Չինաստանն անշեղորեն կզարգացնի բարեկամական համագործակցությունն Իրանի հետ. Պեկինում տեղի է ունեցել Ռայիսի-Ծինփին հանդիպումը
Պեկին կատարած իր առաջին պետական այցի ընթացքում Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին հանդիպել է Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինի հետ: Երկու ղեկավարները համաձայնության են եկել Չինաստան-Իրան համապարփակ ռազմավարական համագործակցությունը խորացնելու շուրջ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Global Times պարբերականին:
«Անկախ նրանից, թե ինչպես կփոխվի միջազգային և տարածաշրջանային իրավիճակը, Չինաստանը անշեղորեն կզարգացնի բարեկամական համագործակցությունն Իրանի հետ, առաջ կտանի Չինաստան-Իրան համապարփակ ռազմավարական գործընկերության նոր զարգացումը»,-նշել է Ծինփինը՝ շեշտելով, որ Չինաստանը միշտ Իրանի հետ հարաբերությունները դիտարկել և զարգացրել է ռազմավարական տեսանկյունից:
Բացի այդ, Չինաստանի ղեկավարը նշել է, որ Պեկինը սատարում է Իրանին իր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ազգային արժանապատվությունը պահպանելու հարցում և աջակցում է Թեհրանի պայքարը միակողմանիության, հեգեմոնիայի և արտաքին ուժերի դեմ, որոնք միջամտում են Իրանի ներքին գործերին և խաթարում այդ երկրի կայունությունը:
Ռայիսին իր հերթին շեշտել է, որ Իրանի և Չինաստանի բարեկամությունը ժամանակի հետ էլ ավելի է ամրապնդվում, և երկու երկրների համապարփակ ռազմավարական համագործակցության վրա չեն ազդի միջազգային և տարածաշրջանային իրավիճակի փոփոխությունները:
Հանդիպումից հետո երկու ղեկավարները ներկա են գտնվել երկկողմ համագործակցության մի շարք փաստաթղթերի ստորագրմանը գյուղատնտեսության, առևտրի, զբոսաշրջության, բնապահպանության, առողջապահության, աղետի հետևանքների վերացման, մշակույթի և սպորտի բնագավառներում:
Ըստ Xinhua պարբերականի՝ եռօրյա այցի ընթացքում նախատեսվում է նաև կողմերի համատեղ հայտարարություն:
Իրանի նախագահին այցի ընթացքում ուղեկցում են նաև Իրանի Կենտրոնական բանկի կառավարիչը և մի շարք նախարարներ:
Չինաստանը և Իրանը համապարփակ ռազմավարական գործընկերություն էին հաստատել 2016 թ.-ին Սի Ծինփինի՝ Իրան այցի ընթացքում:

Китай неуклонно будет развивать дружественное сотрудничество с Ираном: в Пекине состоялась встреча Раиси-Си Цзиньпин
В ходе своего первого государственного визита в Пекин президент Ирана Ибрагим Раиси встретился с председателем КНР Си Цзиньпином. Два лидера договорились углубить китайско-иранское всеобъемлющее стратегическое сотрудничество. Об этом сообщает издание «Global Times».
«Независимо от того, как изменится международная и региональная ситуация, Китай будет неуклонно развивать дружественное сотрудничество с Ираном, способствовать новому развитию китайско-иранского всеобъемлющего стратегического партнерства», – сказал Си Цзиньпин, подчеркнув, что Китай отношения с Ираном всегда рассматривал и развивал в стратегическом плане.
Китайский лидер отметил, что Пекин поддерживает Иран в сохранении его суверенитета, территориальной целостности и национального достоинства, также и борьбу Тегерана против иностранных сил, которые вмешиваются во внутренние дела Ирана и подрывают стабильность страны.
В свою очередь Ибрагим Раиси подчеркнул, что дружба между Ираном и Китаем со временем становится все крепче, изменения международной и региональной ситуации не повлияют на всестороннее стратегическое сотрудничество между двумя странами.
После встречи лидеры двух стран приняли участие в подписании ряда двусторонних документов о сотрудничестве в сферах сельского хозяйства, торговли, туризма, охраны окружающей среды, здравоохранения, ликвидации последствий стихийных бедствий, культуры и спорта.
По данным агентства «Синьхуа», в ходе трехдневного визита намечено совместное заявление сторон.
Президента Ирана сопровождают управляющий Центрального банка Ирана и ряд министров.
Всеобъемлющее стратегическое партнерство между Китаем и Ираном было установлено во время визита Си Цзиньпина в Иран в 2016 году.