Ռուբեն Հայրապետյանն ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի՞
ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանն այսօրվա իր ասուլիսում բավական լուրջ մեղադրանքներ է ներկայացրել Լևոն Տեր–Պետրոսյանին՝ հայտարարելով, թե 90–ականներին առաջին նախագահն ու իր ոհմակը զբաղվել են զենքի առևտրով։ Հայրապետյանը նշել է նաև, թե Տեր–Պետրոսյանի իշխանության օրոք Հայաստանը դարձել էր թմրանյութերի տարանցիկ գոտի, որի մասին, ըստ բանախոսի, զեկուցագրեր են պատրաստել նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։
ՀՀԿ–ական պատգամավորը, ով Սերժ Սարգսյանի մերձավոր անձանցից է համարվում, ավելացրել է, որ ինքը կարող է ապացուցել իր ասածները. «Թող դատի տան։ Դատարանում ես կապացուցեմ նաև այն սպանությունները, որոնց համար իրենց ժամանակվա ՆԳՆ–ի նախարարը հետախուզության մեջ է։ Թող դատի տան, կտեսնենք՝ կապացուցե՞մ, թե՞ ոչ»։
Թե ինչպիսի զարգացումներ են սպասվում ՀՖՖ նախագահի հայտարարությունների հետ կապված և արդյոք ՀԱԿ առաջնորդն ու իր շրջապատը կփորձե՞ն պատասխանել հնչեցված մեղադրանքներին՝ պարզ կդառնա առաջիկայում։ Այս պահին, սակայն, կարևորը դա չէ։ Ի վերջո, բոլորիս է հայտնի, որ լևոնական կառավարման շրջանում բազմաթիվ հանցագործություններ են եղել ու Հայրապետյանն այդ առումով նորություն չի ասել։
Հաշվի առնելով ներքաղաքական գործընթացները՝ կարևորն ու ուշագրավն այստեղ այն է, որ Ս. Սարգսյանի մտերիմ համարվող մարդն անուղղակիորեն մեղադրում է ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարին, ով, երկխոսական գործընթաց է նախաձեռնել, ՀՖՖ նախագահի բնորոշմամբ, նարկոթրաֆիկով զբաղված ու բազում հանցագործություններ գործած Տեր–Պետրոսյանի հետ։
Եթե այս ամենին ավելացնենք նաև այն, որ իշխող կոալիցիայի հիմնական ուժը  ներկայացնող մեկ այլ գործիչ, ով համատեղությամբ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարն է, ուղղակի ձևով հայտարարեց, թե զզվում է ՀԱԿ–ի հետ կազմակերպվող երկխոսությունից ու նողկանք է ապրում այդ փաստի կապակցությամբ, ապա դուրս է գալիս, որ Սերժ Սարգսյանի սիրավեպը Տեր–Պետրոսյանի հետ չի ողջունվում իր իսկ կուսակիցների ու մտերիմների կողմից։ Այսինքն՝ Սերժ Սարգսյանը, ձգտելով պահել աթոռը, քաղաքական դաշտում հայտնվել է անվճռական մենակի դերում կամ, ավելի ճիշտ, մնացել է Լ. Տեր–Պետրոսյանի հույսին։ Բայց խնդիրն այն է, որ Տեր–Պետրոսյանն էլ իր հերթին է մնացել Սերժի հույսին, քանզի առանց վերջինիս քարոզչական ու այլ բնույթի աջակցության՝ ՀԱԿ–ը վերջնականապես կվերածվեր քաղաքական դիակի։ Այսինքն՝ երկու անհույս գործիչ մնացել են միմյանց հույսին։
Թե ինչ դուրս կգա սերժալևոնական այս համագործակցությունից ու «հույսդնոցիից», կարելի է կռահել Արթուր Բաղդասարյանի և Արտաշես Գեղամյանի անցած ուղին ուսումնասիրելով։

Рубен Айрапетян против Сержа Саргсяна?
В ходе вчерашней пресс-конференции председатель Федерации футбола Армении (ФФА) Рубен Айрапетян выдвинул достаточно серьезные обвинения в адрес Левона Тер-Петросяна, заявив, что в 90-е годы первый президент и его шайка занимались торговлей оружием. Айрапетян также отметил, что в годы президентства Тер-Петросяна Армения являлась транзитной страной для наркоторговли, о чем, по его словам, подготовили доклады и представители международных организаций.
Депутат РПА, который считается одним из приближенных людей Сержа Саргсяна, добавил, что он может доказать сказанное: «Пусть подадут в суд. Я там докажу и все те убийства, за которые бывший в его годы министр внутренних дел находится в розыске. Пусть подадут в суд, посмотрим, докажу я или нет».
Какие развития событий ожидаются в связи с заявлениями председателя ФФА и попытаются ли лидер АНК и его окружение ответить на данные обвинения, станет ясно позднее. Однако в данный момент главным является не это. В конце концов, всем известно, что в период левоновского правления совершались многочисленные преступления и в этом смысле Айрапетян не сказал ничего нового.
Учитывая внутриполитические процессы, важным и примечательным здесь является то, что считающийся близким Саргсяну человек косвенно обвиняет «гибкого» лидера РПА, который инициировал диалог с, по определению председателя ФФА, занимающимся наркотрафикингом и совершившим многочисленны преступления Тер-Петросяном.
Если ко всему этому добавим и то, что представляющий основную силу коалиции власти другой деятель, который по совместительству является руководителем парламентской фракции РПА, прямым текстом заявил, что испытывает отвращение от диалога с АНК, то выходит, что роман Сержа Саргсяна с Тер-Петросяном не приветствуется даже его однопартийцами и окружением. То есть, Серж Саргсян, стремясь удержать власть, оказался на политическом поле в роли меньшинства или, точнее, его единственной надеждой стал Тер-Петросян, но проблема в том, что и Тер-Петросяну в свою очередь осталось уповать лишь на Сержа, поскольку без пропагандистской и иного рода поддержки со стороны последнего, АНК окончательно превратился бы в политического трупа.
Что выйдет из этого серже-левоновского сотрудничества, можно догадываться, изучив пройденный Артуром Багдасаряном и Арташесом Гегамяном путь.