Ժամը 21։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին շարունակում է լարված մնալ․ ՊՆ
Սեպտեմբերի 13-ի ժամը 21։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին շարունակում է լարված մնալ։ Հայտնում են ՊՆ-ից։
Այդուհանդերձ, թե՛ հայկական դիրքերի, բնակավայրերի ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծության, և թե՛ Ներքին Հանդի, Վերին Շորժայի, Արտանիշի և Սոթքի ուղղությամբ ընթացող դիրքային մարտերի կրակի ինտենսիվությունը զգալիորեն թուլացել է։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը շարունակում է ամբողջ ծավալով կատարել իր առջև դրված մարտական խնդիրները՝ անհրաժեշտ հակազդեցություն ցուցաբերելով հակառակորդին։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, շարունակելով իր բացահայտ կեղծիքի գործելաոճը, փորձելով հիմնավորել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հանդեպ լայնածավալ ագրեսիան, հայտարարություն է տարածել, թե իբր Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը խախտել են այսօր՝ ժամը 09։00-ից սկսած հրադադար հաստատելու մասին պայմանավորվածությունը՝ հրետակոծեով ադրբեջանական դիրքերը։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության այս հայտարարությունը բացահայտ անհեթեթություն է, քանի որ կեսգիշերից սկսած՝ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները ոչ մի րոպե չեն դադարեցրել հայկական դիրքերի, բնակավայրերի ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծությունն ու գնդակոծությունը։
Այս կեղծիքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը խորապես արհամարհում է միջազգային հանրության կարծիքը՝ բացահայտ ստեր տարածելով Հայաստանի՝ իբր ագրեսիվ գործողությունների մասին։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ բացառապես պատասխանել է պաշտոնական Բաքվի սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիային։

Интенсивность огня значительно ослабла – МО Армении (видео)
По состоянию на 21:00 ситуация на армяно-азербайджанской границе остается напряженной, тем не менее интенсивность обстрелов армянских позиций, населенных пунктов и объектов гражданской инфраструктуры, а также огневая интенсивность позиционных боев в направлении Неркин Анда, Верин Шоржи, Артаниша и Сотка значительно ослабла. Об этом сообщает министерство обороны Армении.
«Вооруженные силы Республики Армения продолжают в полном объеме выполнять поставленные перед ними боевые задачи, оказывая противнику необходимое сопротивление.
Министерство обороны Азербайджана, продолжая практику откровенной лжи, пытаясь оправдать крупномасштабную агрессию против суверенной территории Республики Армения, выступило с заявлением о том, что Вооруженные силы Республики Армения якобы, обстреляв азербайджанские позиции, нарушили договоренность о прекращении огня сегодня, начиная с 09:00.
Это заявление минобороны Азербайджана является явным бредом, поскольку с полуночи подразделения вооруженных сил Азербайджана ни на минуту не прекращали обстрел армянских позиций, населенных пунктов и объектов гражданской инфраструктуры.
Эта ложь еще раз доказывает, что военно-политическое руководство Азербайджана абсолютно игнорирует мнение международного сообщества, распространяя откровенную ложь о якобы агрессивных действиях Армении.
Министерство обороны Республики Армения заявляет, что отреагировало исключительно на широкомасштабную агрессию, развязанную официальным Баку», – говорится в сообщении.