Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը հետին ամսաթվով հավելավճար կստանա
Հայաստանի Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը հետին ամսաթվով ֆինանսական հավելավճար կստանա։ Այս մասին Ազգային ժողովում, պետաիրավական հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստում, «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց աշխատանքի վճարման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու եւ հարակից օրենքներում ուղղումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ, նոյեմբերի 8-ին ասել է հանրապետության արդարադատության փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը։
Առաջարկվում է ապահովել պարգեւավճար Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահին մեկ-մեկուկես ամսվա համար, երբ օրենքը գերատեսչության ղեկավարի նշանակման պահին դեռ ուժի մեջ չէր մտել։
Օրենսդրական ուղղումները նախատեսում են նաեւ կոմիտեի աշխատակիցների հավելավճարներ յուրաքանչյուր աշխատանքային տարվա 2 տոկոսի չափով։ «Նախագծի նպատակը կոմիտեի աշխատակիցների համար սոցիալական երաշխիքների ապահովումն է»,-նշել է Սարգսյանը։
Համեմատաբար կարճ քննարկումներից հետո օրենսդրական նախաձեռնությունը ստացել է մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը։

Председатель Антикоррупционного комитета Армении получит надбавку задним числом
Председатель Антикоррупционного комитета Армении получит финансовую надбавку задним числом. Об этом в Национальном собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам во время обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности» и поправок в смежные законы заявила 8 ноября заместитель министра юстиции республики Арпине Саркисян.
Так, предлагается обеспечить вознаграждение председателя Антикоррупционного комитета за период в один-полтора месяца, когда закон в момент назначения главы ведомства еще не вступил в силу.
Законодательные поправки предусматривают также выплату сотрудникам комитета надбавки в размере 2% за каждый рабочий год. «Цель проекта – обеспечение социальных гарантий сотрудников комитета», – пояснила Саркисян.
После относительно недолгих обсуждений законодательная инициатива получила положительное заключение постоянной парламентской комиссии.