ՌԴ-ն մտադիր է Հայաստանին և Ադրբեջանին առաջարկել անցկացնել հերթական եռակողմ գագաթնաժողովը. ՌԴ նախագահի խորհրդական
Ռուսաստանը մտադիր է Հայաստանին և Ադրբեջանին առաջարկել անցկացնել հերթական եռակողմ գագաթնաժողովը, առաջիկայում նախատեսվում է համաձայնեցնել դրա անցկացման ժամկետները: Ինչպես տեղեկացնում է «Sputnik Armenia»-ին, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
«Մենք կառաջարկենք եռակողմ ձևաչափով հերթական գագաթնաժողովն անցկացնել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ և հուսով ենք, որ ամենամոտ ժամանակներս մեզ կհաջողվի համաձայնեցնել դրա անցկացման ժամկետները»,-ասել է նա:
Ուշակովը նշել է, որ Ռուսաստանն ակտիվորեն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կապերի կարգավորմանը, ընդ որում՝ Մոսկվայում կարծում են, որ «կայուն խաղաղության հասնելու և տարածաշրջանում բոլոր խնդիրների լուծման բանալին եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացումն է, որոնք ձեռք են բերվել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ակտիվ մասնակցությամբ»:

Москва предложит лидерам Армении и Азербайджана новый трехсторонний саммит – Ушаков
Россия намерена предложить Армении и Азербайджану провести очередной трехсторонний саммит, в ближайшее время планируется согласовать сроки его проведения. Об этом заявил журналистам помощник президента РФ Юрий Ушаков.
«Мы будем предлагать провести очередной саммит в трехстороннем формате с участием лидеров России, Азербайджана и Армении и надеемся, что в самое ближайшее время нам удастся согласовать сроки его проведения», – сказал он.
Ушаков отметил, что Россия активно содействует нормализации связей между Азербайджаном и Арменией, при этом в Москве считают, что «ключом к достижению устойчивого мира и решению всех проблем в регионе является реализация трехсторонних договоренностей, достигнутых при активном участии российского президента».