Ոսկուց, սարդիոնից, սաթից, անագից պատրաստված զարդեր, խեցեղեն ու պատգարակ. «Մեծամոր» հնավայրի բացառիկ գտածոները
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային հուշարձանների և պատմական միջավայրի պահպանություն» ծառայության ՊՈԱԿ-ի արշավախումբը (արշավախմբի ղեկավար՝ դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյան) «Մեծամոր» հնավայրի տարածքում 2022 թ. սեպտեմբերին մեկնարկած պեղաշրջանի ընթացքում հայտնաբերել է բացառիկ գտածոներ:
Դամբարանադաշտում պեղումները կենտրոնացել են N 22 դամբարանից հարավ-արևելք տեղակայված N 23 դամբարանում: Այն (2.50 x 2.10 մ) անխաթար վիճակում մեզ հասած դամբարան է՝ ծածկված միջին չափի քարերից կազմված զրահով։ Դրա տակ բացվել է միջին ու մեծ քարերից շարված դամբարանախուցը (2.50 x 2.10 մ)՝ արևելք-արևմուտք կողմնորոշմամբ։ Դամբարանում, փայտե դիապատգարակին կծկված վիճակում, կոնքոսկրերի հատվածում մեկը մյուսի վրա տեղակայված էին երկու անհատներ, որոնցից մեկի վերին կմախքը՝ ձախ, իսկ ստորինը՝ աջ կողքին: Անհատների հետ նույն մակարդակի վրա բացվել են 10 ամբողջական խեցանոթներ, որոնց մի մասը տեղադրված էր դիապատգարակի տակ: Ստորին շերտում բացվել են ևս 8 ամբողջական անոթներ, որոնցից բացառիկ է կապտականաչավուն ջնարակապատ փոքրիկ սրվակը՝ իրանի վերին հատվածում պահպանված 2 միջանցիկ անցքերով: Անհատների պարանոցի և կրծքավանդակի շրջանները զարդարված էին ոսկուց, սարդիոնից, սաթից, անագից պատրաստված տարատեսակ ուլունքահատիկներով (գլանաձև, գնդաձև, ֆիլիգրան, հատիկազարդ, անվաձև), բաժանարարներով, կախազարդերով: Անհատներից մեկի նախաբազկի ոսկրերին առկա էին բրոնզից ապարանջաններ, որովայնի հատվածում՝ անագից ճարմանդներ:
N 2 կմախքի ձեռնաթաթի հատվածում առկա էր անագե բարակ լարից մատանի: Նախնական ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ անհատներն արական և իգական սեռի են: Դամբարանում առկա հնագիտական նյութի նախնական ուսումնասիրությունը թույլ է տալիս դամբարանը թվագրել մ.թ.ա. 2-րդ հազարամյակի վերջին քառորդով։
«Մեծամոր» հնավայրի տարածքում պեղումներն իրականացնում է հայ-լեհական արշավախումբը (լեհական արշավախմբի համաղեկավարը Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր Քշիշտուֆ Յակուբյակ): Հնագիտական աշխատանքներն իրականացվել են երկու տեղամասերում՝ միջնաբերդից արևելք տեղակայված քաղաքային թաղամասում և դամբարանադաշտի հատվածում:

Армяно-польская группа археологов обнаружила при раскопках в Мецаморе гробницу с останками мужчины и женщины, на них были украшения из бронзы, золота и полудрагоценных камней, сообщает министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
С армянской стороны раскопки возглавляет профессор Ашот Пилипосян, с польской - директор Института археологии Варшавского университета, профессор Кшиштоф Якубяк. Раскопки проводились недалеко от древней цитадели, в жилом квартале и на погребальном поле.
В сентябре этого года раскопки проводились в гробницах, получивших условную нумерацию 22 и 23. Эта гробница, покрытая слоем камней, хорошо сохранилась.
Археологи нашли каменную усыпальницу, размером в 2,5 на 2,1 метра. На похоронных носилках, сделанных из дерева, были найдены останки скрючившихся тел двух человек, положенных один на другого. По предварительному заключению, это – мужчина и женщина.
В той же усыпальнице были найдены 10 цельных керамических сосудов, часть которых находилась под носилками. В более низком археологическом слое нашли еще 8 сосудов, из которых исключительную находку представляет зеленовато-синий флакон, покрытый глазурью, с двумя отверстиями.
На шее и груди захороненных сохранились подвески и бусы из золота, сердолика, янтаря и олова, разной формы (цилиндрической, шарообразной, колесообразной). Более того, у одного из захороненных в области предплечья нашли бронзовые браслеты, а в области живота – оловянные пряжки. У второго нашли тонкое оловянное кольцо.
Изучение археологического материала позволяет предварительно датировать гробницу последней четвертью II тысячелетия до нашей эры.
В Мецаморе нашли гробницу 2 тысячелетия до н. э.