Նիկոլ Փաշինյանն այսօր քննադատում էր Նիկոլ Փաշինյանին. Անդրանիկ Թևանյան
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր գործնականում քննադատում էր Նիկոլ Փաշինյանի վարած քաղաքականությունն այն առումով, որ քննադատում էր Ադրբեջանին ցեղասպանության փորձ անելու համար:
Այս մասին yerevan.today-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը՝ անդրադառնալով Փաշինյանի այսօրվա ելույթին:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստում հանդես եկավ հայտարարությամբ: Մասնավորապես նա դատապարտեց Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությունը և ասաց, որ Ալիևը պատրաստվում է ԼՂ հայության ցեղասպանության:
«Նիկոլ Փաշինյանն ինքն էր բոլոր նախադրյալները ստեղծում այդ ամենի համար՝ հայտարարելով, որ Ղարաբաղը Ադրբեջան է և վերջ: Իր վարած քաղաքականությունը դա էր հուշում: Աստանայում Ալիևը հայտարարեց, որ բոլոր կողմերը ընդունել են, որ Ղարաբաղը պատկանում է Ադրբեջանին և ինքը ղարաբաղցիների հետ կարող է հարաբերվել իր երկրի ներքին օրենսդրության շրջանակներում: Այս ամենը փաստացի բերել է նրան, որ հիմա Ալիևը նոր նշաձող է սահմանում իր պահանջների համար և ՀՀ-ին նոր պահանջներ է ներկայացնում, սա հետևանք է Փաշինյանի վարած քաղաքականության, որ ինքը որդեգրել էր 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո: Զիջողական, այսպես կոչված խաղաղասիրական քաղաքականությունը հանգեցրել էր նրան, որ Ալիևը նորանոր պահանջներ է առաջ քաշում: Նիկոլ Փաշինյանը արձանագրում է, որ Ադրբեջանի կազմում հայտնվելով Ղարաբաղը լավագույն դեպքում կարող է հայաթափվել, վատագույն դեպքում՝ ցեղասպանվել: Դա նշանակում է ընդունել սեփական քաղաքականության ֆիասկոն, ընդունել, որ այսպես ասած իր խաղաղության օրակարգը պատերազմի և ցեղասպանության օրակարգ էր:
Հիմա Նիկոլ Փաշինյանը արձանագրում է, որ բանակցությունները մտցրել է փակուղի՝ դրանով իսկ ճանապարհ բացելով նոր ագրեսիայի համար: Սա այն պայմաններում, երբ բանակը բարձիթողի վիճակում է, վերազինումը ձախողվել է, որովհետև նման խնդիր դրված չի եղել:
Փաշինյանի հույսը միջազգային ուժերն են, հույս ունի, որ նրանց ապավինելով կարող է կանգնեցնել ադրբեջանական ագրեսիան»,-ասաց նա:

Сегодня Никол Пашинян раскритиковал Никола Пашиняна – Андраник Теванян
Сегодня Никол Пашинян фактически подверг критике политику Никола Пашиняна в том смысле, что раскритиковал Азербайджан за попытку осуществления геноцида. Об этом в беседе с «Yerevan.Today» заявил депутат от фракции «Армения» Андраник Теванян, касаясь сегодняшнего выступления Пашиняна.
Напомним, что Никол Пашинян в своей сегодняшней речи на заседании правительства, частности, осудил деструктивную политику Азербайджана и заявил, что Алиев готовится к геноциду нагорно-карабахских армян.
«Никол Пашинян сам создал все предпосылки для этих угроз, заявив, что Карабах – это Азербайджан, и точка. Его политика предполагала это. В Астане Алиев заявил, что все стороны признали, что Карабах принадлежит Азербайджану, и что он может иметь дело с карабахцами в рамках внутреннего законодательства своей страны. Все это фактически привело к тому, что сейчас Алиев устанавливает новый ориентир для своих требований и предъявляет новые требования к РА. Это следствие политики Пашиняна, принятой после 9 ноября 2020 года. Снисходительная, так называемая пацифистская политика сподвигла Алиева к выдвижению новых требований. Никол Пашинян отмечает, что Карабах, находясь в составе Азербайджана, может в лучшем случае опустеть, а в худшем – подвергнуться геноциду. Это значит признать фиаско собственной политики, признать, что его повестка мира, так сказать, была повесткой войны и геноцида.
Теперь Никол Пашинян констатирует, что завел переговоры в тупик, подготовив почву для новой агрессии. Это в условиях, когда армия находится в состоянии разрухи, перевооружение не осуществлено, потому что такой задачи не ставилось.
Надежда Пашиняна – это международные силы, он надеется, что, опираясь на них, сможет остановить азербайджанскую агрессию», – отметил Теванян.