Թուրքիայում ֆուտբոլի երկրպագուները զայրացրել են ազգայնականների առաջնորդին (տեսանյութ)
Թուրքիայի Ազգայնական շարժման կուսակցության նախագահ Դևլեթ Բախչելին (իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության հետ դաշինքի անդամ է) հրաժարվել է Ստամբուլի «Բեշիքթաշ» ֆուտբոլային ակումբին իր անդամակցությունից: Այս մասին հայտնում են թուրքական լրատվամիջոցները։
Նման որոշման պատճառ է դարձել ակումբի երկրպագուների պահվածքը։ Համացանցում կադրեր են տարածվել, որտեղ երևում է, թե ինչպես են «Բեշիքթաշի» երկրպագուները «Անթալյասպորի» հետ հանդիպման ժամանակ դաշտ նետում փափուկ խաղալիքները, որոնք նախատեսված են Թուրքիայում երկրաշարժից փրկված երեխաների համար:
«Թող երեխաները միշտ ժպտան»,-ակցիայի ժամանակ սկզբում վանկարկում էին երկրպագուները։
Սակայն դրանից հետո սկսել են քաղաքական կարգախոսներ հնչել։ Մասնավորապես, «Բեշիքթաշի» երկրպագուները սկսել են բղավել «Hükümet Istifa»՝ «Հեռացնել կառավարությանը»։
Հատկանշական է, որ ավելի վաղ «Ֆեներբախչե» և «Կոնյասպոր» ակումբների խաղի ժամանակ հանդիսատեսը նույնպես վանկարկում էր «Հեռացնել կառավարությանը», սակայն ուղիղ հեռարձակման ժամանակ տրիբունաների ձայները խլացվել էին:
Այս միջադեպը հարուցել է թուրք ազգայնականների առաջնորդի վրդովմունքը։
«Քանի դեռ մեր երկիրը պայքարում է խոշորագույն երկրաշարժի հետևանքների դեմ, անպատասխանատու քայլ է «Ֆեներբախչե»-«Կոնյասպոր» ֆուտբոլային խաղի ժամանակ տրիբունաներից կառավարության հրաժարականի մասին կարգախոսներ բղավելը»,-Twitter-ում հայտարարել է Բախչելին:
Նրա գլխավորած կուսակցությունն իր հերթին վճռականորեն դատապարտել է «երկրաշարժի հետևանքով զոհված քաղաքացիների նկատմամբ ցուցաբերած անհարգալից վերաբերմունքը և երկրի համար նման զգայուն և ցավոտ օրերին սպորտը որպես կեղտոտ քաղաքականության գործիք օգտագործելը»:
Բախչելին զանգահարել է նշված ակումբների ղեկավարներին՝ պահանջելով շտապ միջոցներ ձեռնարկել խաղերը կամ առանց հանդիսականների անցկացնելու, կամ անհրաժեշտ նախազգուշական միջոցներ պահպանելու համար։
Հիշեցնենք, որ Ստամբուլի բնակիչները երեկ երեկոյան բողոքի ակցիա էին կազմակերպել։ Նրանք իրենց դժգոհությունն էին հայտնում այն բանից, թե ինչպես է օգնություն ցուցաբերվում Թուրքիայում երկրաշարժերից տուժած քաղաքացիներին։

Призыв трибун «Кабмин – в отставку»: в Турции фанаты разгневали лидера националистов (видео)
Председатель Партии националистического движения Турции Девлет Бахчели (входит в альянс с правящей Партией справедливости и развития) отказался от членства стамбульского футбольного клуба «Бешикташ». Об этом сообщают турецкие СМИ.
Причиной такого решения стало поведение болельщиков клуба. В сети распространились кадры, на которых видно, как фанаты ФК «Бешикташ» во время матча с «Антальяспор» забросали поле плюшевыми игрушками, которые предназначены для детей, выживших после землетрясения в Турции.
«Пусть дети всегда улыбаются», – скандировали сначала фанаты во время акции.
Однако затем зазвучали политические лозунги. В частности, футбольные болельщики «Бешикташа» стали кричать «Hükümet İstifa» – «Правительство – в отставку».
Примечательно, что ранее, во время игры клубов «Фенербахче» и «Коньяспор», зрители также скандировали «Правительство в отставку», однако звуки трибун были заглушены во время прямой трансляции.
Этот инцидент вызвал негодование лидера турецких националистов.
«Пока наша страна борется с последствиями крупнейшего землетрясения, безответственно выкрикивать лозунги об отставке (правительства) с трибун во время футбольного матча «Фенербахче»-«Коньяспор»», - заявил Бахчели в «Twitter».
В свою очередь возглавляемая им партия решительно осудила «неуважение, проявленное к гражданам, погибшим в результате землетрясения, и использование спорта в качестве инструмента грязной политики в такие чувствительные и болезненные для страны дни».
Бахчели созвонился с руководителями упомянутых клубов, потребовав принять срочные меры для проведения матчей либо без зрителей, либо с соблюдением необходимых мер предосторожности.
Напомним, жители Стамбула накануне вечером провели акцию протеста. Они выразили свое недовольство тем, как оказывается помощь гражданам, пострадавшим от землетрясений в Турции.
Землетрясения магнитудой 7,7 и 7,6 произошли 6 февраля с интервалом в 9 часов в провинции Кахраманмараш на юго-востоке Турции. Подземные толчки, за которыми последовали сотни афтершоков, ощущались в 10 провинциях республики и соседних странах, из которых больше всего пострадала Сирия.