ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ 16 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստան, 13-ը՝ վերադարձել Արցախ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 16 անձ այսօր՝ մարտի 10-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի Տեղեկատվական շտաբը։
«13 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 2 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 169 հիվանդ»,-նշված է հայտարարությունում։

В связи с блокадой Арцаха, сегодня, 10-го марта при посредничестве Международного Комитета Красного Креста, 16 больных с онкологическими заболеваниями и заболеваниями сердечно-сосудистой системы, так же с патологией требующих срочного хирургического вмешательства были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава.
13 пациентов, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, в месте с сопровождающими вернулись в Арцах.
2 детей находится в отделении неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик».
8 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 4 из них – в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 169 пациентов.
Из Арцаха в Армению перевезены ещё 16 пациентов