Բրյուսելը փորձում է Երևանի և Բաքվի միջև գլխավոր մոդերատոր դառնալ. Մարկեդոնով
Եվրամիությունը փորձում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գլխավոր մոդերատոր դառնալ։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող Սերգեյ Մարկեդոնովը` մեկնաբանելով Հայաստան ԵՄ առաքելություն ուղարկելու մասին պայմանավորվածությունը։
Նիկոլ Փաշինյանը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հոկտեմբերի 6-ին հանդիպել են Պրահայում։ Հանդիպումից հետո հայտարարություն է տարածվել, ըստ որի` Հայաստանն իր համաձայնությունն է տվել Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով ԵՄ քաղաքացիական առաքելության աշխատանքին։ Ադրբեջանը համաձայնել է համագործակցել նշյալ առաքելության հետ այնքանով, որքանով առնչություն կունենա: Առաքելությունն իր աշխատանքները կսկսի հոկտեմբերին առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով: Նպատակը կլինի վստահության կառուցումը և իր զեկույցների միջոցով սահմանային հանձնաժողովներին աջակցելը:
«Եթե դիտարկենք նմանատիպ դեպքերը, ապա սա ինձ ամենից շատ հիշեցնում է, թե ինչպես եվրոպական դիտորդական առաքելություն ուղարկվեց Վրաստան։ Այն հայտնվեց 2008 թվականի աշնանը` 5-օրյա պատերազմից հետո, զբաղվում էր հնարավոր միջադեպերի դիտարկմամբ։ Նախատեսվում էր, որ այն ներկա կլինի նաև Հարավային Օսեթիայում, բայց Ռուսաստանը թույլ չտվեց»,-ասաց Մարկեդոնովը:
Այժմ, նրա խոսքով, ակնհայտ է, որ խաղաղապահների մրցակցություն է սկսվել։ Եթե մինչև այս տարի Ռուսաստանը խաղաղ կարգավորման գործընթացում ընկալվում էր որպես առաջատար և նույնիսկ բացառիկ մոդերատոր, ապա այսօր ակնառու է ԵՄ-ի ակտիվացումը։
Մեր զրուցակիցը հիշեցրեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի միջև Շառլ Միշելի մասնակցությամբ բանակցությունների արդեն 4 փուլ է կայացել։ Առավել ընդլայնված ձևաչափին մասնակցում է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, որը շատ ակտիվ է ինչպես ֆրանսիական, այնպես էլ եվրոպական դիվանագիտության գծով։
«Հաջորդիվ անխուսափելի համեմատություն է լինելու սահմանին դիտորդների առաքելության և Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահների միջև։ ԵՄ-ն փորձում է զբաղեցնել գլխավոր մոդերատորի տեղը` օգտագործելով պահը, երբ Ռուսաստանը զբաղված է Ուկրաինայով, և Կովկասին պարզապես հերթ չի հասնում»,-ասաց Մարկեդոնովը։
Նրա խոսքով՝ այս ամենը տեղի է ունենում նաև ամերիկյան դիվանագիտության ակտիվացման ֆոնին։ Խոսնակ Նենսի Փելոսիի հայաստանյան այցից հետո վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում շատ իրադարձություններ տեղի ունեցան՝ հանդիպում Նյու Յորքում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի միջնորդությամբ, հանդիպում ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի միջնորդությամբ:
Եվրոպական առաքելության գործառույթը վերջնական հստակեցված չէ։ Հայտարարվում է, որ այն պետք է օգնի սահմանազատման և սահմանագծման հարցում։
«Ես երկար ժամանակ ասում էի, որ սա անհնար է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն անվանել։ Լեռնային Ղարաբաղը ճակատներից մեկն է, երկրորդ ճակատը սահմանն է։ Եթե Լեռնային Ղարաբաղը Ռուսաստանի պատասխանատվության գոտում է, ապա սահմանամերձ հատվածը (սահմանազատումն ու սահմանագծումը) առավել առաջնահերթ մաս են դառնում ԵՄ-ի համար»,-ասաց քաղաքագետը։
Ընդ որում, նրա խոսքով, առանց ռուսական մասնակցության այդ խնդիրը շատ դժվար է լուծել։ Ռուսաստանն այս հարցում շատ բան է արել` սահմանագծման և սահմանազատման հանձնաժողովներ Մոսկվայում, հարցի լուծման մեխանիզմներ, քարտեզներ և այլն։
Մարկեդոնովը նշեց` պարադոքսալ իրավիճակ է ստացվում։ Մոսկվայում և Բրյուսելում բանակցությունների օրակարգերը շատ չեն տարբերվում. դրանք են սահմանազատումն ու սահմանագծումը, հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, տխրահռչակ միջանցքների քննարկումը, խաղաղության պայմանագրի և Լեռնային Ղարաբաղի հարցը։
«Այդ 4 հիմնական կետերը քննարկվում են թե՛ այստեղ, թե՛ այնտեղ: Բայց եթե դեկտեմբերին (Եվրախորհրդի ղեկավարի հետ առաջին հանդիպմանը) Միշելը դա համաձայնեցնում էր Պուտինի հետ, ապա հիմա դա պարզապես ֆանտաստիկայի ժանրից է»,-ավելացրեց Մարկեդոնովը:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան իր հերթին հայտարարել է, որ ՌԴ-ն համապարփակ առաջարկներ ունի սահմանային հարցի լուծման, ընդհանուր առմամբ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կարգավիճակն այնքան էլ պարզ չէ, սակայն Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ-ի համանախագահները առանձին են աշխատում։
ԵՄ-ն, քաղաքագետի խոսքով, ամենայն լրջությամբ փորձում է ՌԴ-ին դուրս մղել գործընթացներից։ Առաքելությունը ժամանելու է արդեն հոկտեմբերին, նույն ամսին պետք է հանդիպում կայանա Բրյուսելում, ինչը վկայում է, որ ԵՄ-ն չի պատրաստվում տեմպը թուլացնել:
Հարցին, թե կարող է արդյոք առաքելությունը նվազեցնել լարվածությունը և բացառել միջադեպերը, Մարկեդոնովը պատասխանեց, որ այդ մասին ուղղակիորեն խոսել չի կարելի:
Նա ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքին, որ երբ Լեռնային Ղարաբաղում հայտնվեց ռուսական առաքելությունը, խոսում էին, որ այն կկանխի միջադեպերը։ Սկզբում այդպես էլ եղավ, բայց հետո պարզվեց, որ Բաքուն այնքան էլ պատրաստ չէ հաշվի նստել ռուսական առաքելության հետ, ինչպես եղավ 2022թ.-ի մարտին կամ օգոստոսին։
«Չեմ կարծում, որ եվրոպական դիտորդները երկաթե վահան կդառնան»,-ասաց Մարկեդոնովը:
Փորձագետի խոսքով` դրա վկայությունն է այն, որ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Փաշինյանի և Ալիևի բանակցություններից առաջ և հետո սրացումներ են եղել։ Այնպես որ չի կարելի ասել, որ ինքնին դիվանագիտական փուլերը կամ առաքելությունները ինչ-որ բան են կանգնեցնում։

Брюссель пытается стать главным модератором между Ереваном и Баку – Маркедонов о миссии ЕС
Европейский союз пытается стать главным модератором между Арменией и Азербайджаном, сказал «Sputnik Армения» ведущий научный сотрудник МГИМО Сергей Маркедонов, комментируя договоренность об отправке миссии ЕС в Армению.
По итогам встречи Никола Пашиняна, Ильхама Алиева, Эммануэля Макрона и главы Евросовета Шарля Мишеля Армения выразила согласие на работу гражданской миссии ЕС вдоль границы с Азербайджаном. В свою очередь, Азербайджан согласился сотрудничать с упомянутой миссией в той мере, в какой это будет его касаться. Миссия начнет свою работу в октябре сроком максимум на два месяца. Заявленная цель миссии – укрепление доверия и помощи пограничным комиссиям посредством представления своих докладов.
«Из каких-либо ближайших аналогов мне это больше всего напоминает европейскую мониторинговую миссию в Грузии. Она появилась осенью 2008 года после 5-дневной войны, занималась наблюдением за возможными инцидентами. Планировалось, что она будет присутствовать и в Южной Осетии, но Россия добро не дала», – сказал Маркедонов.
Сейчас, по его словам, налицо «конкуренция миротворцев». Если до этого года Россия воспринималась как ведущий и даже эксклюзивный модератор в процессе мирного урегулирования, то сегодня налицо активизация ЕС.
Наш собеседник напомнил, что прошло уже 4 раунда переговоров между Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым с участием Шарля Мишеля. В более расширенном формате участвует Эммануэль Макрон, который весьма активен как по линии французской, так и европейской дипломатии.
«Дальше будет неизбежное сравнение миссии наблюдателей на границе с миротворцами РФ в Карабахе. ЕС пытается занять нишу главного модератора, используя момент, когда Россия отвлечена ситуацией на Украине, и просто до Кавказа «руки не доходят»», – сказал Маркедонов.
По его словам, все это происходит также на фоне активизации американской дипломатии. За последние две недели после визита спикера Нэнси Пелоси в Армению произошло много событий – встреча в Нью-Йорке при посредничестве госсекретаря США Энтони Блинкена, встреча при посредничестве советника президента США по национальной безопасности Джейка Салливана.
Функция европейской миссии не до конца прояснена. Заявляется, что она должна помочь в осуществлении делимитации и демаркации.
«Я очень долго говорил, что конфликт нагорно-карабахским назвать невозможно. Нагорный Карабах это один из фронтов, второй фронт – это граница. Если Нагорный Карабах зафиксировался за Россией (это ее сфера ответственности), то пограничье (демаркация и делимитация) становятся более приоритетной частью для ЕС», – сказал политолог.
При этом, по его словам, без российского участия этот вопрос очень сложно решить. Россия много делала в этом вопросе - комиссии по демаркации и делимитации в Москве, механизмы решения вопроса, карты и т.д.
Получается парадоксальная ситуация. Повестка переговоров в Москве и Брюсселе не сильно различаются – это делимитация и демаркация, разблокирование коммуникаций, обсуждение пресловутых коридоров, вопрос мирного договора и Нагорного Карабаха, говорит Маркедонов.
«Эти базовые 4 пункта обсуждаются и там, и там. Но при этом, если в декабре (первая встреча с главой Евросовета) Мишель согласовывал это с Путиным, сейчас это просто из сферы научной фантастики», – отметил Маркедонов.
В свою очередь официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявляла о том, что у РФ есть всеобъемлющие предложения по решению пограничного вопроса, урегулированию конфликта в целом. Статус Минской группы ОБСЕ не совсем ясен, но сопредседатели от России и от Франции и США работают по-отдельности.
ЕС, по словам политолога, очень серьезно взялся за вытеснение из процессов РФ. Миссия приедет уже в октябре, в этом же месяце должна состояться встреча в Брюсселе – это свидетельствует о том, что ЕС темп сбрасывать не собирается.
На вопрос о том, может ли миссия снизить напряженность и исключить инциденты, Маркедонов ответил, что напрямую об этом говорить нельзя.
Он обратил внимание на то, что когда в Нагорном Карабахе появилась российская миссия, говорили о том, что она будет купировать инциденты. Поначалу так и было, но потом выяснилось, что Баку не слишком готов считаться с российском миссией, как было в марте или в августе 2022 г.
«Я не думаю, что европейские наблюдатели станут железным щитом», – сказал Маркедонов.
По его словам, об этом свидетельствует то, что эскалации были до и после переговоров Пашиняна с Алиевым при посредничестве Шарля Мишеля. Говорить о том, что сами по себе дипломатические раунды или миссии что-то останавливают – нельзя.