Թուրքիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը մոտեցել է 48 000-ին
Թուրքիայում երկրաշարժերի հետեւանքով զոհվել է 47 975 մարդ։ Այս մասին շաբաթ օրը՝ մարտի 11-ին, հայտարարել է Թուրքիայի Արտակարգ իրավիճակների վարչության (AFAD) ղեկավար Յունուս Սեզերը, փոխանցում է Anadolu-ն։
Սեզերի խոսքով՝ մինչ այժմ Թուրքիայի քաղաքացիների, ինչպես նաեւ օտարերկրացիների, հիմնականում սիրիացիների շրջանում երկրաշարժի զոհերի ընդհանուր թիվը կազմում է 47 975 մարդ։ Նրանցից 6278-ը օտարերկրացիներ են, հիմնականում՝ Սիրիայի քաղաքացիներ։
Նա նաեւ հայտնել է, որ ավելի քան 3000 փրկարարներ մնացել են եւ շարունակում են աշխատել աղետի շրջաններում։
«Տարածաշրջանում կրկնվող ստորգետնյա ցնցումները դեռ շարունակվում են։ Այդ պատճառով մենք փրկարարական խմբերը պատրաստ վիճակում ենք պահում: Այնտեղ են գտնվում եւս մոտ 300 փրկարարներ այլ երկրներից»,-հավելել է Սեզերը։
Նա հայտարարել է, որ 74 ինքնաթիռներ եւ 99 ուղղաթիռներ երկրաշարժի գոտի մարդասիրական օգնություն եւ վրաններ են հասցնում։
Սեզերը հավելել է, որ աղետի գոտուց տարհանվել է 935 722 մարդ։
Թուրքիայի հարավ-արեւելքում գտնվող Քահրամանմարաշ նահանգում փետրվարի 6-ին ինը ժամ ընդմիջումով 7,7 եւ 7,6 մագնիտուդով երկրաշարժեր են տեղի ունեցել։

Число погибших в результате землетрясений в Турции приблизилось к 48 000
В результате землетрясений в Турции погибли 47 975 человек. Об этом заявил глава Управления по чрезвычайным ситуациям (AFAD) Турции Юнус Сезер, передает «Анадолу».
По словам Сезера, общее число жертв землетрясений на данный момент среди граждан Турции, а также иностранцев, преимущественно сирийцев, составляет 47 975 человек. Из них 6 278 иностранцы, в основном граждане Сирии.
Он также сообщил, что в регионах бедствия остаются и продолжают работу более 3 тыс. спасателей.
«В регионе все еще продолжаются повторные подземные толчки. Поэтому мы держим в готовности отряды спасателей. Еще около 300 спасателей из других стран также остаются там», – добавил Сезер.
Он заявил, что 74 самолета и 99 вертолетов доставляют гуманитарную помощь и палатки в зону землетрясения.
Сезер добавил, что из зоны бедствия эвакуированы 935722 человека.
Землетрясения магнитудой 7,7 и 7,6 произошли 6 февраля с интервалом в 9 часов в провинции Кахраманмараш на юго-востоке Турции.