Արդարադատության միջազգային դատարանը մերժել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի պահանջը (տեսանյութ)
Արդարադատության միջազգային դատարանը մերժեց Հայաստանի դեմ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու Ադրբեջանի պահանջը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որոշումը հրապարակվեց փետրվարի 22-ին:
Որոշման մեջ նշված է, որ դատարանը չի համարում, թե Ռասայական խտրականությունների բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիան պարտավորեցնում է Հայաստանին միջոցներ ձեռնարկել՝ Ադրբեջանին ականազերծում իրականացնելու հնարավորություն տալու կամ ականներ տեղադրելը դադարեցնելու հարցում: Ադրբեջանը դատարանին չի ներկայացրել ապացույցներ, որոնք ցույց կտան, թե ականների հետ կապված Հայաստանի ենթադրյալ վարքագիծը նպատակ ունի խաթարել ադրբեջանական ծագում ունեցող անձանց իրավունքները:
Դատարանը եզրակացրել է, որ Կանոնադրության 41-րդ հոդվածով նախատեսված ժամանակավոր միջոցների կիրառման պայմանները բավարարված չեն:
Արդարադատության միջազգային դատարանը մերժեց Հայաստանի դեմ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու Ադրբեջանի պահանջը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որոշումը հրապարակվեց փետրվարի 22-ին:

Международный суд ООН отклонил иск Азербайджана против Армении (видео)
Международный суд ООН отклонил иск Азербайджана о применении временных мер против Армении. Как сообщает «Арменпресс», решение было опубликовано 22 февраля.
В решении говорится, что суд не считает, что Международная конвенция о ликвидации всех форм расовой дискриминации обязывает Армению принимать меры, позволяющие Азербайджану проводить разминирование или прекращать установку мин. Азербайджан не представил суду доказательств, которые свидетельствовали бы о том, что предполагаемое поведение Армении в плане противопехотных мин направлено на ущемление прав лиц азербайджанского происхождения.
Суд пришел к выводу, что условия применения временных мер, предусмотренные статьей 41 Устава, не соблюдены.
Международный суд также опубликовал решение по иску Армении о применении временных мер по разблокированию Лачинского коридора. Суд пришел к выводу, что Азербайджан обязан в соответствии со своими обязательствами в рамках Конвенции принять все зависящие от него меры для обеспечения бесперебойного движения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.