Կարմրուկի դեպքերը դեռ կավելանան. ՀՀ–ում կարող են տարածվել նաև կարմրախտն ու խոզուկը
ՀՀ առողջապահության նախարարության ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոնի բժիշկ-ինֆեկցիոնիստ Էլմիրա Իսախանյանը կարծում է, որ Հայաստանում կարմրուկով վարակվածների թիվը զգալի կմեծանա։
«Իրականում ինձ թվում է` ավելի մեծ ցուցանիշներ ենք ունենալու։ Պետք է դրան պատրաստ լինենք, անհանգստանանք, քանի որ դա օդակաթիլային ճանապարհով տարածվող վարակ է, որի տարածումն ավելի արագ է տեղի ունենում»,–Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ասաց մասնագետը` պարզաբանելով, թե ինչու է կարմրուկի պատվաստման պրակտիկա ունեցող Հայաստանում վարակը մեծ տարածում ստացել և ովքեր են ռիսկի խմբում։
Հայաստանում կարմրուկով վարակվածների տարիքային կազմը բազմազան է` կան մեծահասակներ, մինչև 1 և 1-6 տարեկաններ ու դպրոցական տարիքի երեխաներ։ Բոլորին միավորում է մեկ ընդհանրություն` նրանք կա՛մ կարմրուկի դեմ ընդհանրապես պատվաստված չեն, կա՛մ ստացել են ոչ լիարժեք պատվաստում (1 դեղաչափ)։
«Մենք հիմա ունենք հոսպիտալացված մեծահասակներ` 22, 31,33 տարեկան, որոնք անգամ չեն հիշում իրենց պատվաստումը ստացել են, թե ոչ։ Անգամ ունեինք 2 տարեկան երեխա, որի ծնողը հիվանդանոց ընդունվելուց ասաց, որ իր երեխան մեկ պատվաստում ստացել է, հետո զանգահարեց իրենց տեղամասային բժշկին, որը, նայելով պոլիկլինիկայի քարտը, ասաց, որ նրանք բաց են թողել պատվաստումը, որովհետև հիվանդ են եղել»,–ասաց Իսախանյանը։
Չպատվաստվածների հստակ թիվ պաշտոնապես հայտնի չէ։ Անգամ վարակի բռնկումից հետո նման հետազոտություն չի արվել, հետևաբար հայտնի չէ, թե ինչ մասշտաբների կարող է հասնել վարակի տարածումը։
Բանն այն է, որ մեր երկրում պատվաստումները կամավոր են, և ծնողն ինքն է որոշում` պատվաստել երեխային, թե ոչ, եթե նույնիսկ երեխան տվյալ պատվաստման դեմ որևէ հակացուցում չունի։ Արդյունքում շատ ծնողներ ուղղակի հրաժարվում են պատվաստումներից` իրենց երեխաներին խոցելի դարձնելով տարբեր վարակների նկատմամբ։
ՀՀ պատվաստումների ազգային օրացույցում կարմրուկի դեմ պատվաստումը նախատեսված է երկու անգամ` 1 և 6 տարեկանում։ Երկու դեղաչափից հետո վարակի նկատմամբ ձևավորվում է մինչև 99 տոկոս իմունիտետ։ Բայց տարիքի հետ այն կարող է թուլանալ ու մարդը դարձյալ խոցելի կդառնա վարակի համար։
18 տարեկանից բարձր մեծահասակները խոցելի են հիվանդության նկատմամբ, քանի որ հայտնի չէ, թե նրանց օրգանիզմում քանի տոկոսանոց իմունիտետ է պահպանվել մանկական պատվաստումներից հետո։ Հետևաբար բժիշկները հորդորում են ևս մեկ չափաբաժին ստանալ վարակից պաշտպանվելու համար։
«18 տարեկանից բարձր քաղաքացիները, որոնք մանկական տարիքում ստացել են 2 չափաբաժին, այս բռնկման հետ կապված կարող են նաև երրորդը ստանալ։ Բայց եթե ծնողները մտահոգված են իրենց 13-15 տարեկան երեխաների համար, կարող են ստանալ նաև երրորդը։ Բայց երկու պատվաստումների միջև պետք է լինի առնվազն 4 շաբաթ տարբերություն»,–ասաց Իսախանյանը։
Ի դեպ, Հայաստանում ու նաև աշխարհի շատ երկրներում կարմրուկի դեմ առանձին պատվաստում չի արվում։ Պատվաստումը կոչվում է ԿԿԽ և կոչված է պայքարելու միանգամից 3 հիվանդության դեմ` կարմրուկի, կարմրախտի ու խոզուկի։ Իսկ դա նշանակում է, որ կարմրուկի վարակից բացի, մեր երկիրը նույնքան խոցելի է նաև մյուս երկու վարակների նկատմամբ։
Բժիշկ-ինֆեկցիոնիստը չի բացառում, որ պետությունը կարող է ստիպողաբար պատվաստումներ իրականացնել, եթե վարակաբանական իրավիճակը դուրս գա վերահսկողությունից։
Առողջապահության նախարարությունը մարտի 9-ին Երևանում բացել է կարմրուկի դեմ պատվաստման առաջին շարժական կետը։ Մեր զրուցակցի խոսքով` այն նախատեսված է հիմնականում մարզերի այն բնակիչների համար, որոնք հնարավորություն չունեն դիմելու իրենց պոլիկլինիկաներ, նաև Հայաստանում գտնվող օտարերկրացիների համար, որոնք վարակից ապահովագրվելու ցանկություն կունենան։

Число зараженных корью в Армении будет расти – эксперт объяснила причины
Врач-инфекционист Национального центра инфекционных заболеваний Минздрава Эльмира Исаханян считает, что число зараженных корью в Армении будет увеличиваться. Об этом она заявила в беседе с корреспондентом «Sputnik Армения».
Число зараженных корью в Армении увеличилось до 46. Причем 15 граждан – госпитализированы, 14 – выписались, 17 – не нуждались в стационарном лечении. Состояние инфицированных оценивается как средней тяжести.
«Мы должны быть готовы к этому, ведь эта инфекция передается воздушно-капельным путем, то есть распространяется быстрее», – отметила она.
Инфекционист объяснила ожидающийся рост тем, что в нашей стране много невакцинированных граждан. Вакцинация же добровольна и родители сами решают, прививать ребенка или нет, даже если у него нет противопоказаний к данной прививке. Как следствие – многие родители попросту отказываются от вакцинации, делая своих детей уязвимыми для различных инфекций.
«Поэтому возрастной состав инфицированных корью в Армении разнообразен: есть взрослые, дети до 1 и 1-6 лет, а также дети школьного возраста. Всех их объединяет то, что они не вакцинированы или же получили только одну дозу вакцины», – отметила медик.
По ее словам, среди госпитализированных взрослые в возрасте 22, 31, 33 лет, которые даже не помнят, получили вакцину или нет. Был 2-летний ребенок, родители которого при поступлении в больницу сказали, что он получил одну дозу, однако выяснилось, что он не вакцинирован. В тоже время конкретного числа не вакцинированных граждан нет, более того, после вспышки инфекции исследование не проводилось, а значит, трудно представить, до каких масштабов может распространиться болезнь.
Исаханян напомнила, что прививки от кори предусмотрены для детей в возрасте 1 года до 6 лет. Две дозы инфекции формируют иммунитет до 99%. При этом с возрастом иммунитет ослабевает, и человек может снова стать уязвимым.
«Нужно сказать, что подростки 13-15 лет могут получить третью дозу вакцины. Но между двумя прививками должно пройти не менее 4 недель», – отметила она.
Кстати, в Армении и во многих странах мира отдельной прививки от кори нет, есть комбинированная вакцина против кори, эпидемического паротита и краснухи (КПК). По словам Исаханян, вакцинация может стать обязательной, если ситуация выйдет из-под контроля.
9 марта в Армении открылась первая мобильная клиника по вакцинации от кори. Она предусмотрен в основном для жителей областей, которые не имеют возможности обратиться в свои поликлиники, а также для иностранцев, находящихся в Армении.
Напомним, что первый случай инфицирования корью был зарегистрирован 3 марта. За неделю число инфицированных выросло почти в пять раз с 11 до 46.