Հնագետները գտել են սնունդ պատրաստելու համար կրակի օգտագործման ամենահին վկայությունը
Թել Ավիվի համալսարանի Սթեյնհարդտի բնական պատմության թանգարանի հնագետները գտել են սնունդ պատրաստելու համար կրակի օգտագործման ամենահին վկայությունը․ նախապատմական մարդիկ առաջին անգամ կրակի վրա պատրաստել են 780 000 տարի առաջ: Գիտնականների աշխատանքի արդյունքները հրապարակվել են Nature Ecology and Evolution ամսագրում։
Գիտնականների խոսքով՝ սնունդ պատրաստելու կարողությունը կարեւոր քայլ է դարձել մարդու էվոլյուցիայում եւ հնագույն հոմինիդներին հնարավորություն է տվել քիչ ժամանակ ծախսել կոշտ հում սնունդը ծամելու եւ մարսելու համար։ Դա ուղեղի զարգացման համար խթան է հանդիացել։
Համարվում էր, որ մարդիկ սննդի պատրաստման համար կրակը սկսել են օգտագործել 170 հազար տարի առաջ։
Հետազոտողներն Իսրայելում՝ Գալիլեայում, հայտնաբերել են խոշոր ձկների այրված ատամներ։
Ուշադիր ուսումնասիրելով դրանք՝ գիտնականները կարողացել են պարզել, որ ձուկը ենթարկվել է ցածր ջերմաստիճանի ազդեցության, որը հարմար է ճաշ պատրաստելու համար։
«Այս ուսումնասիրության ընթացքում մենք օգտագործել ենք երկրաքիմիական վերլուծություն՝ տարբեր ջերմաստիճանների ազդեցության արդյունքում ատամի էմալի բյուրեղների չափի փոփոխությունները հայտնաբերելու համար: Եթե ձուկը պարզապես այրվեր, ապա մենք կտեսնեինք էմալի բյուրեղների չափի կտրուկ փոփոխություն: Մենք կարող ենք ենթադրել, որ այն չի պատրաստվել անմիջապես բաց կրակի վրա. հին մարդիկ կարող էին օգտագործել թոնիր կամ եփել ձուկը»,-բացատրել են գիտնակնները։
Նույն շրջանում գիտնականները գտել են այրված քարեր եւ այլ ապացույցներ, որ նախկինում այստեղ օջախ է եղել։

Археологи нашли древнейшее свидетельство использования огня для готовки
Археологи из Музея естественной истории Стейнхардта Тель-Авивского университета нашли самые древние свидетельства использования огня для приготовления пищи – доисторические люди впервые готовили на огне по крайней мере 780 тыс. лет назад. Результаты работы ученых были опубликованы в журнале «Nature Ecology and Evolution».
По словам ученых, умение готовить пищу стало ключевым шагом в эволюции человека и позволило древним гоминидам тратить меньше времени на пережевывание и переваривание твердой сырой пищи. Это послужило толчком для развития мозга.
Считалось, что люди начали использовать огонь для готовки около 170 тыс. лет назад. Однако новая находка отодвинула эту дату. Исследователи нашли обгоревшие зубы крупной рыбы на археологическом участке Гешер-Бенот Яаков (Галилея, Израиль). Внимательно изучив их, ученые смогли определить, что рыба подвергалась воздействию низких температур, подходящих для приготовления пищи.
«В этом исследовании мы использовали геохимический анализ для выявления изменений размера кристаллов зубной эмали в результате воздействия различных температур. Если бы рыба просто сгорела, то мы бы увидели резкое изменение размера кристаллов эмали. Мы можем предположить, что она не готовилась непосредственно на открытом огне – древние люди могли использовать земляную печь или сварить рыбу», – объяснили ученые.
В том же районе ученые нашли обгоревшие камни и другие доказательства того, что ранее здесь был очаг.