Գործադուլի պատճառով Փարիզի փողոցներում ավելի քան տասը հազար տոննա աղբ է կուտակվել
Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի փողոցներում ավելի քան 10 հազար տոննա աղբ է կուտակվել՝ կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ աղբահանների գործադուլի 13-րդ օրը, հայտնում է Figaro պարբերականը՝ հղում տալով Փարիզի քաղաքապետարանին։
«Փարիզի մայթերով սփռված 10 հազար տոննա աղբի խորհրդանշական շեմն անցել է ուրբաթ կեսօրին»,-հաղորդում են ԶԼՄ-ները։
Իր հերթին, Փարիզի իշխանությունը նախազգուշացրել է, որ «թափոնների, հատկապես սննդամթերքի կուտակումը վտանգ է ներկայացնում բնակչության առողջության համար, ինչպես նաև նպաստում է տարբեր հիվանդություններ կրող առնետների տարածմանը»։
Աղբահանության աշխատողների գործադուլը սկսվել է մարտի 7-ին և պետք է տևեր մեկ շաբաթ, սակայն արհմիությունները հայտարարել են բողոքի ակցիան մինչև մարտի 20-ը երկարացնելու մասին։

Из-за забастовки на улицах Парижа скопилось более 10 тысяч тонн мусора
Более 10 тысяч тонн отходов скопились на улицах французской столицы в пятницу на 13 день забастовки уборщиков мусора против пенсионной реформы, сообщило издание «Figaro» со ссылкой на мэрию Парижа.
«Символический рубеж в 10 тысяч тонн мусора, разбросанных по тротуарам Парижа, был пройдён в пятницу днем», – сообщило СМИ.
В свою очередь префектура Парижа предупредила, что «скопление отходов, в особенности пищевых, представляет санитарные риски для населения, а также служит распространению крыс, переносящих различные заболевания».
Забастовка мусорщиков началась 7 марта и должна была продлиться неделю, однако профсоюзы объявили о продлении акции протеста вплоть до 20 марта.