ԿԽՄԿ միջնորդությամբ 7 հիվանդ Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
Փետրվարի 14-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ սիրտ-անոթային և օնկոլոգիական հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրաբուժական միջամտություն պահանջող պաթոլոգիաներով 7 հիվանդներ տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետության տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ: Պետպատվերի շրջանակում Հայաստան բուժման ուղարկված երեք պացիենտ ուղեկցողների հետ վերադարձել է Արցախ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության բուժհաստատություններում դեռևս պլանային վիրահատություններ չեն իրականացվում։
4 երեխա գտնվում է «Արևիկ» բուժմիավորման նեոնատոլոգիայի և վերակենդանացման բաժանմունքում։
12 հիվանդ գտնվում է «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի վերակենդանացման բաժանմունքում։ Նրանցից 4-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է։
Մինչ օրս ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 97 պացիենտ։

Еще 7 тяжелобольных пациентов перевезены из блокадного Арцаха в Армению при посредничестве МККК
В связи с блокадой Арцаха сегодня, 14 февраля, при посредничестве Международного Комитета Красного Креста, 7 пациентов с онкологическими заболеваниями и заболеваниями сердечно-сосудистой системы, а также с патологией, требующей срочного хирургического вмешательства, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах.
Трое пациентов, направленные на лечение в Армению в рамках государственного заказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
4 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик».
12 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 4 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 97 пациентов.