Դատարանը բավարարեց Արմեն Գևորգյանի պաշտպանի միջնորդությունները ․ ուղիղ
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, այսօր թույլատրեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանին մեկնել Ստրասբուրգ, որտեղ հոկտեմբերի 24-27 տեղի է ունենալու ԵԽ Տեղական և Տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի լիագումար նիստը։
Պաշտպան Լուսինե Սահակյանը միջնորդեց թույլատրել Գևորգյանին հոկտեմբերի 22-29-ը բացակայել Հայաստանի Հանրապետությունից։ Մեկ այլ միջնորդությամբ պաշտպանը խնդրեց, որ Գևորգյանին թույլատրեն բացակայել նոյեմբերի 6-10-ը․ այդ ընթացքում Գևորգյանն իր պատգամավորական գործունեության հետ կապված կրկին պետք է գտնվի Ստրասբուրգում։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը միացավ Լուսինե Սահակյանի միջնորդություններին, իսկ մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը նկատեց, որ Արմեն Գևորգյանի հաճախակի գործուղումները խաթարում են դատարանի աշխատանքը․ նիստերն անընդհատ հետաձգվում են։

Заседание суда по «делу Сильвы» (прямой эфир)
В качестве обвиняемых проходят второй президент Армении Роберт Кочарян и бывший вице-премьер, ныне депутат от оппозиционного блока «Армения» Армен Геворгян.
Напомним, что заседания по разным причинам откладывалось уже несколько месяцев.
Суд общей юрисдикции города Ереван под председательством судьи Анны Данибекян 18 октября разрешил депутату от блока «Армения» Армену Геворгяну покинуть страну в период с 24 по 27 октября и с 6 по 10 ноября.
Адвокат последнего Лусине Саакян сообщила суду о том, что с 24 по 27 октября ее подзащитный примет участие в пленарном заседании 43-й сессии Конгресса местных и региональных властей СЕ, где он является основным докладчиком, а с 6 по 10 ноября – в 10-м Всемирном саммите «Во имя демократии».
Прокурор по делу возразил против представленного ходатайства, заявив, что неучастие Геворгяна в судебных заседаниях делает невозможным их проведение. На это откликнулась Саакян, которая подчеркнула, что ни один государственный орган не имеет права запрещать Армену Геворгяну участвовать в международных форумах, поскольку это связано с неприкосновенностью.