ԵՄ դիտորդները պարեկային ծառայություն են սկսել հայ-ադրբեջանական սահմանին (տեսանյութ)
ԵՄ դիտորդները պարեկային ծառայություն են սկսել հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով։ Տեղեկությունը հայտնում է ԵՄ անվտանգության պաշտպանության գերատեսչությունը (EU Security Defence) իր Twitter–յան էջում։
Հաղորդագրությունում ասվում է, որ առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում ԵՄ դիտորդները սահմանի հայկական կողմից կհետևեն իրավիճակին, որպեսզի ստեղծվի վստահություն ու նպաստի սահմանային հանձնաժողովների աշխատանքին։
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 6-ին Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումից հետո Երևանն իր համաձայնությունն էր տվել Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով ԵՄ քաղաքացիական առաքելության աշխատանքին։
Հոկտեմբերի 14-ին Երևան է ժամանել Եվրամիության տեխնիկական պատվիրակությունը՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին մոնիթորինգի առաքելության աշխատանքները նախապատրաստելու նպատակով:

Наблюдатели ЕС отправились в первый патруль вдоль армяно-азербайджанской границы (видео)
Наблюдатели ЕС отправились в свой первый с момента прибытия в Армению патруль вдоль армяно-азербайджанской границы. Об этом в «Twitter» сообщило европейское оборонное ведомство, опубликовав соответствующее видео.
«В течение следующих двух месяцев Наблюдательная миссия ЕС будет с армянской стороны следить за ситуацией армяно-азербайджанской границе в целях укрепления механизмов доверия и внося свой вклад в работу пограничных комиссий», – отметили в ведомстве.
Ранее сообщалось, что идею отправки миссии ЕС на армяно-азербайджанскую границу представили Австрия, Литва и Румыния.
Напомним, главы МИД ЕС 17 октября на заседании в Люксембурге официально утвердили отправку 40 наблюдателей в Армению на границу с Азербайджаном. Наблюдатели прибыли в регион и приступили к работе 20 октября. Миссия рассчитана на 2 месяца.