերի հանրահավաքների մարդաշատության և հեղափոխական էներգիայի առկայության գործոնը, իշխանությունների հետ գնաց կուլիսային գործարքի՝ մինչև այդ նպաստելով Սերժ Սարգսյանի դիրքերը թեկուզև ժամանակավորապես ամրապնդող կոալիցիոն նոր հուշագրի ստորագրմանը։
Մարդիկ այդ ամենը ֆիքսեցին, տեսան, որ գործ ունեն հերթական գեղամյանության հետ, ու հիմա «հիմնադիրը» մնացել է՝ ա. լաչառ կանանց կամ «բետեռ»–ների, բ. զոմբիների, գ. լևոնական մաստի «ընդդիմադիր» լրագրողի, հրապարակախոսի կամ վերլուծաբանի կարգավիճակը նախագահականին ծախվելու միջոց դարձրածների, դ. նեղ թիմակիցների, ե. պատահական անցորդների հույսին։
Պապիի գլխաքանակային ապահովման տնային աշխատանքը չկատարվեց և ՀԱԿ–ի՝ «երկխոսությունը» սկսելու պահանջը շուրջօրյա նստացույցի երրորդ օրվանից սկսած սահուն փոխակերպվեց Սերժ Սարգսյանից բաց զուգարանների ապահովման խնդրանքի։
Ինչպես հայտնի է, ՀԱԿ առաջնորդի խնդրանքն այդ Սերժ Սարգսյանը չբավարարեց և, հավանաբար, դա էր նաև պատճառը, որ «փողոցայինները» որոշում կայացրեցին «ինքնաբուխ» կերպով դադարեցնել իշխանական կոալիցիայի հետ «երկխոսությունը» վերսկսելու հուժկու պահանջով սկսած նստացույցն ու ցրվեցին տներով։
Նկատենք, որ «ինքնաբուխ» նստացույց կազմակերպելով՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը փորձեց ստանալ 2008–ի հետընտրականի էֆեկտը, բայց անցյալի կրկնության փորձը վերածվեց ֆարսի։ Հանրահավաքի մասնակիցները չկարողացան անգամ հասնել արտաքնոցում հայտնվելու իրենց ցանկության բավարարմանը, էլ ուր մնաց «երկխոսվեին» իշխանության կողմից։
Փաստորեն, «ջրբաժանը» և վճռական գործողությունները, որի մասին այնքան խոսում էին նեոբոլշևիկները, տեղի ունեցավ և ակնհայտ դարձավ, որ ՀԱԿ–ը վերածվել է մարգինալների հավաքատեղիի։
Եթե հիշում եք, մի ժամանակ ՀԱԿ–ից տարածում էին, թե հերիք է իրենք մտնեն Ազատության հրապարակ, և վերջ, իշխանությունները կհանձնվեն։ Զոմբիները «կուտը» կերել էին, բայց էյֆորիան կարճ տևեց։ Ոստիկանների ուղեկցությամբ ՀԱԿ–ը մարտի 17–ին մտավ Ազատության հրապարակ, բայց ոչինչ էլ չեղավ ու չէր էլ լինելու, մանավանդ եթե հաշվի ենք առնում այն հանգամանքը, որ հրապարակը «գրավվեց» Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։
Դրանից հետո ՀԱԿ–ի շարքային զոմբիներին հավաստիացնում էին, թե բավական է ջրբաժան հայտարարեն ու անցնեն շուրջօրյայի, և վերջ, իշխանությունները կհանձնվեն ու արտահեթ ընտրություն կլինի։ Ինչպես տեսնում եք շուրջօրյան էլ եղավ, բայց կրկին ոչինչ տեղի չունեցավ և պայթեց քարոզչական հերթական պղպջակը։
ՀԱԿ–ի շարքերը հիմա, հավանաբար, իրար են հարցնում, թե ինչու այսպես ստացվեց ու իրենք «մուֆտա» տեղն ինչու նստեցին սառը գետնին ու բորդյուրներին, եթե ոչ մի արդյունք չէր ապահովվելու։ Պատասխանը շատ պարզ է. Ազատության հրապարակի «գրավումը» և մյուս թատերական ներկայացումները պայմանավորված էին իշխանությունների հետ ու արտոնված, բայց արտահերթն ու մնացածը պայմանավորված չէր ու դա է պատճառը, որ շուրջօրյա հանրահավաքի մասնակիցները նույնիսկ բաց զուգարանի չարժանացան, էլ ուր մնաց, թե արտահերթ նախագահականի անցկացմանը հասնեին։
Տեր–Պետրոսյանի միակ գործն այժմ մնում է Սերժ Սարգսյանի իշխանության կայունության երաշխիքի դերն «արժանապատվորեն» կատարելը, բայց արդեն «ափաշքարա» ձևով, ինչին էլ ականատես կլինենք առաջիկայում։
Հ.Գ.։ Ի դեպ, այս շուրջօրյան շատ խորհրդանշական էր և ահա, թե ինչու։ 8 օր Ազատության հրապարակում վրանների տակ անցկացրածները Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ղեկավարության ներքո ապրեցին այնպես, ինչպես նրա իշխանության տարիներին, այն է՝ ցրտի ու խավարի մեջ քնեցին շորերով, մի կերպ բավարարեցին իրենց տարրական կարիքներն ու վարեցին նախնադարին վայել կյանք։ Միակ տարբերությունը նախորդ դարի 90–ականներից այն էր, որ տարածքում, որտեղ գիշերում էին «ժողովրդավարության» աննկուն մարտիկները, հոսանք կար։ Մնացած առումներով ամեն ինչ նույն էր, ու մնում էր միայն «ֆուջիկա»–ները տեղադրվեին յուրաքանչյուր վրանի կողքը, և ֆարսը կատարյալ կդառնար։
Ֆիասկո

Круглосуточные митинги Армянского национального конгресса закончились. Был зафиксирован позорный результат, но так и должно было быть, поскольку в феврале-марте этого года Левон Тер-Петросян, используя фактор многочисленных митингов и наличия революционной энергии в те дни, пошел на закулисную сделку с властями, до этого посодействовав подписанию пусть и временно, но укрепляющего позиции СержаСаргсяна нового коалиционного меморандума.
Люди зафиксировали всё это, увидели, что имеют дело с очередным гегамянством, и сейчас «основателю» осталось уповать лишь на: а) сварливых женщин, б) «зомби», в) «оппозиционных» журналистов левоновской масти, превративших статус публициста или аналитика в средство продажи себя команде президента, г) узкое окружение, д) случайных прохожих.
Домашнее задание дедушки по обеспечению большого количества участников митинга не было выполнено, и уже с третьего дня круглосуточных забастовок требование АНК начать «диалог» плавно трансформировалось в просьбу к Сержу Саргсяну обеспечить открытыми туалетами.
Как известно, Серж Саргсян не удовлетворил просьбу лидера АНК, и, вероятно, в этом заключалась причина того, что «уличные» приняли решение «спонтанно» прекратить начатую с мощного требования возобновить «диалог» сидячую забастовку и разошлись по домам.
Заметим, что организовывая «спонтанную» сидячую забастовку, Левон Тер-Петросян попытался получить поствыборный эффект 2008г., но попытка повторить прошлое превратилась в фарс. Участники митинга не смогли добиться даже удовлетворения своего желания попасть в туалет, куда уж там до «диалога» с властями…
Фактически, «водораздел» и решительные действия, о которых столько говорили необольшевики, уже произошли, и стало очевидно, что АНК превратился в собрание маргиналов.
Если помните, в одно время в АНК поговаривали, что достаточно им войти на площадь Свободы, и власти сдадутся. «Зомби» проглотили наживку, но эйфория длилась недолго. 17-го марта в сопровождении полиции АНК вошел на площадь Свободы, но ничего не произошло, да и не могло произойти, тем более, если учтем то обстоятельство, что площадь была «захвачена» под высоким покровительством Сержа Саргсяна.
После этого рядовых «зомби» АНК заверяли, что достаточно им объявить о «водоразделе» и приступить к круглосуточным митингам, чтобы власти сдались и инициировали внеочередные выборы. Как видите, круглосуточные митинги тоже прошли, но снова ничего не произошло, а лишь лопнул очередной пропагандистский миф.
Вероятно, рядовые последователи АНК спрашивают друг друга, как так вышло и почему их напраснопосадили на холодный асфальт, если ни к какому результату это не привело. Ответ очень прост: «захват» площади Свободы и другие театральные представления были согласованы с властями и санкционированы ими, а внеочередные выборы и всё остальное – нет. В этом причина, что участники круглосуточного митинга не удостоились даже открытого туалета, куда уж там до проведения внеочередных президентских выборов.
Единственным делом Тер-Петросяна сейчас остается «достойное» выполнение роли гаранта стабильности власти Сержа Саргсяна, но уже открыто, очевидцами чего мы и станем в ближайшее время.
P.S. Кстати, эти круглосуточные митинги были очень символичными. 8 дней люди жили под руководством Левона Тер-Петросяна в палатках так, как в годы его президентства, то есть, в холоде и темноте спали в вещах, кое-как удовлетворяли свои элементарные потребности и вели первобытный образ жизни. Единственное отличие от 90–х прошлого века в том, что на территории, где ночевали несгибаемые борцы за «демократию», электричество было. В остальном всё было таким же – оставалось только разместить возле каждой палатки примусы, и фарс стал бы идеальным.
Фиаско
Круглосуточные митинги Армянского национального конгресса закончились. Был зафиксирован позорный результат, но так и должно было быть, поскольку в феврале-марте этого года Левон Тер-Петросян, используя фактор многочисленных митингов и наличия революционной энергии в те дни, пошел на закулисную сделку с властями, до этого посодействовав подписанию пусть и временно, но укрепляющего позиции Сержа Саргсяна нового коалиционного меморандума.
Вероятно, рядовые последователи АНК спрашивают друг друга, как так вышло и почему их напрасно посадили на холодный асфальт, если ни к какому результату это не привело. Ответ очень прост: «захват» площади Свободы и другие театральные представления были согласованы с властями и санкционированы ими, а внеочередные выборы и всё остальное – нет. В этом причина, что участники круглосуточного митинга не удостоились даже открытого туалета, куда уж там до проведения внеочередных президентских выборов.