Այժմ արդեն բացահայտ. Բայրամովը «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափարը «կապել» է Միջին միջանցքի հետ
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Անկարայում, Թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստում, բացահայտ «Զանգեզուրի միջանցքը» կապել է Միջին միջանցքի հետ։
«Տարածաշրջանում եւ աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները բարձրացրել են համագործակցության կարեւորությունը տրանսպորտի եւ հաղորդակցությունների ոլորտում»,-ասել է Բայրամովը, տեղեկացրել է APA-ն։
Նշելով, որ «տարածաշրջանում եւ աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները բարձրացնում են համագործակցության կարեւորությունը տրանսպորտի եւ հաղորդակցությունների ոլորտում, նախարար Ջեյհուն Բայրամովը մանրամասն տեղեկացրել է այն աշխատանքի մասին, որն իրականացվում է այդ ուղղությամբ՝ օկուպացիայից ազատագրված ադրբեջանական տարածքներում նոր տրանսպորտային ենթակառուցվածքի ստեղծման նպատակով, այդ թվում Զանգեզուրի միջանցքի ուղղությամբ աշխատանքն սկսելու առումով։ Այս առնչությամբ վստահություն է հայտնվել, որ Ադրբեջանի այս ջանքերը պայմաններ կստեղծեն Միջին միջանցքի տարանցման պոտենցիալն օգտագործելու համար, կարեւոր ավանդ կներդնեն տարածաշրջանային խաղաղության եւ անվտանգության ամրապնդման գործում»։
Հիշեցնենք, որ Միջին միջանցքը երթուղի է, որը նպատակ ունի միացնել Եվրոպան եւ Ասիան։ Իսկ իրականում «մեծ թուրանի» գաղափարն իրականացնելու սկիզբն է։ Ենթադրվում էր, որ այն անցնելու է Վրաստանի հարավով, շրջանցելով Հայաստանը, նկատի ունենալով այն, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը շարունակում են Հայաստանի սահմանների շրջափակումը։ Սակայն 44-օրյա պատերազմից հետո, որը սանձազերծեցին Ադրբեջանը եւ Թուրքիան, Բաքուն եւ Անկարան ավելի համառորեն են սկսել պահանջել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը, այլ կերպ ասած՝ պահանջում են Հայաստանի տարածքի մի մասը՝ որպես «միջանցք։ Երկու միջանցքները կապելով՝ ադրբեջանցի նախարարն, ըստ էության, բացել է խաղաթղթերը՝ հասկացնելով, որ 2020թ. ագրեսիվ պատերազմը սանձազերծվել է Թուրքիայի մատուցմամբ եւ հեռուն գնացող նպատակներով։

Теперь уже открыто: Байрамов «связал» идею «зангезурского коридора» со Срединным коридором
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на заседании Совета министров иностранных дел Организации тюркских государств (ОТГ) в Анкаре открыто связал идею «зангезурского коридора» со Срединным коридором.
«События, происходящие в регионе и в мире, повысили важность сотрудничества в сфере транспорта и коммуникаций», – заявил Байрамов, передает АПА.
Отметив, что «происходящие в регионе и в мире события повышают важность сотрудничества в сфере транспорта и коммуникаций, Байрамов подробно проинформировал о работе, проводимой в этом направлении по созданию новой транспортной инфраструктуры на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, в том числе по началу работы Зангезурского коридора. В связи с этим была выражена уверенность в том, что эти усилия Азербайджана создадут условия для использования транзитного потенциала Средного коридора, внесут важный вклад в укрепление регионального мира и безопасности».
Напомним, что Срединный, или Средний коридор – маршрут, призванный соединить Европу и Азию. На деле же являющийся началом претворения в жизнь идеи «великого турана». Предполагалось, что он будет пролегать по южной части Грузии, в обход Армении, учитывая, что Турция и Азербайджан продолжают блокаду границ Армении. Однако после 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном и Турцией, Баку и Анкара все настойчивее требуют создания так называемого «зангезурского коридора», иначе говоря, требуют часть территории Армении под «коридор». Связав оба коридора, азербайджанский министр по сути раскрыл карты, дав понять, что агрессивная война 2020 г была развязана с подачи Турции и далеко идущими целями.