Սահմանադուռ գնացող ճանապարհների հետ կապված քայլեր կան, որոնք արագացնելու համար Հայաստանի հետ համաձայնություն ենք ձեռք բերել. Չավուշօղլու
Իմ գործընկեր Միրզոյանի հետ այսօր քննարկել ենք այն քայլերը, որոնք արվելու են Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Անկարայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների համար կատարած հայտարարության ժամանակ ասաց Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
«Բացի այդ, նրանից տեղեկություն ստացանք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև շարունակվող հանդիպումների, համապարփակ խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների վերաբերյալ։ Ես այստեղ հատկապես սա եմ ուզում ասել․ եթե այս երեք երկրներն անկեղծ քայլեր կատարեն, Հարավային Կովկասում կարող ենք հաստատել երկարատև խաղաղություն և հանգստություն, և Հարավային Կովկասի երկարատև կայունությունն այս տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման տեսանկյունից ևս ծայրաստիճան կարևոր է։ Հատկապես քովիդից և ուկրաինական պատերազմից հետո Արևելք-Արևմուտք Միջին միջանցքը ծայրաստիճան կարևորություն է ստացել։ Այդ իսկ պատճառով, որպես այդ երթուղու վրա գտնվող երկրներ՝ ոչ միայն մեր տարածաշրջանի կայունության և զարգացման համար, այլև հատկապես Ասիայի և Եվրոպայի համագործակցության բարձրացմանն ուղղված քայլերում էլ կարևոր ներդրումներ կարող ենք ապահովել»,-նշեց Թուրքիայի ԱԳ նախարարը:
Չավուշօղլուն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված գործընթացում կարևորեց Մետաքսի ճանապարհի կամրջի վերակառուցումը:
«Ասացի, որ մենք այսօր կրկին քննարկել ենք, թե կարգավորման գործընթացում ինչ քայլեր կարող ենք անել։ Դրանցից մեկն էլ պատմական Մետաքսի ճանապարհի, Մետաքսի ճանապարհի կամրջի (խմբ.- Անիի պատմական կամուրջը (Մետաքսի ճանապարհի կամուրջ), որը գտնվում է հայ-թուրքական սահմանին՝ Ախուրյան գետի վրա) վերակառուցումն է։ Մի կողմից ապագային ուղղված մեր նախապատրաստությունները շարունակվում են, սահմանային անցումներում կամուրջների հետ կապված երկու կողմերում էլ անալիզներ, եզրակացություններ/հաստատումներ կան, և սահմանադուռ գնացող ճանապարհների հետ կապված քայլեր կան, որոնք կարող ենք կատարել։ Այդ քայլերն էլ ավելի արագացնելու համար այսօր համաձայնություն ենք ձեռք բերել»,-տեղեկացրեց Թուրքիայի ԱԳ նախարարը:

Мы достигли с Арменией соглашения ускорить шаги, связанные с дорогами, ведущими к границе – Чавушоглу
Сегодня мы с коллегой Мирзояном обсудили шаги, которые будут предприняты в процессе нормализации турецко-армянских отношений. Как сообщает корреспондент «Арменпресс», министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу сказал это, выступая с заявлением для прессы после встречи в Анкаре с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
«Кроме того, мы получили от него информацию относительно продолжающихся встреч между Азербайджаном и Арменией, переговоров по всеобъемлющему мирному договору. Я особо хочу отметить, если эти три страны предпримут искренние шаги, мы сможем установить долгосрочный мир и спокойствие на Южном Кавказе, а долгосрочная стабильность Южного Кавказа чрезвычайно важна и с точки зрения экономического развития этого региона. Средний коридор Восток-Запад, особенно после пандемии и войны в Украине, приобрел чрезвычайно важное значение. По этой причине, мы как страны, находящиеся на этом пути, можем обеспечить важный вклад не только в стабильность и развитие нашего региона, но и в шаги, направленные на повышение сотрудничества между Азией и Европой», – заявил министр иностранных дел Турции.
Чавушоглу подчеркнул значение восстановления моста Шелкового пути в процессе нормализации армяно-турецких отношений.
«Сегодня мы еще раз обсудили, какие шаги мы можем предпринять в процессе урегулирования. Одним из них является восстановление исторического моста Шелкового пути (исторический мост Ани – прим.), который находится на армяно-турецкой границе, на реке Ахурян. Наша подготовка к будущему продолжается, есть анализы, выводы/подтверждения с обеих сторон в отношении мостов на пограничных переходах, и есть шаги, которые мы можем предпринять в отношении дорог, ведущих к границе. Сегодня мы достигли договоренности ускорить эти шаги», – сообщил глава МИД Турции.